Nasıl Yapılır?

Dolu Yağışlarında Araçları Nasıl Korumalıyız?

Mevsim değişikleri nedeniyle havaların bir açıp bir yağış gösterdiği dönemlerde hayatımızdaki pek çok noktalarda yeni önlemler almamız gerekiyor. Örneğin kışın kat kat giyinirken yazın da belki de bir tişörtle bile terlemekten kurtulamıyoruz. Aynı durum sahip olduğumuz varlıklarda, eşyalarda dahi yaşanıyor. Sonbahar ve kış aylarında yoğunlukla maruz kaldığımız yağışlar gündelik yaşamımıza sekte vururken arabalarımıza ve diğer eşyalarımıza negatif yönde etkide bulunuyor. Haliyle vatandaşların gerekli tedbirleri uygulamaması halinde ciddi zararlar görülüyor. Örneğin geçtiğimiz dönemlerdeki dolu yağışlarında araçların üst bölümlerinde büyük şekilde eğilmeler olmuştu. Adeta parçaları delercesine yağan dolunun ivmesini ve şiddetini azaltabilmek adına uygulanabilecek yöntemler de pek tabii ki mevcut. Nihayetinde firmalar araştırma ve geliştirme çalışmalarına önem verip koruma imkanlarını üst düzeye çekiyor. Bunun haricinde kişiler kendi oluşturdukları korumalarla da araçların etkilenmesini önleyebiliyor. Ne yapacağını bilemeyenlere yönelik dolu yağışlarında araçları nasıl korumalıyız başlığında detaylı biçimde öneriler sunuyoruz.

Araçları Dolu Yağışlarından Nasıl Koruruz?

Araçları Dolu Yağışlarından Nasıl Koruruz?

Meteoroloji tarafından yapılan duyurular takip edildiğinde görüldü ki Türkiye’de bazı yerlerde yağış çok şiddetli gerçekleşecek ve beraberinde dolu yağışı söz konusu olacak. İnsanlarla da binbir zahmet vererek satın aldığı, yine parça kalitesinde veya renginde bozulma olmasın diye özen gösterdiği araçları korumanın yolları nedir diye soruyor. Haklı olarak yönlendirdikleri sorunun cevabını düşük maliyetlerle sağlayabilmek mümkün. Uzmanların uyarılarını dikkate alarak yapılan hazırlıklar sonrasında dolu yağışını minimum zararla atlatabilmek mümkün.

Dolu Yağışı Korunma Yolları

Öncelikle şartlar ne olursa olsun, zor zamanlarda yararlanabileceğiniz bir örtü ve benzeri malzemeyi bagajınızda bulundurun. Böylelikle aracınızın çalışmaması veya aniden yağışa yakalanma gibi durumlarda direkt müdahale edersiniz. Araçları dolu yağışından koruma yolları nedir derseniz şöyle ifade edebiliriz:

1. Balonlu Naylon

Çoğunlukla paketleme çalışmalarında karşımıza çıkan balonlu naylonlarla korumalık oluşturulabilir. 10 metre boyutunda bir parça alıp aracınızın zarar göreceğini düşündüğünüz noktalarını kapatabilirsiniz.

2. Nakliye Battaniyesi

Yağışlar hususunda tecrübeli vatandaşlar ekseriyetle nakite battaniyesine yöneliyor. Naylondan daha etkili bir koruma kalitesi sunarken başta dolu yağışlarında ve birçok faktörden hasar almadan kurtulmanıza imkan verir.

3. Evdeki Malzemeleri Kullanmak

Evlerinde, sitelerinde kapalı otopark yer alan kişilerin işi kolay olsa da aracını normal şekilde park edenlerin az önce sunduğumuz önerileri uygulayamadığı durumlarda evlerindeki malzemelerden koruma kalkanı yapabilirler. Misal battaniyeler gelen şiddeti indirgeyeceğinden arabanın ve diğer taşıtların etkilenmesini önleyecektir. Elbette dolu yağışının gerçekleşeceği hakkında haberler, uyarılar geldiğinde hemen kapalı otoparka gitmek en faydalı harekettir.

Yine soğuk aylara yaklaştıkça düzgün ve kaliteli beslenerek kendi sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Hazırladığımız şu içeriği sevebilirsiniz: Sonbaharda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ellerinize sağlık arabamı hemen kurtardım. bilgiyazar a teşekkürler

  2. Ben hemen denedim. Çok saolun başka yöntemler bulamadım bir yerde saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu