Genel

E Harfiyle Başlayan Şehirler (iller)

E harfiyle başlayan şehirler hakkında bilgilerin yer aldığı yazımızda ülkemizdeki şehirlerin coğrafi özellikleri, yöresel yemekleri ve gezilebilecek yerlerini göreceksiniz.  Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum ve Eskişehir illeri hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

Türkiye’de E Harfiyle Başlayan Şehirler

Türkiye’de E harfiyle başlayan şehirler, iller listemize Edirne iliyle başlıyoruz.

Edirne

Marmara bölgesinde yer alan Edirne ili Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer almaktadır. Edirne şehrinin nüfusu 407.063 olarak açıklanmıştır. Edirne şehri birçok tarihi güzelliklere sahip bir ildir. Rüstem Paşa Kervansarayı, Meriç köprüsü, Selimiye Camii gibi birçok tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Kırkpınar Yağlı Güreşleri görülmesi gereken her sene yapılan festivallerdendir. Bununla birlikte birçok plaj da Edirne şehrinde yer almaktadır.

Elazığ

Elazığ ilimiz Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almakta ve 11 ilçesi bulunmaktadır. Nüfus açısından baktığımızda Doğu Anadolu bölgesinin 4. büyük ilidir. En son verilere göre Elazığ’ın nüfusu 587.960’tır. Gezip görülmesi tavsiye edilen yerler açısından baktığımızda; Harput Buzluk Mağarası, Elazığ Kapalı Çarşı, Harput Kalesi, Hazarbaba Kayak Merkezi, Karakoçan Golan Kaplıcaları, Çırçır Şelaleleri başlıca gezilebilecek yerler arasındadır. Elazığ’ın meşhur yöresel yemeklerine gelecek olursak Gömme(Kömme), Muhaşerli Köfte, İşgene başlıca yöresel yemekler arasındadır.

Erzincan

Erzincan ili Doğu Anadolu bölgesinde Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir şehirdir.  En son yapılan sayıma göre 234.431 nüfusa sahiptir. Erzincan ilindeki gezip görmeniz tavsiye edilen yerlere göz atacak olursak Otlukbeli Gölü, Mama Hatun Türbesi, Mama Hatun Kervansarayı, Girlevik Şelalesi, Bey Tahtı Mesire alanı başlıca gezilebilecek yerler arasındadır. Erzincan ilinin başlıca yöresel yemekleri arasında Etli Yaprak Sarma, Kesme Çorba, Erzincan Usulü Kuzu Dolması ve Gendime Çorbası öne çıkmaktadır.

Erzurum

Erzurum Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olan ve bölgedeki en çok ilçeye sahip olan bir şehirdir. Doğu Anadolu’nun 4. büyük şehridir. Son sayımlara göre 758.279 nüfusa sahip bir kenttir. Karasal iklime sahip ve genellikle soğuk olması nedeniyle sanayi tesisleri pek yoktur. Yöredeki halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Kış turizmi konusunda son yıllarda birçok önemli proje hayata geçirilmiştir. Erzurum’da gezilebilecek yerlere göz attığımızda Narman Peribacaları, Narman Beş Göller, Tortum Gölü ve Şelalesi, İspir Yedigöller, Gökkuşağı Tepeleri gibi yerleri sayabiliriz. Yöresel yemeklere baktığımızda Cağ Kebabı, Aş Otu Çorbası, Şalgam Dolması ve Hasuta başlıca yöresel yemekler arasındadır.

Eskişehir

Türkiye’nin en kalabalık 25. Şehri olan Eskişehir de Anadolu üniversitesi, Osmangazi üniversitesi ve Eskişehir teknik üniversitesi yer alması sebebiyle öğrencilerin çokluğu sebebiyle bir öğrenci kentidir diyebiliriz. Eskişehir taşı olarak da bilinen ve yalnızca Eskişehir’de çıkarılan lüle taşının çıkarıldığı kenttir. 2020 yılı istatistiklerine göre 888.828 nüfusa sahip bir büyükşehirdir. Eski dönemlerde Frigya, Anadolu Selçukluları, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok devlete ev sahipliği yapmıştır. Eskişehir’deki gezilebilecek yerler olarak Şelale Park, Tarihi Odun Pazarı Evleri, Alaaddin Camii ve Şeyh Edebali Türbesi gibi yerleri sayabiliriz. Eskişehir’in yöresel yemeklerine göz atacak olursak; Balaban Köfte, Yufkalı Büryan, Haşhaşlı Gözleme, Kıygaşa ve Abısta yemeklerini sayabiliriz.

B Harfiyle Başlayan Şehirler (iller) Listesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu