Nedir

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dönüşüm hunisi, günümüzde teknoloji yavaş yavaş bütün alanları ele geçirmeye başladı, dünya teknoloji olmadan bir hiçe doğru adım atıyor. İnsan gücünün hızla gerilediği ve her şeyin dijital ortamlara aktarıldığı bir çağdan bahsediyoruz. Dünya dijital ortamlarda milyarlarca lira sermayeyi çeviriyor, alışveriş ortamlarını taşıyor, e ödemeler şeklinde işlemleri gerçekleştiriyor. Bu kadar işlem telefonlar ve ya bilgisayar aracılığı ile kolayca yapılabiliyor. Bu da başta dediğimiz dünyanın teknolojiye olan bağımlılığını kanıtlıyor. Dijital ortamlarda gerçekleştirilen işlemler fazla oldukça bazı kriter toplayıcı programlarda geliştirilmeye başlandı. Sitelere yüklenen programlar sayesinde sitenin eksik yanları ve doğru yapılan adımları birer birer incelenmeye başladı. Dönüşüm hunisi de tam olarak burada ortaya çıkıyor ve kullanıcısına yardım ediyor. Dönüşüm hunisi nedir , neden önemlidir?

Dönüşüm Hunisi Nedir?

İsmini son günlerde fazlaca duyduğumuz dönüşüm hunisi dijital pazarların raporlama aracı desek yanlış olmaz. Dijital pazarları geçmişe dönük olarak açıklayalım. Eskiden bir pazarda kişisel verileri tutan kişiler olurdu, bunlar kaç müşteri gelmiş ne kadar ürün satılmış gibi olağan bilgileri tutar ve eksikleri çıkarırdı. Dönüşüm hunisi olarak bilinen programlarda buna benzer işler yapıyor, yeniçağın istatistikçileri desek yanlış olmaz. Huniler dijital pazarlarda bir süzgeç görevi görüyor. Nasıl ki günlük hayatta kullandığımız reel olan huniler süzgeç gibi maddeyi süzüp kaplara boşaltıyor. Sanal huni de bu işleme bezer hareketlerde bulunuyor. Hunileri birer örnek üstünde açıklarsak daha kolay anlaşılacağından eminiz.

İlgili Makaleler

Dönüşüm Hunisi Nedir Nasıl Çalışır?

dönüşüm hunisi nedir

Bir haber sitesini ele alarak başlayalım, bu haber sitesine x haber sitesi ismini verelim. Haber siteleri, haberleri okumak için gelen kişilerin tıklaması ve reklam gelirleri üzerinden para kazanırlar. Gelen kullanıcıların sosyal medya üzerinden, reklamlardan ve ya organik olarak gelem durumu vardır. Bu haber sitesi için huni şu işlemi görecektir, siteye kaç kişi gelmiş. Örnek olarak söyleyelim 10000 bin kişi bu 10000 kişinin kaçı siteyi hemen terk etmiş yarısı demek ki bu sitenin açılmasında sıkıntı yaşanıyor anlamı çıkaracaktır. Site daha hızlı bir şekilde girişi sağlarsa o zaman kullanıcı kaybı da azalacaktır.

Siteye giren kişiler o haberde ne kadar kalmış, örnek olarak 4 dakika, bu süre bir haberin okunması için yeterliyse haber amacına ulaşmıştır diyebiliriz. Bunun dışında siteye gelen kullanıcılar hangi reklamlara yoğunlaşmış gibisinden sizlere bir süzgeç yapar ve sitenizin daha kullanışlı bir hale gelmesini sağlar. Dijital huni olarak kullanılan programın işlemi budur, kullandığınız işe göre sizler için farklı işler de yapacaktır. Yine de huni program olarak bizim dediğimiz işlemleri yapar, iş değişse de genel algı aynı olacaktır.

Huniyi Nasıl Kurarım?

Dijital huni kurmak yerine programı satın alarak bu işletimi yaptığınız işte kullanma şansına sahipsinizidir. Dijital huni elektronik alışveriş gibi işler yapan ve bu şekilde ürün satan kişiler için olmazsa olmaz bir programdır. Sadece dijital alışveriş değil aynı zamanda yapılan kurulumlarda ve ya örnekte yer aldığı gibi haber sitelerinde dijital huni sizlere sitenizin eksik yanlarını öğretecektir. Bu da daha verimli bir çalışma yapmanıza olanak sağlayacaktır. Sistemi kurması kuran kişiye göre değişebilir, bu işlemi ne kadar farklı işler de kullanabileceğiniz de yine yapacağınız işleme göre değişir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama hunisinden bahsettiğimiz yazımızda sizlere dijital pazarlardan da bahsetmek istiyoruz. Günümüz için birçok değişen durum vardır, yemek sepeti benzeri uygulamalar hayatımızda hızla yer alıp telefonlarımıza inen uygulamalar arasında yerini alıyor. Dijital Pazar elektronik ortamda satış ve ya alış yapmaktır, sizler Pazar içinde satıcı da olabilirsiniz, satan kişi olarak da yer alabilirsiniz. Alıcı olmak çok zor değildir, yapacağınız tek şey almak istediğiniz nesneyi bulmak ve dijital ortamdan sıralamayı takip ederek sipariş vermek. Almak kolay ama dijital ortamda satış yapmak nasıl olacak? Asıl sorulması gereken soru budur, bu soruyu da sizler için açıklayalım.

Dijital pazarlarda ürün satmak için öncelikle bir siteniz olması gerekiyor, bu sitenin kurulumunun yapılması ve ne satacaksınız ürünlerin listeler halinde eklenmesi gerekiyor. Burada en zor olanı site kurmak olacaktır bilgisayardan çok anlamıyorsanız bu iş sizleri yoracaktır. Yapılabilecek en iyi iş siteyi bilen birine kurdurmak olacaktır. Siteyi siz kurdunuz ve ya başka birine kurdurdunuz, sonuç olarak bir sitemiz var. Bu siteden dijital olarak ne satacağınızı da biliyorsunuz, o zaman sıra ürünleri düzgün bir şekilde fotoğraflayıp siteye koymaya geldi. Sitede eksiklikleri doldurmak için ürünlerle ilgili açıklamalar yer almak zorundadır. Bu sitenizi öne de çıkartır. Örnek veriyoruz bir giyim sitesinde satılan malların kalitesini müşteri bilmek isteyecektir. Bunu da yaptıktan sonra fiyatları girmek zorundasınız, alacak kişi fiyatı bilmek zorundadır, dijital Pazar için bir ödeme yöntemi de sizler için şar olan sitemlerdendir. Bunların hepsini yaptıktan sonra yapacağınız iş güzel bir reklam vermek olacak, bunu da yaparken çok aranan siteler arasından tercih edip belirli ücret karşılığı yapabilirsiniz. Bu şekilde dijital pazar içinde yeriniz aldınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu