SağlıkGenel

Dezenfektan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dezenfektan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dezenfektan alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu son derece geniş ve kapsamlı bir konudur. Son dönemlerde etkisini gösteren pandemiden korunabilmek adına dezenfektan şarttır ancak doğru dezenfektan kullanılmaması durumunda, pandemiye karşı korunmak pek mümkün olmaz.

Dezenfektan alırken üretildiği yer, onay belgeleri, kalitesi, koruyuculuğu gibi birçok detaya inilmesi gerekir. Aksi halde almış olduğunuz dezenfektanın herhangi bir koruyuculuğu kalmaz ve siz bu dezenfektana güvenerek, virüse yakalanma konusunda biraz daha esnek davranabilir ve bu nedenle de virüse yakalanabilirsiniz. Virüsten tam anlamıyla korunabilmek adına içeriği belli olan, merdiven altı üretim olmayan, herkes tarafından bilinen, kullanılan ve güven veren satıcılar tarafından piyasaya sunulan ürünlere yönelmek gerekir.

Dezenfektan alırken kokusu ön planda olsa da koruyuculuğu ön planda tutulmalıdır. Ayrıca dezenfektanın kıvamı değil, içeriği koruyuculuğu hakkında bilgi verir.

Dezenfektan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Alkol Oranı

Dezenfektan alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ilk sırada dezenfektanın alkol oranı yer alır. Piyasada birçok el dezenfektanı görebilir ve hatta içerisinde alkol olmayan dezenfektanlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür dezenfektanlar, herhangi bir koruyuculuk özellik içermezler.

Sıradan bir dezenfektanın en az 60 derecelik alkol oranına sahip olması gerekir. Bu derecenin yüksek olması, koruyuculuk ve mikroplarla savaşma konusunda dezenfektanın çok daha verimli olması anlamına gelir. Maksimum ise 90 derece olması gereken el dezenfektanları, 60 ila 90 derecede arasında koruyuculuk sağlarlar. 90 derece üstü alkol oranına sahip olan dezenfektanların ise cilt için problem yaratacağını söylemek mümkündür. Zaten 90 derece üstü alkol oranı olan dezenfektan da herhangi bir yerde satışa sunulmaz.

Dezenfektan Kokusu

Dezenfektanın en çok dikkat edilen noktalarından biri ise kokusudur. Birçok kişi kıvamından, alkol oranından ziyade, kokusunun güzel olup olmadığına bakar. Bir dezenfektanın kokusunun herhangi bir önemi yoktur. Dezenfektan zaten koklanmaması gereken bir maddedir. Bu yüzden kokusunun da dikkate alınmaması gerekir. Kokusundan ziyade alkol oranı çok daha ön planda tutulmalıdır. Dezenfektanın fazla solunması durumu, solunum yollarının zarar görmesine yol açabilir. Kokusu güzel olan dezenfektanlar ise çok koklandığı için solunum yollarının alerjik reaksiyon vermesine yol açabilir.

Dezenfektanın Yoğunluğu

Dezenfektan satın alırken en çok dikkat edilen konuların başında dezenfektanın elde oluşturduğu hissiyat gelir. Aslında bunun pek bir önemi yoktur. Birçok kişi dezenfektanları su gibi olduklarını ve pek bir işe yaramadıklarını düşünürler. Bu düşünce son derece yanlıştır ve bir dezenfektanın koruma kalitesi konusunda herhangi bir anlam ifade etmez. Dezenfektanın yoğunluğu zaten su ile çok ayırt edilemez. Yoğun dezenfektanlarda ekstra yoğunlaştırıcı katkı maddesi bulunabilir. Bu yüzden yoğunluğundan ziyade içeriği üzerinde durulmalıdır.

Dezenfektan Alırken İçerik Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dezenfektan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dezenfektan 

Sağlıklı bir dezenfektanın içerisinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, dezenfektanın mikrobisid özelliğinin olmasıdır. Suda kolay çözülebilmesi gereklidir ve gerek insan sağlığına gerekse hayvan sağlığına zarar vermemelidir. Bunun için de toksik ve irritan madde içermemelidir.

Ayrıca kutu üzerinde sağlık bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığı gibi önemli ibareler de kontrol edilmelidir. Kalite belgeleri, dermatolojik onay raporları gibi detaylara da özen gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu