Nasıl Yapılır?

e-Devlet’te Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri açıklandıktan sonra üniversite öğrenci adayları okuyacakları yeni yerleri araştırmaya başladılar. Özellikle ilk aşamada kayıtların nasıl yapılacağı merak konusu. Halihazırda pandemi nedeniyle eğitim ve öğretim kurumlarının açılıp açılmayacağı bile belli değil. Çünkü okul yönetimlerinin aldıkları karara bakıldığında bazıları hibrit yani yarı yüz yüze yarı online ders işleme yöntemini seçerken bazıları ise tamamen online eğitime yönelmiş durumda. Hal böyle olunca kayıt işlemleri için dahi okula gidilip gidilmeme konusu merak ediliyor. Üniversitenize götüreceğiniz ekstra belgeler dışında ilk aşamada e-devlette üniversite kaydı nasıl yapılır diye soruyorsanız aslında yapacaklarıınz oldukça basit. Ayrıca kayıt işlemlerini e-Devlet’ten gerçekleştirmek için 29 Ağustos ve 2 Eylül 2020 tarihleri arasında sisteme girmelisiniz.

e-Devlet'te Üniversite Kaydı Yapmak

e-Devlet’te Üniversite Kaydı Yapmak

e-Devlet Kapısı hizmete girdiğinden bugüne dek pek çok noktada vatandaşlara zaman kazandırdı ve işlemleri hızlandırdı. Öğrenci belgesinden tutun da askerlik durumuna kadar istenilen her ölçüde bilgi alınabiliyor. Aynı zamanda YKS tercih sonuçları neticesinde kazanılan kuruma online kayıt yapılabiliyor. e-Devlet’te üniversite kaydı yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girin. Şifreniz varsa TC numaranız, şifrenizle birlikte veya size sunulan yöntemler arasından farklı bir tanesini seçip girişinizi sağlayın.

  1. e-Devlet’e girdikten sonra gelen ekrandaki arama bölümüne “üniversite kayıt” yazın.
  2. Çıkan arama sonuçlarından “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı / Üniversite E-Kayıt” seçeneğine tıklayın. (Arama yapmak yerine e-Hizmetler‘e basıp gelen listeden Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı başlığı altından da kayıt ekranına ulaşabilirsiniz.)
  3. Sonraki pencerede elektronik kayıt yapılabilecek üniversiteler içerisinden yerleştiğiniz kurumu seçin ve Devam Et butonuna basın.
  4. İstenen bilgileri doğru ve eksiksiz girip eminseniz Başvur düğmesinin kullanın. Böylece kaydınızı elektronik ortamda tamamlarsınız.

Başvurunun bittiğinde ardından gelen ekranda barkodlu bir belge görüntülenecektir. Bir bakıma e-Devlet kayıt için kanıtlama niteliği taşımaktadır. Dosyayı İndir ifadesine tıkladığınızda bilgisayarınıza veya kullandığınız cihaza indirebilirsiniz. Yanınızda bulundurmanız halinde üniversiteye ilk gittiğiniz zamanlarda bazı işlerinizi kolaylaştırabilir.

e-Devlet’te Üniversite kaydı yapmak başlığında sizlere detayları verirken şunu da belirtmek isteriz. Çeşitli özel yetenek, spor ve benzeri bölümlerde üniversiteler ekstradan belge, sağlık raporu vesaire istemektedir. Dolayısıyla e-devlet üniversite kaydı bu perspektifte sadece ön kayıt görevi de görebilmektedir. Adımları tamamladıysanız ardından kurumun internet sitesine giderek gerekli şartları okumanızı tavsiye ederiz. Nihayetinde kurumların fiziksel olarak gidilip başvuru yapıldığı belirli tarih aralıkları vardır. Vermeniz gereken belgeleri, dokümanları belirtilmiş zamanlarda yapmanız şart koşulur. Aksi taktirde kaydınızı tamamlamadığınızda açıkta kalabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu