Genel

Dünya’ya Yaklaşan O Göktaşı Hızlandı!

İlk olarak 2004 senesinde keşfedilen Apophis isimli göktaşı yeni bir keşif sebebiyle bir kez daha gündemde. Independent’ta yayınlanan habere göre, 3 futbol sahası büyüklüğündeki asteroidin Dünya’ya yaklaşırken hızlandığı ortaya çıktı.

2068’DE DÜNYA’YA ÇARPABİLİR

Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’ndeki çalışan araştırmacılar, adını kaos tanrısından alan asteroidin 2068‘de Dünya’ya çarpma olasılığının yükseldiğini iddia ediyor.

Bilim insanları Apophis isimli bu göktaşının hızlanmasının sebebinin Yarkovsky etkisi olarak bilinen bir fenomen olduğunu açıkladı.

Yarkovsky etkisi Güneş ışığı sebebiyle ortaya çıkıyor. Çünkü Apophis, Güneş ışığı tarafından itiliyor ve göktaşının bazı kısımları diğer bölgelerine göre daha hızlı ısınmakta. Apophis’in hızının artmasına sebep olan Yarkovsky ivmelenmesi de burada devreye girmekte.

13 Nisan 2029’da gezegenimize bir hayli yakın bir konumdan geçecek olan göktaşının bir sonraki geçişi olan 2068’de Dünya’ya çarpma ihtimali bulunuyor.

VERECEĞİ ZARAR NE?

Uzmanlar çarpışmanın gerçekleşmesi halinde göktaşının vereceği zararın aynı anda patlayan 880 milyon tonluk TNT’ye eşit olacağının önemini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu