BilimGenel

Doğal seçilim Nedir? Doğal Seçilim Örnekleri ve Evrim

doğal seçilim kısaca, doğal seçilim ile ilgili örnekler

Doğal seçilim olarak bahsettiğimiz şey esasen; mutasyon, göç ve genetik sürüklenmeyle beraber, evrimin temel mekanizmaları içerisinden birisidir. Charles Darwin’e ait  çok önemli bir görüş olan “doğal seçilim yolu ile evrim” görüşü, görece basit bulunmasına rağmen sıklıkla yanlış bir şekilde anlaşılmıştır.

İlk olarak doğal seçilim olarak bahsettiğimiz şey, belirli bir tür içerisinde dış çevreye uyum hususunda daha elverişli özelliklerinde organizmaların. Bu bahsettiğimiz elverişli özelliklerinde olmayan diğer türlere göre yaşama ve üreme şanslarının daha fazla olmasıdır. Bu vaziyetin neticesi olarak genlerini yeni nesillere aktarabilmeleri yolu ile işleyen evrimsel süreç ve mekanizmadır. Bununla birlikte dış ortama uyum sağlamakta sorun yaşayan diğer türler ve genler organizma popülasyonundan elenecektir. Tüm bunların yanında doğal seçme, doğal ayıklanma veya doğal seleksiyon olarak da bu kavram isimlendirilmektedir.

Doğal seçilim bir türün, bireyin üzerinde bütünüyle işlemektedir. Lakin yalnızca kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilmektedir. Bu durumu kısaca özetlemek gerekirse, içerisinde bulundukları çevreye uyum konusunda daha başarılı olan türler, hayatta kalma, ergenlik yaşına ulaşma ve üreme imkanları açısından daha fazla avantaja sahip olurlar. Elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılarak daha yaygın duruma gelir.

Genetik Sürüklenme Nedir? ; https://www.bilgiyazar.net/gen-aktarimi-nedir/

Doğal Seçilim Mekanizmaları

Doğal seçilim mekanizmasları, bu şekilde işleyerek uyum sağlama aşamasında (adaptasyon) başarılı olamayan türleri kalıtsal özelliklerinin mevcut popülasyondan ayıklanarak sonraki kuşaklara aktarılmasını önlemiş olur. Bir diğer yandan bakıldığındaysa uyum konusunda daha başarılı olan türler kalıtsal özelliklerinin gelecek kuşaklara daha etkin olarak aktarılmasını sağlamaktadır. Sonuçta popülasyon, uyum sağlamada başarılı olan bireylerden meydana gelmiş olacaktır. Gerekli zaman verildiği taktirde bu pasif işlem adaptasyonlar ve türleşme, uyumsal açılım ile sonuçlanabilir.

Doğal seçilim teorisi

Doğal seçilim, canlıların dış çevreye uyum sağlama sürecinde daha elverişli organizmalara sahip olan türlerin bu bahsettiğimiz özelliklerinde olmayan türlere göre yaşama ve üreme şansının daha yüksek olmasıdır. Charles Darwin, ‘’Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni Üzerine’’ adında gerçekleştirdiği girişinde dört önemli önermede bulunmuştur.

  • Türler içindeki bireyler varyasyon gösterir.
  • Bu varyasyonların bazıları döllere aktarılmaktadır.
  • Her nesilde yaşayabilecek olandan daha fazla sperm üretimi sağlanacaktır.
  • Hayatta kalan ve üremeye katılan bireyler, en elverişli varyasyonlara sahip olanlardır. Bunlar doğal olarak seçilmişlerdir.

Doğal seçilim ile ilgili örnekler

Doğal Seçilim‘e verebileceğimiz en basit örneklerinden birisi, aslanlar ile bizonlar arasındaki av-avcı ilişkisidir.  Aslanlar kendi hayatlarını sürdürebilmek amacı ile avlanmak, bizonlar ise hayatta kalabilme amacıyla kaçmaları gerekmektedir. Doğal seçilim ile ilgili örnekler de en büyük gözlemler arasında sadece en güçlüler değil, evrime ayak uyduranlar hayatta kalmayı başarabilmektedir. Bu sebeple yüz binlerce yıl içerisinde iki tür içerisindeki çatışma pek çok farklı saldırı, savunma yöntemi geliştirmişlerdir. Bu mücadelede başarısız olanlar her zaman elenir ve gen aktarımı durmuş olur.

Örnek olarak aslan ve ceylanları verelim. Ceylanların güçsüz ve yavaşlarını aslanlar yiyecektir. Bu sebep ile yalnızca hızlı ceylanlar çiftleşme mevsimine kadar yaşayabilirler. Aslanlarda da durum aynıdır, hızlı koşamayan aslan aç kalır ve ölür. Bu şekilde hızlılar çiftleşebilir artık yeni nesil daha hızlıdır. Ama aslanlar hızlandığı için artık hızlı olan ceylanlardan bazıları yavaş sayılmaya başlar. Bu şekilde her iki tür de hızlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu