SağlıkGenel

Düşük Nedir? Neden Olur? Düşükten Korunmanın Yolları

Düşük Nedir? Neden Olur? Düşükten Korunmanın Yolları

Düşük, gebelik sürecinin 20 haftadan erken sona ermesi durumunda ortaya çıkan bir olaydır. Genel olarak anne adaylarının %15’inde görülen bu durum, birçok sebep, çevresel faktör, anne sağlığı vb. unsurlar sonucunda gerçekleşir. Bu yüzden her anne adayının düşük yapacağını söylemek son derece yanlıştır.

İlk 3 ay içerisinde gerçekleşen düşük durumları erken düşük, 3 ay ile 20 hafta arasında gerçekleşen düşükler ise geç düşük olarak adlandırılır. Erken düşüğün sebebinin genel olarak bebekten kaynaklı olduğu düşünülürken, geç düşüğün sebebinin ise ana rahminde meydana gelen problemlerden kaynaklı olduğu tahmin edilir. Risk grubunda yer alan birçok anne adayı, çeşitli aktiviteler ve dikkat edilmesi gereken noktalara itimat ederek, düşüğün risk oranını en aza indirebilir.

Bu nedenle risk grubu içerisinde yer alan anne adaylarının karamsar bakmamaları gerektiği ve düşüğün nedenleri üzerinde durmaları gerektiği söylenebilir. Düşüğün nedenlerinin iyi bir şekilde öğrenilmesi, anne adayının daha sağlıklı tedbirler almasına neden olacaktır. Peki, düşüğün sebebi nedir?

Düşük Neden Olur?

Düşüğün birçok sebebi vardır ve kişiden kişiye sebepler değişim gösterebilirler. Belli başlı sebepleri sıralayacak olursak;

  • Plasenta problemleri, en önemli nedenlerden biri olarak bilinir. Plasenta, hamilelik sürecinin başlangıcı ile birlikte hayata geçer. Sonrasında ise hamilelik bitene kadar bebeği beslemeye ve geliştirmeye devam eder. Eğer plasenta düzgün bir şekilde oluşmazsa veya çeşitli sorunlar içerirse bebek anne karnında beslenemez. Haliyle gelişmeme problemi nedeniyle düşüğün ortaya çıkması söz konusu olur.
  • Bağışıklık sisteminin sperme vereceği tepki de düşüğün en önemli nedenlerinden biri olarak bilinir. Spermin vücutta hamilelik sürecini başlatması ile birlikte bazı anne adaylarının bağışıklık sistemleri, babadan gelen bu maddeyi yabancı madde olarak tanımlar. Vücudu korumak için harekete geçen bağışıklık sistemi, böylelikle spermin her türlü hareketini vücutta yok etmeye çalışır. Bu durum nedeniyle de düşüğün geliştiği görülür.
  • Birtakım bakteriler ve virüsler, hamileliğin olumsuz yönde etkilenmesine, bebek sağlığına olumsuz yönde etki eder. Haliyle bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkilenir. HIV, kızamıkçık, sıtma gibi birçok virüs veya bakteri, düşüğün oluşmasına yol açarlar.
  • Düşüğün en sık rastlanan nedenleri arasında kromozom bozuklukları yer alır. Embriyonun gelişimi esnasında kromozomlar fazlalaşır veya eksik bir şekilde embriyoyu beslemeye çalışır. Haliyle bu durum bebeğin ana rahminde tutunamamasına yol açar ve düşük olayı gerçekleşir.
  • Yanlış ilaç kullanımı da düşüğün en önemli nedenlerinden biri olarak bilinir. Özellikle düşük riski fazla olan anne adayları bu durumdan fazlasıyla etkilenebilirler.

Düşükten Korunmanın Yolları

Düşükten Korunma Yolları
Düşükten Korunma Yolları

Düşükten korunmanın yolları, özellikle düşük riski fazla olan anne adayları için büyük bir önem arz eder. Çeşitli şekillerde bu durumdan korunabilmek mümkündür.

Gebelikte doğru beslenerek, kendinizi düşüğe karşı korumaya başlayabilirsiniz. Fast food, şeker oranı yüksek besinler, ambalajlı ürünler gibi vücut ve bebek sağlığı için zararlı ürünleri hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, yumurta, fındık, folik asit içerikli besinler, yağ oranı düşük besinler, lif oranı yüksek besinler gibi birçok beslenme detayını dikkate alarak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, düşük riskini kat kat arttırdığı için anne adayının bu alışkanlıklardan da mutlaka uzak durması gerekir. Ayrıca anne adayı bu duruma meyilliyse ve herhangi bir işte çalışıyorsa, mutlaka o işe doğuma kadar ara vermelidir. Ağır veya orta ağırlıkta herhangi bir iş, söz konusu durumun tekrar etmesine yol açabilir. Anne adayının mümkün olduğunca sakin bir hamilelik geçirmesi gerekir. Stresten kesinlikle uzak durmalıdır ve hayat konforu maksimum seviyeye çıkarılmalıdır. Bu tür basit önlemler sayesinde sağlıklı bir doğum gerçekleştirme ihtimaliniz artar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu