Genel

Düşünme Nedir?

Düşünme ,Sorusuna felsefi açıdan cevap vermeye çalışacağımız bu yazımızda düşünme nedir psikoloji, düşünme nedir nasıl gerçekleşir gibi sorulara da yanıt vermeye çalışacağız. İnsan düşünen bir varlıktır. Peki düşünme nedir? Düşünme sistematik ya da rastlantısal olarak fikir üretimi ile sonuçlanan zihinsel bir süreçtir. Esasen düşünme, insan beyninde gerçekleşen bazı fizyolojik ve kimyasal tepkimeler sonucu oluşur.

Düşünme yetisi, insan için hayati bir yetidir. Pascal, insanın tüm değerinin düşünce gücünde saklı olduğunu söylerdi. Çünkü insanın yaşamının bir yarısı eylem ise diğer yarısı da eylemi gerçekleştirmemizi sağlayan düşüncede saklıdır. Shakespeare Hamlet’te bu fikri destekler nitelikte şöyle der: “Konuşmadan önce düşün, eylemeden önce tart.” Yine Hamlet’te şu cümleyi görürüz: “Hiçbir şey kendinde iyi ya da kötü değildir, her şey o şeyle ilgili düşüncemize bağlıdır.”

Gerçekten Düşünüyor Muyuz?

gercekten dusunuyor muyuz

İnsanın düşünen bir varlık olduğunu biliyoruz. Peki gerçekten düşünüyor muyuz? Düşünmek, her gün yaptığımız aktiviteleri tekrarlamak ya da her gün yaptığımız konuşmaları devam ettirmekten ibaret bir faaliyet mi? Daha doğrusu bunları yaptığımızda düşünmüş sayılıyor muyuz? Bu tartışmalı konuda farklı fikirler vardır. Kimi düşünürler, düşünme faaliyetinin alışılmış kalıpların dışına çıkarak yapılması gerektiğini savunurlar. Yani otomatik olarak gerçekleşen düşünceleri düşünmek olarak saymayan bir akım vardır.

Ancak kimi düşünürlere göre de, insanın yemek yemek için yemek hazırlamayı düşünmesi, araba kullanırken trafik kurallarına uyması ve yolunu bulabilmesi, iş yerinde işini gerçekleştirmek için yaptığı aktiviteler gibi otomatik düşünceler de düşünmeye dahildir.

Duygu ve Düşünce

duygu ve dusunce

Duygu ve düşünce, çoğu zaman karşıt iki kavram olarak görülmüştür. Buna göre genellikle duygular zararlı, düşünce ve mantık ise daha doğru bir yol olarak görülmüştür. Bugün ise duygulanmanın da bir tür düşünme şekli olduğunu bilmekteyiz. Buna göre ikisi ayrı birer alan oluşturmamakta ve tek bir kaynaktan gelmektedir.

Ancak eski düşünürler bu meseleye daha farklı şekilde bakmışlardır. Örneğin Jean-Jacques Rousseau “Yalnız Gezerin Düşleri”nde şöyle demiştir: “Yüreğim ve zihnim aynı bireyin değil denebilir. Yıldırımdan daha hızlı olan duygu ruhumu doldurur, ancak beni aydınlatacak yerde beni yıkar ve sarsar. Düşünmek için soğukkanlı olmalıyım.”

Alain Badiou ise şöyle der: “Düşünmek hayır demektir. Dikkat edin, evet işareti, uyuyan bir adamın işaretidir. Uyanıklıkta insan, tersine, başını kaldırır ve hayır der.”

Gerçek anlamda düşünmek, aklı iyi bir şekilde kullanmaktır. Bilim üretmek, felsefe yapmak, edebiyat yapmak ve sanat yapmak düşünmenin ürünleridir. Basit düşünme ise insanlara özgü değildir. Bugün hayvanların da basit düşünme işlemlerini gerçekleştirebildiğini biliyoruz. Örneğin; kargalar cevizi yiyebilmek için yüksekten aşağı atıp kırmayı akıl edebiliyorlar, şempanzeler basit el aletleri yapabilmekte ve kullanabiliyor ve birçok kuş yuva yapmak için gerekli malzemeleri toplayıp kullanabiliyorlar.

Son olarak Kant şöyle der: “Usla yönelmek uygundur. Gizemli ve sözüm ona bir doğru duygusuyla ya da inanç diye nitelendirilen aşkın bir sezgiyle yönelmek uygun değildir.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu