SağlıkGenel

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Detoks Diyeti Listesi

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Detoks Diyeti Listesi

Detoks diyeti, 3 amaç doğrultusunda yapılan bir diyettir. Bu diyetin asıl amacı yağ yaktırma ve vücudu toksinlerden arındırmaktır. Bunun yanı sıra detoks diyetinin önemli bir diğer amacı ise vücuttaki ödemi büyük ölçüde söküp, dışarı atmaktır.

Diyetin böyle bir amacının olmasının sebebi ise zamanla vücutta biriken toksinlerin vücuttan bir an önce atılıp, vücudun metabolizmik olarak normal seviyesine dönmesidir. Beslenme alışkanlıkları ve çevresel etkenlerden ötürü vücutta biriken toksinler, vücudun birçok yapısının sağlıklı çalışmamasına yol açar. Hal böyle olunca vücut sürekli olarak kilo alır ve kilo verme konusunda da fazlasıyla zorlanır. Bunun yanı sıra toksinler nedeniyle vücut bağışıklık sisteminin de ciddi anlamda zayıfladığı görülür.

İlgili Makaleler

Kilo vermek isteyen bir birey, direkt olarak herhangi bir diyete başlayabilir ancak pek olumlu sonuç almaz. Olumlu sonucun çok daha net bir şekilde fark edilmesi adına öncelikle detoks diyeti çerçevesinde yol koyulması, sonrasında ise yapmak istediği diyeti uygulaması gerekir. Peki, detoks diyetinin uygulanışı nasıldır? Nasıl yapılır?

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?
Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti nasıl yapılır?” sorusu, söz konusu diyetin etkilerinden haberdar olan birçok kişinin ortak sorusudur.

Detoks diyetinin uygulanışı konusunda anahtar nokta, tüketilen besinlerdir. Kişinin mutlaka tüketmiş olduğu besinlere özen göstermesi ve diyetin gerekliliklerine sadık olması gerekir. Detoks diyetinin en can alıcı noktası günlük olarak 2 ila 2,5 litre arasında su içmektir. Vücudun toksinden ve ödemden arındırılması adına su, diyetin en önemli parçasıdır. Kişinin detoks diyetini uygularken, kafein ve tuzdan da kesinlikle uzak durması gerekir. Kafein, vücutta ödem oluşumunu destekler ve tuz da vücuttaki suyun tutulmasına, vücuttan atılmamasına yol açar.

Diyet esnasında 6 öğün tüketim yapılmalıdır ancak öğünler içerisinde tüketilen besinlere dikkat edilmeli ve porsiyonlar azar azar olmalıdır. Böylelikle sık aralıklarla az tüketim yapıldığı için vücudun açlık hissinden uzak olması amaçlanır. Öğünler ise 3 ana 3 ara şeklinde hazırlanmalıdır. Diyet sırasında günlük şeker ihtiyacının karşılanması adına ise 3-4 kadar meyve tüketilmeli ve bu meyveler farklı farklı meyveler olmalıdır. Ayrıca her meyve, günde sadece bir kez tüketilmelidir. Ayrıca meyve kadar sebze de büyük önem taşır ve gün içerisinde mutlak suretle 2 olmasa bile 1 defa sebze yenmelidir.

Detoks Diyetinin Listesi

Detoks diyetinin listesi konusunda çeşitli seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Sadece bir diyet listesine bağlı kalmak yerine size en uygun olan detoks diyetini uygulayabilirsiniz. Detoks diyetinin listesi ise şu şekildedir:

  • 3 günlük detoks,
  • Ayran aşı detoksu,
  • 7 günlük detoks,
  • 3 günde 3 kilo verdiren detoks,
  • 3 günde 5 kilo verdiren detoks,
  • 1 günlük detoks,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu