Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmadan önce e-ticaret nedir nasıl yapılır buna cevap bulmamız gerekiyor.

E-ticaretin açılımı elektronik ticarettir. İnternet kullanılarak yapılan tüm ticari işlemler e-ticaret içerisine girecektir. Ücret ile satın almış olduğunuz tüm herşey bu kavramın içerisinde yer alacaktır. Udemy eğitim satışı gerçekleştirdiği için bu kategoriye girer. Hatta instagram üzerinden yapılan satışlarda e-ticaretin içerisinde yer alır. Bu yüzden bunu sadece web sitelerinden yapılan ürün satışları olarak düşünmeyin. Müzayedeler, internet bankacılığı, ödeme türleri, çevrimiçi bilet alma gibi faaliyetleri de kapsamaktadır.

Kavram genel olarak fiziksel ürünlerin satışlarında kullanılıyor. Ancak her türlü ticari işlem kavram içerisinde yer alır.

E-ticaret çeşitleri; business to business (B2B), business to consumer (B2C), consumer to consumer (C2C) ve consumer to business (C2B) olarak toplam 4 adettir.

e ticaret nasil yapilir 1

İlk e-ticaret işlemi 1994 yılında gerçekleştirilmiştir. Phil Branderberger isimli bir kişi Mastercard kullanarak 12.48 $ değerinde alım yapmıştır. O zamandan günümüze sektör büyük bir hızla gelişti.

Günümüzde Amazon, Alibaba gibi büyük devler sayesinde çok daha farklı kavramlar ortaya çıktı. Örneğin dropshipping yani stoksuz ticaret ile satış yaparak para kazanabilmek mümkün hale geldi.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret nedir sorusuna yanıt bulduğumuza göre şimdi e-ticaret nasıl yapılır öğrenebiliriz. Eskiden e-ticaret yapmak maliyetli ve zordu. Ancak şuanda e-ticaret yapabileceğiniz platformlar, e-ticaret sistemleri ve özel yazılım seçenekleriniz bulunuyor.

Eski yıllarda sadece özel bir şekilde site tasarlatarak e-ticaret sitesi sahibi oluyor ve buradan satış yapıyordunuz. Ancak şuanda sosyal medya platformları ve web sitesi üzerinden ürün ve hizmet satışı gerçekleştirebilirsiniz.

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında çok basit. E-ticaret yapmak için ilk olarak ne veya neler satacağınıza karar vermelisiniz. Hizmet mi satacaksınız yoksa ürün mü? Stoklu ticaret mi yapacaksınız stoksuz mu? Bunlara cevap bulduktan sonra ise yapacağınız şey ürünlerinizi satacağınız platformu seçmek. İnstagram gibi bir sosyal medya uygulaması üzerinden mi satış gerçekleştireceksiniz yoksa web sitesi üzerinden mi?

Web sitesinden satış yapmak size daha fazla müşteri potansiyeli sağlar. Ancak çok daha fazla maliyetli olduğunu söylemeliyiz. Bunun için e-ticaret sistemlerini tercih edebilir ya da wordpress, opencart gibi bir sistem aracılığıyla web sitesi yaptırabilir veya yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ben farklı olucam derseniz kendinize özel kodlama ile e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz.

Piyasada ideasoft, softr, ticimax, eticzone ve daha birçok e-ticaret sistemi yer alıyor. Ancak bunların fiyatları oldukça yüksek oluyor ve her yıl yüksek miktarlarda ücret ödemeniz isteniyor. Bu yüzden bunlardan kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Buradan açacağınız sitelerin tamamı hazır template ile yapılır ve tüm kullanıcılar aynı sistemi kullanır. Tabi bu sitelerde özel tasarım imkanı sunuyor ancak çok daha yüksek fiyatlara hazırlıklı olun.

Wordpress, opencart gibi sistemler e-ticaret nasıl yapılır sorusuna en iyi çözüm bulacağınız platformlardır. Fiyat performans olarak en çok bunlar tercih edilir. 1 adet tema, 1 adet hosting ve 1 adet domain ile işinizi çözersiniz. Hosting ve domaine yıllık ücret ödenir. Ancak temaya tek seferlik ücret ödemesi yaparsınız. Wordpress yada opencart gibi sistemlerden anlamıyorsanız dışarıdan bir uzmandan yardım alın.

Stoksuz E ticaret Nasıl Yapılır?

 

Stoksuz e ticaret nasıl yapılır sorusunun çok fazla cevabı var. E-ticaret kavramı çok geniş olduğu için stoksuz ticaret yapabileceğiniz çok fazla yöntem bulunuyor.

Stoksuz eticareti pazarlama yapıyormuş gibi düşünün. Elinizde şirketinizin üretmiş olduğu bir ürün veya ucuza almış olduğunuz bir ürün var. Bunu satarak komisyon alır veya ucuza aldığınız ürünü daha yüksek fiyata satarak kar edersiniz.

Stoksuz ticarette ise elinizde bir ürün yoktur. Siz web sitesinde yer alan bir ürünü kendi ürününüzmüş gibi pazarlar ve satıştan para kazanırsınız. Stoksuz ticaret dendiğinde akıllara Amazon gibi sitelerden yapılan dropshipping yöntemi gelebilir. Ancak stoksuz e-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabı bundan ibaret değildir.

Türkiye’de yer alan N11 sitesini ele alalım. Siz burada yer alan ürünleri kendi sitenizde veya instagram sayfanızda satabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu ürünü kendi platformunuzda pazarlama ve satış sonrası n11 sitesine gidip ürünü buradan satın alarak müşteri adresini girip alıcımızın adresine yollamak.

Stoksuz E ticaret Nasil Yapilir

Bunun dışında günümüzde stoksuz e-ticarette xml dosyaları çok talep görüyor. Bu dosya ürün satışı yapan web sitesinin tüm ürünlerini barındırır. Bunu web sitenize yüklediğinizde tüm ürünler sizin sitenize çekilir. Daha sonra fiyatları düzenler ve satış yaparsınız. Kesinlikle ücretli xml dosyası sağlayan, yıllık ücret isteyen kişiler ile çalışmayınız. Kara değil zarara girersiniz. Bu yöntemde firma ile anlaşıp müşterilere kendi markanızmış gibi ürün yollayabilmeniz mümkündür. Özellikle doğrudan üretici firma ile çalışıyorsanız kendi etiketlerinizi bile bastırmanız mümkün olacaktır.

Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

Sermayesiz e-ticaret yapabilmek için stoksuz e-ticaret yöntemini tercih edebilirsiniz.  İnstagram üzerinden satış gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz olarak web sitesi açabileceğiniz blogger gibi platformlar bulunuyor. Ancak çok zorlanacağınızı söyleyebiliriz. Herhangi bir sermayeniz bulunmuyorsa sermayesiz olarak tercih edebileceğiniz en iyi yol instagramdan satış yapmak olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

e ticaret Sik Sorulan Sorular

E-ticaret nasıl yapılır sorusundan sonra en çok merak edilen; vergisiz e ticaret nasıl yapılır, şirket kurmadan e ticaret nasıl yapılır sorularıdır.

Öncelikle şunu belirtelim vergisiz e ticaret yapılmaz!

E-ticaret yapabilmek için şirket sahibi olmak şarttır. Buda aslında 2 soruya da yanıt niteliğindedir. Yapanlar var nasıl yapıyor derseniz, tamamen kaçak yollarla fatura kesmeden yapmaktadırlar.  Online mağazacılık işlemlerinde her türlü satış işlemlerinde faturalandırma yapılması gerekir. Aksi halde vergi cezalarıyla baş başa kalabilirsiniz.

Alexa site bilgisi sorgulama isimli makalemizi okudunuz mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu