SağlıkGenel

Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olur? Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olur? Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru maske kullanımı, geçmiş dönemlerde aslında pek önem taşımazken, artık Korona Virüs’ün hayatımıza girmesiyle birlikte son derece önem taşıyan bir konu oldu.

Ülkemizde maske kullanımının her geçen gün farklı şekillere girdiği görülür. Yıkanabilir maskeler, tela maskeler, kumaş maskeler, naylon maskeler derken, birçok maske türü hayatımızda yer edindi. Maske türlerinin yanı sıra insanlar artık maskeleri çenelerinde, burunları açık olarak, arkadan tutma aparatıyla ve daha birçok şekilde maske kullanımı ortaya çıktı.

Bu tür maske kullanım şekilleri, bireylerin korunmasından ziyade daha çok tehlikeler açık olmalarına yol açar. Maske kullanmak, büyük dikkat gerektiren ve ufak detaylarla tam korunma elde edilebilecek bir davranıştır. Maskenin doğru kullanımı sayesinde bireyin hem kendisi hem de temas halinde olduğu kişilerin korunması söz konusu olur.

Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olur?

Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru maske kullanımı, kişinin hem kendisinin hem de çevresinin solunum yolları konusunda tam koruma altında olması anlamına gelir. Maskenin herhangi bir şekilde açık vermesi veya birçok nedenden ötürü tam koruma sağlaması, maskenin amacına ulaşamadığı anlamına gelir. Maskenin doğru kullanımı için de kişinin bireysel çabaları büyük önem taşır. Doğru maske kullanmak adına şu detaylara dikkat etmek önemlidir:

  • Maskenizi titizliğine ve hijyenine güvendiğiniz, kaliteli üretim veya maske satışı yapan işletmelerden almalısınız. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilen maskeler, tüm hijyen kurallarından uzak ve korumadan çok daha çok tehlike saçan maskelerdir. Bu nedenle kaliteli maske seçimi yapmak gerekir.
  • Maskeyi takmadan önce ellerinizin iyi bir şekilde dezenfekte etmeniz gerekir. Aksi halde maskenin tam koruma sağladığı söylenemez.
  • Maskenin katlı kısmı mutlaka dış tarafta kalmalıdır.
  • Kumaş, tela vb. yapıdan üretilen maskeler takılmamalıdır. Bu tür maskelerin herhangi bir filtreleyici özellikleri bulunmamaktadır. Bu nedenle söz konusu maskeler, tamamıyla doğru maske kullanımına aykırı ürünlerdir.
  • Maskenin demirli veya metalli kısmı, burunla temas halinde olmalıdır ve burnun şeklini almalıdır.
  • Maskeler her ortam değişikliğinde, yenisiyle değiştirilmelidir. Cep, çanta vb. yerlerde saklı tutularak, tekrar kullanılmamalıdır. Örneğin, dışarı çıkarken kullanılan maske, eve gelip, aynı gün veya sonraki gün içerisinde dışarı çıkarken tekrar kullanılmamalıdır. Eve gelirken veya evde, dışarıda kullanılan maskenin imha edilmesi gerekilir.
  • Yıkanabilir, bakteri-mikrop tutmaz, kumaşı virüs geçirmez vb. vaatlerle satılan maskelerden uzak durulmalıdır. Daha çok tek kullanımlık ve filtreleme özelliği olan maskeler tercih edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu