Sağlık

Egzamaya Hangi Yiyecekler Dokunur?

Egzama; çevresel faktörler, stres, kaygı ve kullanmış olduğunuz kimyasal ürünler cildinizde egzama oluşumlarına neden olabilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi tükettiğiniz besinlerinde egzama oluşumlarına büyük oranda etkisi vardır. Her ne kadar sağlıklı bir birey olmak için tüketmeniz gereken çeşitli ürünler olsa da bu ürünler arka planda cilt üzerinde çeşitli hastalıklara neden olabilir. Tüketmiş olduğunuz besinler sizlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir bu durumda da egzama gibi çeşitli hastalıklar meydana çıkar. Egzamaya hangi yiyecekler dokunur ?

Egzamaya Hangi Yiyecekler Dokunur?

Beslenme düzeniniz değişmediği müddetçe egzamanın şiddeti daha da artar ve farklı noktalara yayılabilir. Özellikle domates ve patlıcan gibi besinler egzamanın oluşmasına neden olan besinler arasında en üst sırada yer alıyor. Egzamanın oluşmasına neden olan başlıca yiyecekler şu şekildedir;

  • Aşırı limon tüketimi,
  • Patlıcan ve domates,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Koruyucu içeren çeşitli ürünler,
  • Portakal başta olmak üzere asitli ürünler egzama oluşmasına neden olan yiyeceklerdir.

Egzamaya Hangi Yiyecekler Dokunur? Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin altın kuralı olan sebze ve meyveler düzenli tüketildiği takdirde egzama başta olmak üzere birçok hastalığın önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Ancak domates ve patlıcan tüketimi haricinde ki tüm besinler egzama tedavisinin giderilmesi için önemli bir etkendir. Meyve seçiminde de asitli ürünler dışında ayva, muz, çilek ve benzeri meyveleri tüketebilirler. Uzmanlar tarafından önerilen lifli gıdaları da düzenli olarak tüketmenizde fayda vardır. Egzamaya iyi gelen besinler şu şekildedir;

Yulaf Tozu

Yulaf sağlıklı beslenmesinin başında gelen en önemli ürünlerden bir tanesidir. Yulafı toz haline getirip hem yemeklerde hem de sıcak suyun içerisine demleyerek tüketebilirsiniz. Yulaf tozunun en önemli etkilerinden bir tanesi de iltihap ve tahriş gibi semptomların önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle de egzama tedavisinde uzmanlar tarafından önerilir.

Zerdeçal

Zerdeçal günlük hayatta da mutlaka kullanılması gereken en önemli besinlerden bir tanesidir. İltihap önleyici özelliği bir yana vücut içinde faydaları oldukça fazladır. Egzamanın yaygınlaşmasının önlenmesi ve iltihapların kısa sürede tedavi edilmesi için zerdeçal kullanımınızı artırabilirsiniz. İsterseniz yoğurt içerisinde isterseniz de yemeklere bir kaşık atarak zerdeçal tüketebilirsiniz.

Salatalık

Salatalık içerisinde yoğun miktarda su barındırıyor. Aynı zamanda salatalığın bilinmeyen yanlarından bir tanesi de iltihap önleyici özelliğinin olmasıdır. Cilt için binlerce faydası bulunan ve tüketiminin artırılması tavsiye edilen salatalığı dilimlere ayırın ve su dolu kap içerisinde bir süre bekletin. Yaklaşık olarak 1 saat bekletmenizde fayda vardır. Suyunu süzüp egzama olan noktalara pamuk yardımı ile sürün günde 3 ila 4 kez bu işlemi yaparak egzamalarınızın hafiflediğini görebilirsiniz.

Papatya

Papatyanın diğer besinler gibi iltihap önleyici özelliği söz konusudur. Sıcak suyun içerisinde haşladığınız papatyaları temiz bir bez ya da pamuk yardımı ile vücudunuzda yer alan iltihaplı alanlara papatya suyunu sürün. Belirli bir süre sonrasında hem iltihaplı alan hem de egzamalı olan alan azalacaktır.

Egzama Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

egzamaya hangi yiyecekler dokunur

Egzama cildi ve vücudu etkileyen, kaşıntı olmasını sağlayan ve bu kaşıntıdan dolayı da cilt üzerinde çeşitli yaralara neden olan bir cilt hastalığıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilirler. Egzamanın oluşum çeşitleri ve nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle öncelikle egzamaya neden olan faktörlerin bir uzman tarafından belirlenmesi ve sizler için uygun olan tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Toplumda en çok saç egzaması, elde görülen egzamalar, yüz egzaması, stres egzaması gibi egzamalar görülebilir. Egzama hastalığının uygulanan tedavi yöntemleri de birbirinden farklıdır.  Bu yöntemler şu şekildedir;

  • Cilt derinizde saç egzaması oluştu ise, saçlarınızda ki egzamadan kurtulmak için mutlaka kullanmış olduğunuz şampuanları ve sabunları değiştirmeniz şarttır. Uzman önerisi ile egzamayı önleyen şampuan ve losyonları düzenli bir şekilde kullanarak egzama oluşumlarını durdurabilirsiniz.
  • Elde görülen egzama türlerinde, öncelik olarak kimyasal madde kullanımını en aza indirgemeniz tavsiye edilir. Ev içerisinde kullanılan çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, sabun ve benzeri ürünler alerjik reaksiyon göstermenize neden olabilir ve sonrasında da egzama oluşumları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda uzman hekim kontrolü ile birlikte nemlendirici kremler, egzama eldivenleri ve içeriğinde kimyasal madde barındırmayan sabunlar tavsiye edilir. Uzman hekimin önerisine uyulduğu takdirde el egzaması kısa süre içerisinde geçer.
  • Strese bağlı olarak ortaya çıkan egzama türlerinde, stresten kaçınılmalı ve hem sizi hem de vücudunuzu etkileyecek olaylardan uzak kalmanız tavsiye edilir. Stres egzaması derinin herhangi bir yerinde meydana gelebilir ayaklarda, ellerde ve saçlar görülebilir. Bu gibi durumlarda da her bölgenin egzama tedavisi birbirinden farklıdır. Ayaklarda görülen egzama için iltihap önleyici ve egzama giderici nemlendirici kremler tavsiye edilir, ellerde görülen egzama türü içinde egzamanın şiddetine bağlı olarak losyon ve krem verilir.

Egzama tedavisi için en çok yapılan hatalardan bir tanesi evde çözüm üretmektir. Evde yapılan doğal kürler her ne kadar kimyasal madde içermese de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka uzman hekime başvurarak egzamayı önlemeniz tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu