SağlıkGenel

Dondurmanın Zararları Nelerdir? Dondurmanın Sebep Olduğu Sağlık Sorunları

Dondurmanın Zararları Nelerdir? Dondurmanın Sebep Olduğu Sağlık Sorunları

Dondurmanın zararları özellikle bahar ayları ve yaz aylarında çok daha fazla bir şekilde gündeme gelir. Serinlemek adına tüketilen dondurmalar, aşırıya kaçınılması durumunda çok zararlı bir hal alır. Bu nedenle dondurmanın kararınca tüketilmesi ve aşırıya kaçılmaması büyük önem taşır.

Dondurmanın yapılış şekli de önem taşıyan bir başka noktadır. Bazı dondurmalar fabrikada seri üretimle üretilirken, bazı dondurmaların ise el yapımı oldukları ve günlük olarak üretildikleri görülür. Her iki türün de aşırı tüketilmesi durumunda son derece tehlikeli oldukları söylenebilirken, tüketim miktarı konusunda aşırıya kaçılmaması büyük önem taşır. Özellikle fabrikada üretilen dondurmaların içerisinde birçok katkı maddesi bulunur. Bu katkı maddeleri ise dondurmanın hacim olarak büyük görünmesi için dondurmanın içine katılır. Dondurma her ne kadar göze büyük gözükse de aslında ağırlık olarak son derece hafiftir. Bu durumun tek nedeni içerisinde yer alan katkı maddeleridir ve bu katkı maddeleri ise sağlık açısından büyük tehlike oluştururlar.

İlgili Makaleler

Dondurmanın Zararları ve İçerisinde Yer Alan Katkı Maddeleri

Dondurmanın zararları, aslında sadece içerisinde yer alan katkı maddeleriyle alakalıdır. Dondurmanın içerisinde yağ amacıyla süt yağı, soya yağı, margarin ve palm yağı gibi yağlar yer alır. Bunun yanı sıra kurumadde ve lezzet amacıyla da peynir altı suyu, süt tozu, protein tozu ve kazein gibi maddeler yer alır.

Dondurmanın tatlanması adına ise mısır şurubu, glukoz şurubu, şeker, fruktoz şurubu vb. maddeler bulunur. Ek olarak stabilizatör ve emüglatör gibi maddelerin de yer aldığı görülür. Dondurmanın sıvı kısmı için ise genel su veya süt kullanılır. Dondurmanın renklenebilmesi adına ise doğal ve yapay renklendiricilerden faydalanılır. Aroma verebilmek adına ise yapay aromalardan da dondurmanın içerisinde yer alır. Peki, bu maddelerin ne gibi zararları vardır? Vücuda olan etkileri nelerdir?

Dondurmanın İçerisinde Yer Alan Katkı Maddelerinin Zararları

Dondurmanın Sağlığa Zararları
Dondurmanın Sağlığa Zararları

Dondurmanın içerisinde bulunan yağlar, bitkisel yağlar olmadıkları müddetçe büyük tehlike arz ederler. Ayrıca dondurmaların içerisinde yer alan mono ve digliseridlerin ise domuz içerikli olma ihtimali söz konusu olabilir. Kullanılan süt tozu, protein vb. maddeler ise metabolizmik sorunlara yol açacağı için aşırı tüketilmesi tehlikelidir.

Dondurmanın en tehlikeli yanlarından biri ise fruktoz, şeker, mısır şekeri şurubu vb. maddelerdir. Bu maddeler kişinin doyma hissini yok eder ve yedikçe yemesine neden olur. Ayrıca bu maddelerin kalp, damar sağlığı, böbrek problemleri, sindirim sistemi problemleri ve karaciğer yetmezliği gibi birçok soruna yol açtıkları görülür. Sağlık açısından bu denli tehlikeli olan bir diğer katkı maddesi gurubu ise stabilizatörler ve emügatörler olarak bilinirler.

Dondurmanın içerisinde yer alan aroma veya tatlandırıcılar ise dondurmanın solunum problemlerine ve hiperaktivite gibi diğer ruhsal sağlık problemlerine yol açar. Bu yüzden mutlaka özellikle fabrika üretimi olan dondurmalardan uzak durulması gerekir. El yapımı dondurmaların ise genel bu tür maddelerden uzak olduğu ancak şeker konusunda zengin olmasının, büyük bir tehlikeye yol açtığı söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu