Bilim

Dünya Dışında Yaşam

Dünya dışında yaşam çok eski zamanlardan günümüze kadar en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Evren bizim hayal edemeyeceğimiz büyüklükte ve bu büyükte bir evren yalnızca biz mi yaşıyoruz yoksa başka canlılar da var mı sorusu her zaman güncel bir sorudur.

Evrende yalnız değilsek ve farklı canlı türleri yaşıyorsa bu canlılar bizden daha mı akıllı yoksa daha mı az gelişmiş, görünüşleri nasıl, kötüler mi yoksa iyiler mi gibi birçok soru hem uzman kişilerin hem de normal hayatını idame ettiren insanların kafalarındaki sorulardan birkaçı.

İlgili Makaleler

Canlı yaşamını engelleyen madde radyasyondur. Dünya üzerinde olan radyoaktivitenin canlı oluşumuna izin verecek kadar azalmasıyla en ilkel yaşam biçimleri oluşmuştur. Evrim ile canlılar gelişimini günümüze kadar getirmeyi başarmıştır.

Radyasyon oranının azalmasından başka sıcaklıkların canlı organizma yaşayabilecek duruma gelmesi, yer aktivitelerinin yeterli düzeyde azalması ve yeryüzü oluşumunun canlı yaşamı sürdürülebilecek şekilde uyumlu olması da canlı yaşamı oluşmasına yol açan etkenlerdendir.

Tüm bu etkenlerin Dünya dışında bir yerlerde de oluşmuş olma ihtimali çok da azımsanacak düzeyde değildir. Dünya dışında yaşam teknoloji geliştikçe ve bizden başka gezegenleri keşfetme ihtimali doğdukça daha da olası bir durum olarak önümüzde durmaktadır.

Dünya’nın üzerinde canlı yaşam oluşabilmesi için uygun hale gelmesi süresi en az 4 milyar yıl almıştır. Bu bilginin görece kesinliğine rağmen tam zamanlarının bilinmesi imkansızdır. Günümüzde bu konuyla ilgili uzman profesörler ve birçok özel birim evrende yalnız olup olmadığımızı araştırmaya devam ediyor.

Dünya Dışında Yaşam Olan Gezegenler

 

dunya disi

Dünya dışında başka gezegenlerde yaşam var mı konusu en çok merak edilen konulardan biridir. Eğer varsa onlarla iletişim kurabilir miyiz, bir gün dünyayı ziyarete gelirler mi gibi sorular üzerine çokça film çekilmiştir.

Dünya dışında yaşam en küçük canlı organizmalar ile de olabileceğinden bu yaşamları bizim gibi gelişmiş insan olarak düşünmek araştırılan sorulardan biridir. Bizden daha gelişmiş canlılar var ise nasıl yaşıyorlar, teknolojik olarak neredeler gibi konular büyük maliyetler harcanarak üzerine çalışılan konular.

Süre olarak 4 milyar yıl dense de bu evrenin büyüklüğü düşünüldüğünde oldukça hızlı bir süredir. Bilim insanlarının kanıtladığına göre de canlı yaşam forumlarının oluşma hızı, insan aklının gelişiminden daha hızlıdır.

Bu sebeple evrende oluşan başka yaşam formlarının keşfi için insanoğlu her daim geç kalabilir ve kavrayamayabilir.

Dünya Dışında Üzerinde Yaşam Olan Gezegen Var Mıdır?

Dünya’nın içinde bulunduğu Güneş sistemi insanoğlu için sonsuz bir araştırma bölgesidir. Sistemimizin içindeki gezegenlerde bizden başka canlılar var mı sorusunun cevapları yeni gelişmeler ışığında oldukça heyecan verici bir hal almıştır.

En son birkaç gün önce NASA Mars’a direkt canlı görüntü verebilecek bir uzay aracı indirdiğine şahit olduk. Mars’ta su bulunması halinde orada da canlı oluşumuna rastlanabileceği kanıtlanmış olacak.

Bizim dışımızdaki dünya, nesneler ve doğa bizden bağımsız şekilde vardır. İnsan aklının bu bağımsız evreni algılayabilmesi mümkün müdür çalışmalar bunun üzerinden ilerler. Dünya dışında yaşam insanın yalnızca sahip olduğu beş duyu ile algılanabilir mi bilinmez ama sınırlı yöntemlerle üzerinde derin araştırmalar yapıldığı kesin.

Beş duyu bizim içinde yaşadığımız çevreyi de minimum olarak algılamamıza olanak verir. Örneğin gözümüz doğa içindeki ışık dalgalarının çok az bir kısmını görebilecek şekilde evrimleşmiştir.

Aynı şekilde kulaklarımız da çok az bir frekans aralığını duyma kabiliyetine sahiptir. Örneğin yarasaların kulakları bizden daha çok ses algılayabilecek şekilde evrimleşmiştir.

Dünya Dışı Yaşam Belgesel

dunya disinda yasam var mi

Dünya dışında yaşam üzerine hem birçok belgesel hem de film çekilmiştir. İnsanoğlunun en çok merak ettiği konulardan biri olan evrende yalnız olup olmadığımız çeşitli spekülasyonlara da yol açmıştır.

Ufo görenler, uzaylı istilası bekleyenler gibi birçok farklı görüş ve çeşitli tanıklıklar da olduğu iddia edilen kişiler ortaya çıkmıştır.

Bizim için dünya dışında yaşam olduğunu kanıtlayabilecek ilk bulgu su bulunması olacaktır. Daha sonra atmosferin de canlı yaşamına izin verecek şekilde uyumlu olmasıdır. Güneş’in gezegene yakınlığı ve üzerindeki etkisi de canlı yaşamını etkileyen faktörlerdendir.

Uzay araştırmaları 1976’dan beri yoğun bir biçimde yapılmaktadır ve insanoğlu başka canlı organizmaların keşfini umutla beklemektedir.

Evrende Yaşam Olan Gezegenler

İnsanoğlunun sınırlı algılayışına rağmen teknolojinin gelişimi bizim için üçüncü gözümüzün açılması gibi bir ilerleme sağlamıştır. Dünya dışında yaşam geliştirilen uzay araçları sayesinde araştırılabilmektedir.

Araştırmalar şu anda Mars üzerinde yoğunlaşsa da sürekli bir ilerle sağlanması için büyük çalışmalar yapılmaktadır. Teknolojinin de yardımıyla insanoğlu evrene dair küçük bir parça da olsa bir sırra ulaşabilmenin heyecanını taşır.

Bizden başka canlıların olduğu gerçeği ve bu canlıların bizden daha gelişmiş ve zeki olabileceği ihtimali artık kabul edilebilir düzeydedir fakat kanıtlanması için yeterli ekipmana ve gelişime sahip olmamız çok uzun yıllar alabilir.

Evreni kimlerle paylaştığımıza dair araştırmalar hız kesmeden devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu