HastalıklarSağlık

Egzama Nedir, Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Egzama, cildin belirli noktalarında küçük kırmızı çoğu zaman yoğun bir şekilde kaşınmaya neden olan bir cilt hastalığı türüdür. Kronik hastalıklar statüsüne giren egzama, stres, çevresel faktörler, D vitamini eksikliği ve genetik olarak birçok insanda görülebilir. Egzamanın ilerlemesi, kaşıntı seviyesinin de aynı oranda artmasına neden olabilir. Bu durumlarda da kaşıntıya bağlı olarak uyku problemleri, yorgunluk, psikolojik olarak kendinizi kötü hissetme ve yaşam kalitenizin düşmesine kadar birçok noktada sizleri derinden etkileyebilir. Egzama nedir, hangi vitamin eksikliği egzamaya yol açar?

Egzama Nedir , Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Egzamanın bu denli çoğalması ve her 10 insandan en az 7sinde, vücudun çeşitli noktalarında belirgin bir şekilde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda egzamayı tetikleyen en önemli faktörlerden bazıları; D vitamini eksikliği,  protein eksikliği ve tükettiğiniz besinlerin hatalı olarak üretilmesidir. Bu durumda çevresel faktörlerden gelen çeşitli maddeler vücut ile temas halinde olması durumunda cilt alerjan maddelere karşın savaş açamayabilir. Her cilt tipi birbirinden farklı olmakla birlikte birçok insanda cildin üst tabakası güçlü ve sağlam değildir. Egzamayı tetikleyen ana maddeleri cilt kolaylıkla geçirerek egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabilir. Bu nedenle günlük D vitamini ihtiyacınızı kesinlikle almalı ve egzama oluşumunun önüne geçebilmek içinde mutlaka tükettiğiniz besinlere de dikkat etmeniz gerekir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama, çocukluk dönemlerinde başlar. Ancak yetişkinlerin birçoğunda da egzama semptomları görülmüştür. Belirti bakımından herkeste farklı bir şekilde kendisini gösterebilir. Genel olarak küçük çocuklarda kafa derisi, dirsek ve yüz bölgelerinde egzama oluşumları sıklıkla görülür. Yetişkin ve büyük çocuklarda ise el, ayak, kol ve dizlerin arka kısımlarında egzama meydana gelebilir. Egzamanın genel kabul görmüş belirtileri şu şekildedir;

 • Deri üzerinde genellikle kuru ve pul pul dökülme görülür.
 • Cildiniz, olduğundan daha kuru bir cilde dönüşür.
 • Egzama oluşan deri noktaları, diğer noktalara göre daha kalındır.
 • Belirli bir süre sonra egzama oluşan noktalarda su toplanması gibi problemler meydana gelebilir.
 • Cilt üzerinde kızarıklık, şişlik ve renk eşitsizlikleri oluşabilir.
 • Kaşınma esnasında da ciltte ufak çaplı yaralanmalar söz konusu olabilir.
 • Sizlerde bu belirtiler var ise mutlaka uzman bir hekime görünerek egzamanın cilt üzerinde daha da çoğalmasını engelleyebilirsiniz.

 Saç Derisinde Görülen Egzama ve Tedavisi

Egzama sadece cilt üzerinde görülen bir problem değildir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sıklıkla rastlanan saç derisi egzaması oldukça yaygındır. Saç derisinde egzama oluşmasına neden olan etkenlerden bir tanesi saç derisinde ki yağ oranıdır. Saç derisinde ki yağlanmalar ile birlikte kızarıklık, kaşıntı ve pul pul dökülmeler görülebilir. Görünüm olarak kepekli bir görünümü mevcuttur. Kızarıklıklar, kaşınma ve yağlanmaların hepsi saç dökülmelerine neden olan en önemli etkendir. Saç derisinde egzama görülmesinin bir diğer nedeni de kullanmış olduğunuz saç bakım ürünleridir. Kullanmış olduğunuz şampuanlar belirli bir süre sonra egzama oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle saç derisinde egzama oluştuğu andan itibaren kullanmış olduğunuz saç bakım ürünlerini bırakanız tavsiye edilir. Saç derisinde oluşan egzamanın tedavisi ise özel losyon ve özel şampuanlar aracılığı ile yapılır. Uzmanlar tarafından sizlere önerilen şampuan ve losyonları düzenli kullandığınız takdirde egzama oluşumlarının önüne geçebilirsiniz.

El Üzerinde ve Çevresinde Görülen Egzama

egzama nedir

Değişik semptomlar gösteren ve vücudun çeşitli noktalarında görülebilen egzamalar en çok el ve el çevresindeki noktalarda görülebiliyor. Ellerde egzama görülmesinin en önemli sebebi derinin çeşitli maddelere karşı yeterli savunmasını yapamamasından kaynaklıdır. Sıklıkla el yıkamak, deterjan kullanımının yoğun olması, özellikle çamaşır suyu gibi ürünler egzama oluşumuna neden oluyor. Tedavi yöntemi ise öncelikle bir süre deterjan kullanımının önüne geçmek ya da deterjan kullanılacak ise mutlaka eliniz ile birebir temas etmeyecek ürünler kullanılması gerekir. Egzamanın tedavisi içinde uzmanlar tarafından sizlere verilen kremleri düzenli olarak kullanmanız şarttır. Kısa bir süre sonra sizlere uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde ellerinizde ki egzamadan kurtulabilirsiniz.

Stresten Kaynaklı Görülen Egzama

Günlük yaşadığınız stres ve kaygı problemleri egzama oluşumunda en büyük etkendir. Stresli anlarınızda vücudunuzun çeşitli yerlerinde egzama oluşabilir. Özellikler saç deriniz en çok etkilenen noktalardan bir tanesidir. Stresten kaynaklı oluşan egzamalar strese bağlı olarak oluşmasından dolayı stresiniz azaldığı an ortadan kaybolabilirler. Saç derisinde, cildinizin herhangi bir yerinde oluşan egzamanın tedavisi için cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz ve stresli ortamlardan uzak durmanız gerekir.

Egzamadan Korunmak İçin Uygulayacağınız Yöntemler

Egzamadan kendi yöntemlerinizle korunabilir ve oluşmasını önleyebilirsiniz. Egzamadan korunmak için alabileceğiniz önlemler şu şekildedir;

 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmaya özen gösterin ve yeterli nem oranına sahip olmasına yardımcı olun.
 • Yünlü giysiler egzamayı tetikler bu nedenle kıyafetlerinizi mutlaka pamuklu ürünlerden seçin.
 • Cildinize zarar verecek çeşitli maddeleri içinde bulunduran sabun, şampuan ve benzeri ürünlerden kaçının.
 • Evde ve özellikle yatak odasında bulunan üzerinde toz barındırmaya müsait olan halı, oyuncak ve benzeri ürünleri evinizden uzaklaştırın.
 • Ellerinizi muhakkak günde iki ila üç defa nemlendirin.
 • Ellerinizi kendinize özel bir havlu ya da kağıt peçete ile kurulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu