Nasıl Yapılır?

EBA Canlı Derse Nasıl Girilir?

Covid-19’un direkt etkilediği alanların başında eğitim geliyor. Ülke genelindeki hemen hemen tüm eğitimler online yani çevrimiçi bir şekilde devam ettirilecek. Sadece belirli sınıfların haftanın bazı günleri fiziksel olarak okula gitmesi gerekse de öğrenimler büyük uzaktan tamamlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında hizmete geçirilen EBA üzerinden ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri verilirken Yükseköğretim Kurulu tavsiyesiyle üniversiteler kendi uzaktan eğitim sistemleriyle öğrencilerine ders verecek. Aynı zamanda sadece sağlıkla alakalı üniversite bölümlerinin dersleri günlere bölümlendirilerek fiziksel sınıflarda görülecek. Halihazırda uzaktan ve açıktan öğretim sistemleri bulunduğu için üniversiteler değil de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumların hazırlıkları daha yoğun gerçekleşti. EBA TV platformundan canlı ders işlenerek öğrencilerin geride kalmaması sağlanıyor. Siz de öğrenciyseniz veya çocuklarınız okula gitmek yerine uzaktan eğitim alacaksa EBA canlı derse nasıl girilir temalı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

EBA Canlı Derse TRT ve Uygulama Üzerinden Girmek

EBA Canlı Derse TRT ve Uygulama Üzerinden Girmek

Yeni nesil teknolojinin ortasına doğduğundan akıllı cihazları kullanma konusunda az da olsa tecrübeliler. Gerekli kurulumları ve girişleri gerçekleştirdikten sonra derslerini izlemelerinde hiçbir engel yok. Yine EBA TV denilen ortam sayesinde TRT kanalarında da yer ayrıldı ve sabah saat 9’dan başlayarak 15.00’a kadar derslerin işlenmesi mümkün olacak. Normal okula gitmek kadar verimli olmadığı gibi çeşitli dezavantajları sayılsa da pozitif yanlarından birisi, kolayca tekrar edebilmek, dersin tekrarını izleyebilmek oluyor.

EBA canlı derse girerken sorun yaşayanlar için nasıl girilir derseniz şu adımları izleyebilirsiniz:

  • EBA TV adresinden (http://www.eba.gov.tr/) veya mobil uygulamadan EBA canlı derse ulaşabilirsiniz. Uygulamaları telefonunuzun işletim sistemine göre Android için Google Play Store’dan, iOS için App Store’dan indirebilirsiniz.
  • Sisteme girdiyseniz okul yöneticinizin açtığı bir aktif canlı ders var mı diye kontrol edebilirsiniz. Yine saatlere göz atıp not almanızda fayda var.
  • Ders saati geldiğinde Katıl butonunu kullanarak giriş yapabilirsiniz. Ders devam ettiği süre boyunca geç kalmanız girmenize engel değil ancak süre tamamlandığında katılamazsınız.

EBA TV Canlı Derse Televizyondan Girmek

Ayrıca ifade etmek gerekir ki girmek isteyen kişilerin kamerası ve mikrofonu bulunmalıdır. Aksi taktirde sistemde sıkıntı çıkar ve dersinizi işleyemeyebilirsiniz. Gereklilileri yerine getirdikten sonra belirlenen sınırlar ölçüsünde eğitiminizi alabilirsiniz.

Yarıyıl sonuna kadar uzaktan eğitimin devam ettirileceği belirtilirken önümüzde yarıyılda aktif eğitime geçilebilir. Bu yüzden derslerden düşük not almamak ve kaliteli eğitim almak için EBA canlı derse girip geri kalmamanın önemli olduğunu söylemek lazım. Erişim sorunu yaşayanlara yönelik şu yazımızı da okuyabilirsiniz: EBA’ya Erişim Sorunları Yaşanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu