Sağlık

Egzama Tedavisi İçin Hangi İlaç İyi Gelir?

Tıp dilinde dermatit olarak adlandırılan egzama , ciltte kızarıklık, çatlama, kuruluk, şişlik, kaşıntı ve ağrıya sebep olur. Uygun ve etkili bir tedavi uygulanmazsa iyileşmesi çok uzun zaman alır. Bu makalede egzama tedavisi için kullanılan ilaçlar aktarılmaktadır.

Egzama Tedavisi

Cilt üzerinde döküntü, kızarıklık, şişlik, yanma hissi ve kaşıntıya yol açan bir tür deri iltihabıdır. Çok büyük sıklıkla ellerin üst sırt kısmı ve parmaklarda görülür. Bunun yanı sıra avuç içleri ve dudak çevresi, yüz bölgesi ve saç diplerinde de görülür. Bunun dışında vücudun diğer kısımlarında da rastlanır.

Egzama varsa tedavi süresince ve egzama tamamen İyileşene kadar herhangi bir kimyasala maruz bırakmayınız. Ellerin sık sık yıkanması kimyasal temizlik maddeleri ile teması deterjanlara maruz kalması egzama nedenlerinden biridir. Temizlik ve bulaşık sırasında lastik eldiven giyilmeli, ellerin su ve deterjan ile teması önlenmelidir. Egzama tedavisi boyunca saçın boyanması, kimyasal şampuanlar, makyaj ürünleri, alkollü cilt malzemelerinden uzak durulmalıdır. Egzamalı bölge bandajlanmaz veya herhangi bir şekilde kapatılmaz hava alması sağlanırsa daha çabuk iyileşir.

Bunun dışında bazı sebzelere duyarlı olan kimse nerede Örneğin Domates kabuğu soyarken veya kabak dolması yaparken kabağın içini oyma sırasında elle temas alerjik kişilerde egzamaya yol açabilir. Önlemek için hijyenik eldiven giyilmelidir.

Egzamaya İyi Gelen Tıbbi İlaç,  Krem ve Pomatlar

Egzama tedavisinde kullanılan krem, losyon ve pomatlar kortizon içerenler ve kortizonsuz olanlar vardır. Bunun yanı sıra kaşıntıyı azaltıcı alerji hapları da kullanılmaktadır. Ebastin içeren ilaçlar kullanılır. Aşağıda egzama için en sık reçete edilen ilaç, krem ve pomatlar listelenmiş ve açıklanmıştır:

egzama tedavisi

  • ADVANTAN

Advantan, egzama tedavisinde deriye sürülerek uygulanır.  Krem ve pomat olmak olarak kullanılır. Ödem, kaşıntı, ağrı, yanma hissini hafifletir. Sinirsel nedenlere bağlı olarak aniden meydana gelen deride kabarıklık ve kızarıklık oluşturan deri iltihabını tedavi eder.

Temas ile geçen egzama, hafif egzama, dokuların bozulmasına neden olan ağır egzama, sulu egzama, deride döküntü oluşturan egzama, çocuklarda görülen egzama gibi egzama türlerinde kullanılır.

Egzama sırasında cilt ne çok kuru ne de çok sulu tutulmalıdır. Cildin kurumasına izin verilirse egzama iyileşmez. Bunun tam tersi cilt sürekli veya sık sık su ile temas ederse egzama kötüye gider. Bunun için cilt hafif yağlı tutulmalıdır. Advandan pomat, cildi hafif yağlandırarak sıcaklık ve akıntıyı dengeler.

  • ALOCORT

Alocort, egzama ve temasa dayanan deri iltihabında kullanılır. Zehirli ve toksik hücrelerin huzurlu olmasını sağlayan dejeneratif egzama ile yağlı egzama numuler egzama sulu egzama alerjik Deri iltihabı atopik dermatit nöro dermatit Seboreik Egzama için kullanılır.

Üzerinde kızarıklık varsa ve bu kızarıklığında üzerinde Hafif sarı yağlı kuru kabuklar şeklinde görülen döküntüler varsa bu ilaç kullanılır. Bacaklarda varis nedeniyle oluşan egzama yani gravitasyonel egzama varsa kullanılır. Onun dışında Güneş yanıklarının tedavisinde de yani solar dermatit için kullanılmaktadır.

  • ECTOPIX

Ectopix, alerjik deri tepkimelerinde geride baskılar kızarıklıklar derinin kalınlaşması deri yüzeyinde bir tabaka oluşumu gibi durumlarda kullanılır. Ödem kaşıntılar yanma hissi ağrılar ve de diğer şikayetlerin belirtilerini hafifletmeye yarar.

Dejeneratif egzamada, sulu egzamada, Kuru deri iltihabında kullanılır. Bu İrem’in içerdiği yağ miktarı düşük ve son miktarı yüksektir. Dolayısıyla özellikle akıntılı Egzama için ve aniden gelişen yani akut Egzama için uygundur.

Ciltte çok yağlı Deri üzerinde ve vücudun tüylü veya açık kısımları için kullanılması uygundur.

  • EXENATE

Exena Te, egzama (dermatit mayasıl) tedavisinde kullanılır. Bu krem, egzamaya ek olarak bakteri veya mantar iltihaba varsa tedavi için uygundur. Hafif vakalar kremi daha ciddi vakalar pomat kullanımını tercih edebilirler. Ciltte uzun süreli koruma meydana geldiyse Pomat tercih edilmelidir.

Bu tip kremler ciltte açık yaralar varsa yaralı bölgeye sürülmemelidir ve göz ile temasından kaçınılmalıdır. Onun dışında açık kapalı tüylü ya da saçlı herhangi bir bölgeye uygulanabilir.

  • EFEDERM

Efederm, egzama ve güneş lekeleri tedavisinde kullanılır. Ağız çevresinde kaşıntı döküntü ve kızarıklık durumlarında kullanılmaz. El, saç dipleri için uygundur.

Egzamaya İyi Gelen Doğal Yöntemler

Eczanelerden satın alınan pek çok ilaç doğadaki herhangi bir bitkinin, yaprağın, kökü kimyasal bileşenler ile birleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Şifalı bitkiler ve Uçucu yağlar yüzlerce yıldır nesilden nesile aktarılarak gelen kadim bilgilerdir.

Paçuli yağı, egzama ve cilt iltihaplarında iyileştirici özelliğe sahiptir. Saç derisinin sağlığa kavuşmasında etkilidir. Egzama, döküntü ve kepek sorununu çözer. Saçı gürleştirir. Antiseptik özelliği vardır. İzleri yok eder. Egzama için en şifalı yağdır. Problemli bölgeye 1-2 damla damlatılarak yedirilir.

Papatya yağı, (veya Mavi Papatya yağı) egzamalı bölgede lokal olarak kullanılmaktadır. Kuru, çatlamış ciltler için önerilir. Egzama, iltihap, sivilceli bölgeye bir- iki damla sürülür. Masaj yaparak yedirilir. Kaşınan, tahriş olmuş ve problemli ciltlere uygulanır.

Herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız, Cildi sürekli kremlerle nemli tutmak faydalıdır.

Doktorunuza Başvurunuz

Bu makalede belirtilen ilaç ve kremler egzama tedavisinde kullanılan genel ilaçlardır. Ancak pek egzamanın pek çok çeşidinin olduğu göz önünde tutulmalıdır. Sizin egzama türünüze en uygun olan ilacı öğrenmek için dermatolog doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu