Sağlık

Egzamaya Hangi Krem İyi Gelir?

Egzama , farklı nedenlerle ortaya çıkabilen deride şişme, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler gösteren ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülen, henüz kesin olarak tedavisi bulunmamakla birlikte erken teşhis sayesinde tedavi edilebilen, insanlarda oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Seboreik egzama, kontakt dermatit, çocuk bezi egzaması, tahriş (irritan) egzaması ve atopik egzama olmak üzere birçok çeşidi mevcuttur.

Egzama Tedavisinde Kuru Cilt İçin İlaç ve Kremler

Pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmak için gayret gösterilmelidir. Bu sebeple cildimizi korumak ve dayanıklılığını arttırmak amaçlı nemlendiriciler kullanmamız gerekir. Her nemlendiricinin kendi içerisinde farklı yağ içeriği mevcuttur. Bir cilt ne kadar kuru olursa o kadar yağlı nemlendiriciler ve kremler kullanılması tavsiye edilir. Alternatif seçenek olarak cildin kendi nemini hapseden karbamid (üre) ya da yulaf ekstresi içeren kremler kullanılabilir. Parfüm içermeyen ürünlerin kullanımına özen gösterilmelidir. Egzama olan bölgeyi sabah ve akşam nemlendirmek yeterli olacaktır. Ancak şiddetli kaşıntı ve kuru cilt olması nedeniyle nemlendirme işlemi daha sık yapılır. Cilt kuruluğu en üst seviyede ise haftada 2 ile 4 defa olmak üzere sıvı yağ banyosu tercih edilebilir. Duş alırken veya el yıkmasında daha az şampuan/ sabun kullanımına da dikkat edilmelidir.

Seborik Saç bölgelerinde, burun kıvrımlarında, kulağın iç ve dış katlanma bölgelerinde, koltuk altı, kasık, meme altı, göz kapağı, çene ve kaş gibi alanlarda sıklıkla görülen egzama türüdür. Bahar ve kış aylarına girişlerde şiddetlenme eğiliminde olan bu hastalığı stres, immün sistemin baskılanması ve alkol gibi etmenler tetiklemektedir.

Tahriş (İrritan) Egzaması: Herhangi bir şekilde fiziksel (röntgen ve ultraviyole ışınları) ve kimyasal (deterjan, alkali asit çözeltileri vb.) etkenler sonucunda derinin koruma fonksiyonunun hasara uğramasıyla ortaya çıkar. Genelde avuç içinde ve parmakların iç yüzeylerinde bulunurlar.

Atopik Egzama: Kalıtsal egzama için kullanılan atopik ifadesi “farklı” anlamına gelmektedir. Sebebi bilinmemekle birlikte bebek, çocuk, ergen ve genç erişkinlerde görülür. Çocuklukta görülmeye başlayan bu egzama türü, yetişkinlik döneminde hafifleyebilir ancak tekrarlayıcı niteliktedir.

Hastalık kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı insanlarda yazları iyileşme gösterirken kışları kötüleşmeye başlayabilir. Kaşıntı ve kızarıklık hali ile birlikte kendini gösteren hastalık kaşıntının devamı ile birlikte ciltte kalınlaşma ve döküntülerin oluşmasına neden olur. Egzama tedavisinde amaç kaşıntı, kuru cilt ve enfeksiyon gibi semptomları en aza indirgemektir. Yazımızda egzama tedavisinde kullanılabilecek ilaçları ve egzamaya hangi krem iyi gelir gibi sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.

egzama

Kızgın ve Kırmızı Ciltte Kullanılan Kremler

Tarih boyunca insanların tedavisini henüz bulamadığı ve geçici olarak rahatlatmak amaçlı çözümler bulduğu egzamaya hangi krem kullanılır? Ciltte kaşıntı ile birlikte kızgın ve kırmızı lekeler şeklinde görülen bu hastalığın krem tedavisinde ilk tercih olarak kortizon kremi kullanılabilir. Günde 1-2 defa sürülen kortizon kremleri hafif egzama tedavisinde kullanılır. Burada önemli olan güçlü kortizon kremlerinin kullanımıdır. Kremin etkisi çok hafif olursa kaşıntı nöbetleri devam eder. Bebeklerde hangi krem egzamaya iyi gelir sorusu annelerin cevabını bulmak istediği sorulardandır. Tedavinin ilk aşamasında bebek ve çocukların cilt yapısına uygun olarak üretilen Bepanthol Sendirem kremi kullanılarak kaşıntı kontrol altına alınır. Kaşıntının kontrolünden sonra 2-3 günde bir bebeğe yağlama yapılır. Ciltte iyileşmeler meydana gelmesi halinde krem haftada 1-2 kez uygulanır. Ciltte egzama olmasa dahi cildin kurumaması ve dayanıklılığının artması amacıyla sabah-akşam, her duş sonrasında nemlendirici kremlerin kullanılması tavsiye edilir.

Elidel ve Protopic diye adlandırılan (Immünomodülatörler) kortizon katkısız egzama kremleridir. Doktor kontrolüne bağlı olarak günde 2 kez egzama olan bölgeye uygulanır. Elidel ve Protopic kremleri kortizon kremlerinin etki etmediği durumlarda kullanılırken uzun vadeli egzama tedavisinde tercih edilir ve cilt kalınlığı etkilenmez.

Egzama Tedavisinde Krem İsimleri

Egzama genelde el ve yüz çevresinde ortaya çıkmaktadır. Eldeki egzamaya hangi krem iyi gelir sorusu günümüzde internet tarayıcılarında aratılan sorunlardan biridir. Yüz bölgesinde ise göz kapağında egzamaya hangi krem iyi gelir sorusu merak edilen konular arasında yer alır.  Egzama ciltte yaşanan kuruluk ve kaşıntıya bağlı olduğundan bu kremlerin kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

Ketoral Krem: Yanma, kaşıntı, döküntü gibi rahatsızlıklara iyi gelen bu krem el ve yüzde bulunan egzama dışında, saç egzaması üzerinde de tedavi edici niteliktedir.

Momecon Krem: Vücutta oluşan her türlü egzamaya iyi gelen bu krem kaşıntı, kızarıklık gibi cilt problemlerinde kullanılır. Egzama için en iyi kremler arasında bulunan bu ürün doktorların genellikle tercih ettiği kremlerden biridir.

Bepanthol Sendirem: Kortizonlu kremler arasında yer alan bu ürün genelde bebek ve çocuklar üzerinde kullanılır. Sürüldüğü anda kaşıntıyı anında kesme özelliği gösteren bu krem cilt sorunlarını gidermede oldukça hızlıdır.

Hipokort Krem: Kızarıklığı ve kuru ciltliliği ortadan kaldıran krem olmakla birlikte kullanımı doktor kontrolüne bağlıdır. Kimyasal madde kullanımı nedeniyle ciltte oluşan egzamaları tedavi etmede kullanılır. Bu kremin yan etkisi bulunduğundan doktor kontrolü kesinlikle gereklidir.

Advantan Krem: Alerjik deri iltihaplanmaları, çocuk egzamaları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan krem aynı zamanda bacaklarda oluşan sarı, kızarık ve kuru kabuklu döküntülerin tedavisinde de tercih edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu