Eğitim

Doktora Yapmak Ne İşe Yarar?

Doktora yapmak ne işe yarar , fayda sağlar mı, doktora yapmak nasıl bir süreç gerektirir tüm bu soruları öncelikle doktora nedir diyerek başlayalım ve mümkün olduğunca tüm soruları yanıtlayalım.

Doktora Nedir?

Lisans mezunu olan bir öğrencinin kariyerini bir üst alana taşımak için yapılan bir süreçtir. Doktora yapanlar yine bir öğrenci vasfındadırlar. Doktora öğrencisi, kendi alanında bağımsız bir araştırma yapar. Bilimsel olayları daha farklı pencereden bakmaya, bu olayları geniş ve derin bir manada yorumlaması hatta yeni tespitlerde bulunması için yetenekler kazandırmak amacıyla atılan bir adımdır.

Doktora Yapmak Ne İşe Yarar?

Doktora yapacak olan bir öğrenci lisansını veya yüksek lisansı bitirdikten sonra o bilim alanında sınavlara girer. Bu sınav YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca hazırlanan doktora başvurusu öncesinde tezli yüksek lisans diplomasına sahip olması şartı aranmaktadır. Ayrıca ALES’ten de başvurduğu programın puan türü olarak en az 55 almak zorundadır. ALES puanı ile birlikte yabancı dil sınavlarından da yine en az 55 puan alması gerekir.

Eğer yüksek lisans yaptığınız hocanız veya danışmanınız ile doktoraya devam etmek isterseniz, danışmanınız sizi yönlendirecektir. Ve belli bir bilgi birikimine sahip olmuşsunuzdur. Ancak başka bir üniversitede doktora yapmak isterseniz danışmanınız tarafından bir tavsiye mektubu almanız gerekebilir. Bu mektupta sahip olduğunuz bilgi birikimlerinizin ve tecrübelerinizin yer aldığı ifadeler olacaktır.

Lisansınızı tamamladıktan sonra eğer akademik kariyer düşünüyorsanız doktora programına başvurabilirsiniz. Burada özellikle belirtmekte fayda var. Sadece lisansınızı tamamladıktan sonrada doktora başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu bütünleşik doktora ya da birleştirilmiş doktora programı adı da verilir. Lisansını tamamlayan bir birey akademik unvana sahip olmak ve kendi fakültesinde eğitimci olabilmek için kendi branşında uzmanlaşması gerekir. İşte bu uzmanlaşmayı doktora ile tamamlayacaktır.

Doktora Süreci Nasıl İşler?

doktora yapmak ne işe-yarar

Doktora öğrencisi lisansüstü derslerini tamamladıktan sonra kendi alanında yeterli bilgiye sahip olduğuna dair doktora yeterlilik sınavına girer. Bu yeterlilik sınavını başarı ile tamamlayanlar tez önerilerini kendileri belirleyerek tez dönemine geçer. Tez dönemi boyunca tez izleme komitesi tarafından belirlenen zamanlarda tez çalışmalarınız hakkındaki ilerleyişinizi anlatacaksınız. Bu komiteye teziniz hakkında bilgiler vermek zorundasınız. Doktora önemli bir araştırma derecesidir. Bu nedenle doktora döneminiz boyunca sıkı bir araştırma yapmalısınız. Gerekli materyallere, kaynak araştırmaları için kütüphanelerde kapanma döneminiz, laboratuvarlarda deneyleriniz, arazilerde çalışmalarınız vaktinizin çoğunu geçireceğiniz yerler arasında olacaktır. İşte burada önemli olan doktora yapmak istediğinizde sıkı bir çalışmaya girecek, kararlı, meraklı ve araştırmacı olmak zorundasınız.

Yaptığınız çalışmalarınızı sık aralıklarla danışman hocanıza teziniz, araştırmalarınız ve ilerleyişiniz hakkında bilgi alışverişinde bulunmalısınız. Kontrollü bir şekilde ilerleyiş sağlanmalıdır. İzlenilecek yolun doğruluğu onaylanmalıdır. Böylece danışman hocanızın geri bildirimleri ya da sorun olarak gördüğü bölüm olacak ise nasıl ve ne şekilde yapılacağı konusunda size yönlendirmelerde bulunduracaktır.

Doktoranızın tezi hazırlandı ise artık sınava hazır bir şekilde girebilirsiniz. Doktora tez komitesi tarafından belirlenen tarihte tezinizi savunmanız gerekecektir. Savunmanız katılımcılarla tartışılarak söz konusu alanda uzmanlığınızı göstermeniz gerekir. Katılımcılarda size soru sorabilirler. Sorular, tartışmalar ve sizin savunmanızın sonunda komitenin vereceği karar ile doktora unvanını alabilirsiniz.

Doktora Yapmak Ne İşe Yarar , Amacı Nedir?

Doktora sadece akademik anlamda bir kariyere sahip olmanıza yardımcı olmaz. Doktora ilim yapmak, bulunduğunuz alanda uzmanlaşmanızı sağlar. Ve elbette ki meslekte başarılı olmanız ve çok para kazanmanızı sağlamaktadır.

İlim sahibi olmak isteyen bir kimse, doktorasını eğitim aldığı alanda uzmanlaşmak ve derinlik kazanmak için yapmaktadır. Doktora tezine başladığınızda sizi 4 yıllık bir araştırma bekleyecektir. Bu dört yıl kişiyi aslında inzivaya çekilir ve günlük hayatta ki gelişmeleri takip edemez. Genel kültür alanındaki tüm bilgilere belli bir süre kendini kapatır. Bu da entelektüel olmanın bir bedelidir.

Doktora kişiye akademik bir disiplin katar. Kişiye şuuraltına somut bir veriye dayanmayan, delili olmayan iddiaların pekte önemli ve kayıt altına alınmadığına dair bir eğitim verilir. Savunulan tezlerin bir dayanağı olmadığında kendisinin ciddiye alınmadığı ispatlanır.

Doktorasını tamamlayan biri akademi dünyasında ilim sahibi olduğunu, her sözünün ciddiye alındığını ve ülkemizde büyük bir anlam yüklü sıfata sahip olan “hocam” rütbesi verilir.

Doktora için dört yıl kapanıp derinlemesine uzmanlaşan biri en az beyin disiplini kadar değerli olur. İkincisi ise akademik ahlaktır. Bilgin ve alim olan bir insanın tevazu sahibi bir ahlaka sahip olacaktır. Bu alim olan birey kıskanç, kinci, taraftar olamaz. Bu normlara ulaşan kişi doktor unvanını almayı hak etmemiştir. Ve toplumun geleceğini çürütmeye başlayacaktır.

İşte doktora unvanı alan bir birey, örneğin biyoloji alanında sadece bir dersin değil biyoloji alanındaki her bilgiye sahip olacaktır. Bahsedilen alim sıfatı burada tam yerini bulmuş olacaktır. Her konuyu bilecek ancak bir alanda hak ettiği unvanını sergilemiş vasfa ulaşacaktır. Doktora unvanına sahip olan kişi toplumdaki gençleri de arkasına ilmin gerektiği bilgileri bilim ahlakı ile anlatacaktır. Tarafsız, şuurlu, tevazu sahibi, bilgili ve alim bir akademisyen olmaya hak kazanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu