BilimGenel

Domuz eti neden haramdır bilimsel açıklama

domuz eti yiyen ülkeler, domuz eti faydaları

Domuz eti yemek ve insan sağlığına olan etkileri, uzun bir süredir ülkemizde ve genel itibari ile pek çok ülkede süregelen bir tartışmadır. Bu konu da çok iddia ileri sürülmüş, çok kavgalar yaşanmıştır. Peki ya bilimsel araştırmalar bu konu da neler söylüyor? Gerçek nedir? Evrim Ağacı olarak biz, domuz etinin özelliklerini, bu etin diğer etlere göre biyolojik, kimyasal, tıbbî benzerlikleri ve farklılıkları olup olmadığı ve özellikle de sağlık üstündeki etkilerini incelemek amacı ile bu yazıyı yazmak istedik. Umarız sizlere de yararlı olacaktır.

Domuz etinin insanlar tarafından tüketimi Müslümanlar ve bazı dinler için haram kılınmıştır. Bu konu senelerdir tartışma konusu olarak gündeme gelmiştir. Bir besin alırken veya Türkiye dışında yiyecek alışverişi gerçekleştirilirken içeriğine bakıp domuz etinin ya da herhangi domuz ürününün olup olmadığı incelenir. Eğer domuz eti ya da ürünü içeriyorsa tercihe bağlı şekilde bu etin yer aldığı gıdalar tüketilmemektedir.

Pek çok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi olan “Müslümanlıkta domuz eti neden haramdır? sorusuna bu makalemizde yanıt bulabilirsiniz. Domuz eti neden haram kılınmıştır Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla hadislerle ve detaylı açıklamalarla ilgilenen kişilere açıklanmıştır. Şimdi “domuz eti neden haram?” sorusuna değineceğimiz yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Domuz eti neden haram?

Müslüman toplumun yemek kültürünü şekillendiren bazı faktörler vardır. Haram ve günah olan besinler Müslüman evlere girmez. Domuz eti neden haram ayet ve hadislerle açıklanan bir soru olması sebebiyle domuz eti de Müslümanlar’ın evine girmeyen bir yiyecektir. Şimdi bu konu hakkında ayet ve hadislere göz atalım.

Din açısından domuz etinin neden haram olduğunu kanıtlayan hadisler ve ayetler, aklınızdaki soru işaretlerini olabildiğince giderecektir. İşte o ayetler;

 • “Allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de Allah’tan başkası adına kesilenleri haram kıldı.” (Bakara, 2/173; Nahl, 16/115)
 • “Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen… hayvanlar sizin için haram kılınmıştır.” (Mâide, 5/3)
 • “Ey Muhammed, de ki: Bana vahyolunanlar arasında, yiyen bir kişinin yediği herhangi bir şeyin haram olduğuna dair bir hüküm bulamıyorum. Ancak leş veya akıtılmış kan, yahut domuz eti ki bunlar pistir, yahut doğru yoldan çıkarak, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanların yenmesi haramdır… ” (En’âm, 6/145)

Bilimsel Açıklama

Domuz etinin yapısı üzerine yapılan bilimsel açıklamalar, bu etin zararlı olduğunu ispatlamıştır. Domuz eti yemek bilimsel bir bakış işe birlikte zararlarına değinecek olursak şu açıklamalar oldukça dikkat çekmektedir;

 • Domuz etinin yağ oranı bir hayli fazladır ve tüketen kişinin direkt kanına karışır. Sık sık tüketildiğinde de insan sağlığına zarar verir. Sağlığa zarar veren ve insan yaşamını riske atan yiyeceklerin tüketilmesi haramdır.
 • Sutoksin adı verilen bir maddeyi içeren domuz eti, kanın kirlenmesine ve lenflerin iltihaplanmasına sebep olacaktır. Lenfler iltihaplandığında boğaz çevresinde domuzu andıran bir şekil oluşmaktadır. Bu hastalık ise skrofuloz adı ile bilinir. İnsan sağlığı tehdit edildiğinden ötürü tüketimi haramdır.
 • Domuz, büyüdüğü ortamda bulunun her çeşit şeyi yediğinden dolayı kendisini temiz otlarla beslemez. Etinin yapısını zehirli ve zararlı besinlerle bozar. Haliyle domuz etini tüketenlerin de vücuduna daha sağlıklı bulunmayan bir et girer.
 • Çok büyük oranda kükürt içeren domuz eti, vücuda fazla kükürt alınmasına neden olur. Fazla miktarda kükürt alındığında kas ve eklemlerin sağlığı korunamayacak duruma gelir.
  İnsan sağlığı için çok da yararları bulunmayan domuz eti, İslamiyet ve çeşitli inançlarda yasak kılınmıştır.

Domuz Eti Yiyen Ülkeler

Bir çok ülke tarafından yenildiği bilinse de aşağıdaki sıralama domuz etini en çok tüketen ülke sıralamasıdır.

 1.  Avusturya
 2. isviçre
 3. Finlandiya
 4. Çin
 5. Fransa
 6. İspanya
 7. Danimarka
 8. Polonya
 9. Yugoslavya
 10. Almanya

Domuz Etinin Tadı

Dana ya da sığır etine benzemeyen tat farkı ile domuz etinin farkı biraz daha şekerimsi ve tavuk etini andırmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu