Nasıl Yapılır?

e-Devlet’te Abonelik iptali Nasıl Yapılır?

Günümüzdeki birçok işlemimizi gelişen teknoloji sayesinde online platformlarda zaman kaybetmeden hallediyoruz. Eskiye baktığımızda devlet dairelerindeki, bankalardaki ufak bir işlem için bile saatler harcamak durumundaydık. Bugün ise hemen hemen tüm resmi kurumlar, web sitelerini oluşturmanın da ötesine geçerek akıllı cihazlara indirilebilecek uygulamalar dahi çıkartıyor. Dolayısıyla fiziksel olarak çeşitli şubelere gitmeye gerek kalmadan aklımıza gelebilecek tüm aktiviteler gerçekleştirilebiliyor. Pek çoğumuzun farklı hizmetleri alma amacıyla başlattığı abonelikler bile artık online biçimde kapatılıyor. Özellikle kurumların Türkiye’nin en önemli kamusal web sitesi e-Devlet’te yer alarak vatandaşlara hizmet vermeye başlaması sonrasında özel şirketlerdeki abonelik iptali benzerinde majör talepler de rahatlıkla çözümlenebiliyor. Doğalgaz, su, elektrik, internet, televizyon gibi alanlarda oluşturulan abonelikleri kapatmak veya bu konuda talepte bulunmak oldukça kolay. Bahsettiğimiz kolaylıktan faydalanmak isteyen kişilerden biriyseniz ve e-Devlet’te abonelik iptali nasıl yapılır diyorsanız belirteceğimiz şekilde hareket edebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Yapmak

Geçmişte neredeyse bütün kurumlar ya fiziksel olarak gitmeniz ya da faks çekmeniz halinde abonelik iptali sağlıyordu. Gelgelelim şimdiyse internet siteleri üzerinden, e-Devlet’ten kapatılabiliyor. Doğalgaz, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların yanında telefon, internet, televizyon türündeki aboneliklerin kapatılması da mümkün. Halihazırda altını çizdiğimiz alanlar hizmet veren farklı onlarca firma bulunduğundan hepsini teker teker yazmak zamanınızı alacaktır. Bu yüzden size anlatacağımız yöntemle e-Devlet üzerinden listeleme yapabilecek ve listedeki aboneliğiniz bulunan tüm şirketlerle ilişiğinizi kesebileceksiniz.

e devlet uzerinden abonelik iptali yapmak

  • e-Devlet’te abonelik iptali için öncelikle sisteme giriş sağlamalısınız. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giderek TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girin. (Şifreniz yoksa PTT’lerden alabilirsiniz.)
  • Ardından karşınıza web sitenin genel ekranı gelecektir. Üst orta bölümdeki “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” metninin bulunduğu kutucuğa “Abonelik iptal” yazmalısınız. Devamında sizi e-Devlet platformu sayesinde iptal edebileceğiniz aboneliklerin yer aldığı kısma yönlendirecektir.
  • Karşınıza gelen yüze yakın kurum ve hizmet arasından aboneliğinizin yer aldığı sıralamaları not ederek kapatma başvurularınızı gerçekleştirin.

Sıralamaya uygun şekilde ilerleyip işlemleri sağladıktan sonra kuruma göre değişecek e-Devlet abonelik iptali süreleri vardır. Gereken bilgileri doğru girdiğiniz taktirde aboneliğiniz en kısa sürede kapatılacaktır. Girmenizin istendiği ancak hakkında bilgi sahibi olmadığınız veriler hakkında da müşteri hizmetler üzerinden kurumlarla iletişime geçmelisiniz.

Aynı zamanda ÖSYM gibi resmi devlet ve özel resmi kurumlardaki sınavlara, etkinliklere katılmanız için istenen HES kodunu da e-Devlet’ten oluşturabilirsiniz. Eğer nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsanız şuradaki yazımızı okuyabilirsiniz: HES Kodu Nasıl Alınır? Hayat Eve Sığar Kodu Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu