GenelSağlık

Diş Macunu Seçimi Nasıl Yapılır? Hangi Detaylara Göre Diş Macunu Seçilir?

Diş Macunu Seçimi Nasıl Yapılır? Hangi Detaylara Göre Diş Macunu Seçilir?

Diş macunu seçimi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda önem taşıyan bir konudur. Diş macunları her ne kadar dişleri temizlemek, ağzı ferahlatmak ve ağız hijyenini korumak için geliştirilmiş olsalar da içerdikleri maddeler insan sağlığını tehlikeye atabilir. Bu durum yetişkinlerde ciddi problemlere yol açmasa dahi çocuklarda ciddi sağlık sorunlarının temelini hazırlayabilir.

Diş macunu seçimi konusunda yalnızca yetişkin ve çocuk ayrımı da yapmamak gerekir. Aynı zamanda kullanım amacı, dişlerin durumu, dişlerin zayıf noktası ve ağza iyi gelebilecek ürünler tercih edilmelidir. Kısacası, diş macunu seçimi konusunda birçok detay vardır bu detaylar ağız sağlığınızı doğrudan etkiler. Bu nedenle seçim yaparken detaylar üzerinde durmak büyük önem taşır. Peki, hangi detaylar ilk etapta göz önünde bulundurmalıdır?

Diş Macunu Konusunda Çocuk ve Yetişkin Ayrımı

Diş macunu seçimi konusunda çocuk ve yetişkin ayrımı önem taşıyan noktalardan biridir. Yetişkinlerde kullanım amacı büyük önem taşırken, çocuklarda ise macunun içermiş olduğu maddelere dikkat edilmelidir. Diş macunlarının içerisinde “florür” adı verilen bir madde yer alır ve bu madde çocuklarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle florür oranı az ve hatta mümkünse sıfır florür içeren ürünlere yönlenmelisiniz.

Çocuklarda diş macunu seçimi konusunda bir diğer önem taşıyan nokta ise macunun aromasıdır. Yetişkinlerin kullandıkları macunlarda yer alan aroma, çocuklar için cazip gelmeyebilir. Bu durum da çocuğun erken yaşta diş fırçalama görevinden soğuması anlamına gelir. Bu nedenle daha tatlı aromalı olan ve çocuklar için geliştirilmiş diş macunlarına yönelmek gerekir. Yetişkinlerde ise tamamıyla dişlerin zayıf yönlerini güçlendirmek için fayda sağlayan ürünlerin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Peki, kullanım amacına göre macun seçimi nasıl yapılır?

Kullanım Amacına Göre Seçim

Diş Macunu Seçimi
Diş Macunu 

Ağız sağlığı konusunda toplumumuzun biraz zayıf olduğu ve bu nedenle de diş problemlerinin fazlasıyla yaşandığı bilinir. Bu konuda yapılması gereken ise diş bakımınız için gerekli olan diş macunlarına yönelmektir. Örneğin; fırçalama esnasında kanama ve acılı fırçalamayla karşı karşıya kalıyorsanız, diş eti hassasiyeti için geliştirilmiş olan diş macunlarını tercih edebilirsiniz.

Dişleriniz sararma problemi varsa beyazlatıcı etkili diş macunları tam olarak işinize yarayacakken, dişlerinizin sağlığını korumak ve çürüklerin ilerlemesinin önüne geçebilmek adına tam koruma ya da güçlü koruma gibi diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Kısacası, ağız sağlığınızın neye ihtiyaç duyduğunu tespit edip, macun seçimini de bu doğrultuda yapmanız gerekir. Ayrıca bu konuda diş hekiminizden tavsiye almanız en makul seçenek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu