SağlıkGenel

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı, istenmeyen veya plan dışı gebelik konusunda kullanılan en basit yöntemlerden biridir. Kadınların kullanmış olduğu bu hap sayesinde plan dışı gebeliklerden yüksek bir oranda kurtulabilmek mümkündür. Özellikle aile planlaması için bulunmaz bir nimet olan bu ilaç, birçok sorunun, düzenli ve sağlıklı cinsel hayatın kapılarını aralar.

Doğum kontrol hapı kullanımı, bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmelidir ve günü gününe hap takvimine uyulması gerekir. Bilindiği üzere kadınlar 28 günde bir vücutlarında bir yenileme ile karşı karşıya kalırlar. Bu yenileme sonucunda ise erkek üreme organından yumurtalıklara geçen sperm, gebeliği oluşturur. İşte bu gebeliğin oluşumu konusunda kontrol hapları önemli engellerdir. Haplar sayesinde rahimde salgılanan birtakım sıvılar artar. Artan bu sıvılar ise erkek sperminin, yumurtalıklara gitmesine ve bu sayede döllenmesine engel olur. Hapın genel olarak işlevsel mantığının bu şekilde olduğu söylenebilir.

İlgili Makaleler

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Eğer doğum kontrol ilacı kullanmak istiyorsanız, öncelikle kadın ve doğum uzmanına muayene olmalısınız. Yaşantınızı, sağlık sorunlarınızı, alerjilerinizi vb. bütün detayları doktora anlatmalı, vücudunuzun yapısını tanıtmalısınız. Bu sayede size en uygun olan doğum kontrol hapı doktor tarafından belirlenirken, kullanım detayları da yine uzman doktor tarafından size detaylı bir şekilde anlatılır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır Sırasıyla;

  1. Düzenli (günlük) olarak kullanılmalıdır,
  2. Aynı saat’te kullanılmasına özen gösterilmelidir,
  3. İlacın bitiminde Adet gözlenmelidir.
  4. Adet dönemi bitiminde 2. Kutuya başlanmalıdır
  5. Düzene tekrar devam edilmelidir.

Doğum kontrol hapının olduğu ilaç kutusunda, ilaca göre 28 ya da 21 adet hap bulunur. Hapların her gün düzenli bir şekilde ve aynı saatte vücuda alınması gerekir. Kaçırılan veya bilinçli aksatılan birkaç gün, hiç hesapta olmayan bir gebeliğin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hiçbir şekilde gün atlaması yapılmamalıdır. Ayrıca hapın kutusu bittikten sonra da bir hafta ilaca ara verilmelidir. Bu bir haftalık dönem, adet kanamasının olduğu döneme denk gelir ve bu dönemin atlatılmasının ardından tekrar yeni kutu kullanımına başlanabilir. Eğer bu bir haftalık dönemde herhangi bir adet belirtisi veya kanama söz konusu değilse, yine uzman hekime giderek gebelik testi yapılmalıdır. Doğum kontrol hapı kesin olarak gebeliği engeller şeklinde bir düşünceye kapılmak yanlıştır.

21 haplı kutularda genel olarak doğum kontrolünü sağlayacak hormonların salgılanmasına yardımcı olan haplar bulunur. 28 kutulu hapların 21’i yine söz konusu hormonu salgılayan haplar, 7 tanesi ise demir eksikliğinin önüne geçen haplardan oluşur. Bu yüzden adet kanaması döneminde yaşanan demir eksikliği, fazla 7 ilaç sayesinde kapatılır.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar;

Doğum kontrol haplarının etkisi kullanıldığı zaman korumaya başlamaktadır. Hatta 10-12 saatlik gecikmeye dahi etki ettiği bilinmektedir. Günlük kullanılması suretiyle belirtildiği gibi cinsel birlikteliğinizden bir kaç saat önce alınması da tavsiye edilen tüketimdir. Doğum kontrol hapına ne zaman başlanır diye düşünecek olursanız “Adet” günü başlayabilir ya da bir kaç gün (2-3) ara vererek başlayabilirsiniz.

 

Doğum Kontrol Hapının Dezavantajları Nelerdir?

Doğum kontrol hapı, istenmeyen veya plansız gebelik gibi konularda büyük avantaj sağlar ancak dezavantajlarının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İlaç normalden de fazla kilo alınmasına neden olabilir. Vücut fizyolojisine yaptığı etkiler, kilo alma durumunun en önemli nedenlerinden biri olarak bilinir. Bunun dışında cinsel isteksizlik, ilacın getirilerinden biri olarak da bilinir. Bu yan etkinin genel olarak geçici olduğu söylenebilir. Memelerde hassasiyet, yine en sık rastlanılan belirtiler arasında yer alır. Kişi, adet döneminde yaşadığı meme hassasiyetinin aynısını belirli bir süre boyunca yaşayabilir.

Hapın en hafif yan etkileri ise baş ağrısı ve duygu durum değişiklikleri olarak bilinir. Bazı hastalarda ise bünye nedeniyle hafif olarak mide bulantısının ortaya çıktığı görülür. Hastanın bu tür yan etkilerle karşılaşması ve bu yan etkilerin çok ciddi boyuta gelmesi durumunda uzman hekime başvurması önerilir. Yapılan tetkikler sonucunda hasta ilaç kullanımını bırakabilir veya farklı bir ilaçla sürece devam edebilir.

Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Sonra Yaşananlar;

  1. Hormonlar dengesizleşmeye başlar,
  2. Yumurtlama süreci 2 hafta sonra tekrarlanmaya başlanır,
  3. Menstrual döngüde yeniden hareketlenmeler olur,
  4. İlk Menstrual’de gebelik oluşma ihtimali daha yüksektir

Doğum Kontrol Hapı Adeti Geciktirirmi?

Kullanılan bazı doğum kontrol hapı adeti geciktirir. Yılda 4 defa adet görebilmenizi sağlayan “Mevsimlik Hap” olarak isimlendirilmektedir. Düzenli adet gören kişilerin günlerinde oynama olabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Aldıktan Sonra Ne Zaman ilişkiye Girilir?

Hapın kullanımından yaklaşık 1 saat sonra ilişki yaşanabilir. Cinsel birliktelik öncesi doğum kontrol hapı kullanımı sonrası ilişki hemen de yapılabilir yalnız bazı ilaçların etkisinin geç olabileceğini düşünmemiz gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu