Bilim

Dünya Düz Müdür ?

Dünya düz müdür sorusu çok eski zamanlarda bilim insanlarının üzerinde kafa yorduğu ve hatta bu uğurda canlarını verdiği bir mesele olmuştur. Eski tarihlerde dünyanın düz olduğuna inanılırdı ve bunun aksini iddia etmek suç sayılırdı.

Teknoloji geliştikçe bu bilginin yanlış olduğu kanıtlandı ve dünyamızın kutuplardan basık ekvatordan şişkin olacak şekilde geoit denilen yuvarlak bir şekilde olduğu ispatlandı.

İlgili Makaleler

Günümüzde bu ispatın ve kanıtlarının tartışma götürmez olmasına rağmen halen dünyanın düz olduğuna inanan bir kesim de vardır. Bu kesimlerden bazıları olayı ciddiye almayan kişilerdir fakat gerçekten bu görüşü benimseyen insanlar da vardır.

Güneş Işınları Dünyanın Her Yerine Nasıl Ulaşır? Öğrenmek için: Link

Peki bunca kanıta rağmen bu insanlar neden dünyanın düz olduğunu iddia etmektedir bu konuyu aslında insanların bazen ne kadar ilerici olmayan fikirlere bağlı kalabileceğini anlatarak mantığa oturtabiliriz. Dünya düz müdür sorusu yaşadığımız zamanda artık tedavülden kalkmış olması gereken bir soru olmasına rağmen halen tartışılan bir konu olma özelliğini de korumaktadır.

Dünya Düz Müdür ?

duz dunya

Bilim insanlarının dünyanın yuvarlak olduğuna dair büyük araştırmalar sonucunda ortaya çıkardıkları kanıtları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Dünyamızın Ay’a yansıyan gölgesi bize dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlar. Bu kanıt eski çağ filozoflarından Aristoteles tarafından ay tutulması sırasında keşfedilmiştir ve günümüze kadar gelmiştir. Dünya tam bir yuvarlak değil de küresel bir şekle sahiptir ve her ay tutulmasında dünyanın gölgesi ayın yüzeyine küresel olarak yansır.
  • Ufuk çizgisi ve gemilerin uzaktan görünüşü de dünyanın küresel olduğunu kanıtlayan durumlardan biridir. Bir deniz kenarında duruyorsanız eğer karşıdan gelen gemi ufukta bir anda bütünüyle belirmez. Sanki yavaşça denizden yukarıya doğru çıkıyormuş gibi parça parça belirmeye başlar. Bu parça parça ortaya çıkışın sebebi dünyanın küresel şeklinden kaynaklıdır.
  • Yine Aristoteles gökyüzünü farklı yerlerden incelemesi sonucu yıldızların bölgelere göre değişim gösterdiğini keşfeder. Örneğin kuzey bölgesinden görünen takım yıldızları ile Ekvator bölgesine yaklaştıkça görünen takım yıldızı birbirinden tamamen farklıdır. Dünya düz olsaydı eğer her yerden aynı yıldızları görebilirdik.
  • Gölge hareketleri dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan bir diğer etmendir. Eğer yere bir sopa saplarsak sopanın gölgesi günün farklı saatlerinde değişim gösterir. İkinci bir sopayı ayrı bir yere koyarsak ilk sopadan tamamen farklı bir gölge oluşturur. Eğer iddia edilen gibi dünya düz şekle sahip olsaydı iki sopa da aynı gölgeyi oluştururdu.
  • Yüksek bir yere çıktığınızda gördüğünüz manzara daha da yükseğe çıktığınızda gittikçe genişler. Yükseğe doğru çıktıkça daha fazla alan görmeye devam edersiniz. Bu da dünyanın yuvarlak olmasından dolayıdır.
  • Dünya düz müdür sorusunu geçersiz kılan bir başka kanıt da uçakların ufuk boyunca hiç durmadan gidebilme kapasitesidir. Bir uçak yakıtı yetse dünya üzerinde tam bir tur atabilir. Ayrıca uçak çok yüksekten giderken dünyanın küresel şeklini de herkes görebilir.
  • Dünya üzerindeki gece ve gündüz ile saat farklılıklarının oluşumu da dünyanın yuvarlak oluşuna kanıttır. Amerika’da öğlen on ikide güneş tam yukarıdayken aynı anda Çin’de saat on ikide güneş ortada yoktur. Dünya düz olsaydı saat farkları oluşmazdı.
  • Diğer gezegenlerin yuvarlak yapısı dünyamızı tanımamızı daha da kolaylaştırır.
  • Galileo’nun Jüpiter’in uydularını keşfetmesi ve her şeyin dünyanın etrafında dönmediğini kanıtlaması zamanında büyük yankı uyandırdı ve dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtladı.
  • Teknolojinin gelişmesiyle uzaydan çekmeyi başardığımız görüntüler bize dünyamızın küresel olduğunu ve tam şeklini detaylı bir biçimde sundu.

Tüm bu kanıtlar artık dünyanın küresel olduğu gerçeğini şüphesiz bize kanıtladı ve tüm gelişmeler bu kesin bilginin üzerinden devam etti. Uzay araştırmaları ve evreni tanımak için oldukça çarpıcı ve ileri bir adımdı.

Dünya ve Diğer gezegenlerin özelliklerini araştıran bilim: Astronomi

Dünya Düz Müdür Yoksa Yuvarlak Mıdır?

duz dunya teorisi

Dünyanın küresel şekli kanıtlandığı ve artık uzay araştırmaları bu bilginin ışığında gerçekleşmesine rağmen birtakım gruplar hala düz olduğunu savunurlar. Bu gruba “düz dünyacılar” denir.

Dünya düz müdür sorusunu tüm kanıtlara rağmen evet biçiminde savunanlar bir yandan da bilim insanlarını suçlarlar. Örneğin NASA araştırmalarını komplo üreticiler olarak damgalamaya çalışırlar.

Bu insanların bazılarının birtakım dini konulardan güç aldığını söylemek yalan olmaz. Eski çağlarda insanlar bu kanıtlar için hayatını vermiştir ve eski çağlardaki karanlık zihnin günümüze yansıması da tamamen sona ermiş değildir.

Dünya Düz Olsaydı Ne Olurdu?

Dünya iddia edilen gibi düz olsaydı şimdiki gibi bir dünyada yaşıyor olmazdık. Saat farkları, gece ve gündüz farkları gibi dünyanın şekline bağlı değişkenler olmazdı.

Dünyanın yuvarlak oluşunun net görünümü ilk kez 1967 yılında Apollo 4 tarafından çekilen dünya fotoğrafı sayesinde görüntülenebilmiştir. Dünya düz müdür sorusu da böylece rafa kalkmıştır.

Daha sonraki tüm araştırmalar da daha net fotoğrafların ortaya çıkmasına sebep oldu ve evreni tanımamız için çok büyük adımlar atıldı. Gezegenlerin dengeli bir şekilde oluşması için en uygun şekil olan küresel şekli almaları tesadüf değildir ve belirli fizik kurallarına göre süreçler ilerlemiştir. Güneş sistemimizde bulunan tüm gezegenler dünyamız gibi aynı fizik kurallarının işlemesi sonucu oluşmuşlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu