HastalıklarSağlık

Deri (Cilt) Kanseri Belirtileri ve Tedavileri Hakkında Geniş Bilgi

Cilt (Deri) kanseri nedir?

Cilt kanseri, hücrelerin anormal büyümesiyle meydana gelir. Genellikle güneşe maruz kalan ciltte oluşur. Fakat bu yaygın kanser türü, cildin güneş ışığına maruz kalmayan kısımlarında da ortaya çıkabilir.

Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmaktan kaçınarak cilt kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Cildi şüpheli değişiklikler için kontrol altında tutmak, cilt kanserini ilk evrelerde teşhis etmeye yardımcı olabilir. Cilt kanserini erken teşhis etmek, etkin cilt kanseri tedavisi için büyük şans sağlar.

Cilt kanseri türleri nelerdir?

 1. Bazal hücreli karsinom
 2. Skuamöz hücreli karsinom
 3. Melanom
 4. Melanom dışı cilt kanseri

Cilt kanseri semptomları nelerdir?

 • Bazal hücreli karsinom
 • Kulakta ve dudakta karsinom
 • Deride skuamöz hücreli karsinom
 • Melanom
 • Merkel hücreli karsinom

Deri kanseri asıl olarak saçlı deri, dudaklar, yüz, boyun, kulaklar, göğüs, kollar ya da eller olmak üzere güneşe maruz kalan ciltte ve kadınlarda ise genellikle bacaklarda gelişir. Ancak gün ışığını daha az gören bölgelerde yani avuç içleri, tırnaklar ya da ayak tırnakları ve genital bölgede de oluşabilir.

Cilt kanseri, koyu açık fark etmez tüm cilt tiplerini etkiler. Koyu renkteki kişilerde melanom oluştuğunda, ellerin içi ve ayak tabanı gibi güneşe maruz kalmayan bölgelerde ortaya çıkma riski daha yüksektir.

Kanser Tedavileri Süreci Nasıl İşler?

Bazal hücreli karsinom semptomları nelerdir?

Bazal hücreli karsinom genelde boynunuz ya da yüzünüz gibi bedenin uzun süre güneşe maruz kalan bölgelerinde meydana gelir.

Skuamöz hücreli karsinom semptomları nelerdir?

Genelde skuamöz hücreli karsinom yüz, kulak ve eller gibi bedenin uzun süre güneşe maruz kalan yerlerde ortaya çıkar. Daha koyu tenli kişilerde, genelde güneşe maruz kalmayan yerlerinde skuamöz hücreli karsinom gelişme olasılığı daha yüksektir.

Melanom semptomları nelerdir?

Melanom, bedenin herhangi bir yerinde gelişebilir. Melanom en çok erkeklerin yüzünde ya da gövdesinde görülür. Kadınlarda bu kanser türü en çok alt bacaklarda gelişir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda, güneşe maruz kalmayan yerlerde de melanom oluşabilir.

Melanom, her cilt tonundan kişiyi etkileyebilir. Koyu ten rengindeki kişilerde melanom avuç içinde, ayak tabanında ya da ayak tırnaklarında oluşma eğilimindedir.

Tiroid Kanserinin en büyük etkenlerini bilmek istemez misiniz? Tiroid Kanseri Belirtileri

Melanom belirtileri şunlardır:

 • Büyük kahverengi bir leke
 • Renk, boyut ya da his olarak değişen kanayan bir leke
 • Sınırları belli olmayan kırmızı, pembe, beyaz, mavi ya da mavi-siyah görünen ufak bir lezyon
 • Kaşınan, ağrılı bir lezyon
 • Avuç içi, ayak tabanı, parmak uçları, ayak parmakları ya da ağız, burun, vajina ve anüs zarlarında koyu renkli lezyonlar

Daha az yaygın görülen cilt kanserleri ve semptomları nelerdir?

Daha az yaygın görülen cilt kanseri türleri şunlardır:

 1. Kaposi sarkomu. Bu seyrek bulunan cilt kanseri türü, ciltte kan damarlarında oluşur ve, mukozalarda kırmızı ya da mor lekelere neden olur. Kaposi sarkomu asıl olarak AIDS’li kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde, organ nakli olmuş ya da doğal bağışıklıklarını baskılayan ilaçlar alan kişilerde meydana gelir. Kaposi sarkomu riski yüksek olan kişiler arasında Afrika’da yaşayan erkekler, İtalyan ya da Doğu Avrupa Yahudi genine sahip yaşlı erkeklerde görülür.
 2. Merkel hücreli karsinom. Cildin üzerinde ve saç köklerinde oluşan sert, parlak lezyonlara neden olur. Merkel hücreli karsinom en çok baş, boyun ve gövdede bulunur.
 3. Sebasöz bez karsinomu. Bu seyrek ve agresif kansere, ciltteki yağ bezleri sebep olur. Genellikle sert, ağrısız lezyonlar biçiminde görünen sebasöz bez karsinomları her yerde gelişebilir fakat çoğu göz kapağında ortaya çıkar ve sık sık diğer göz kapağı sorunlarıyla karıştırılırlar.
Erkeklerin Baş Belası Prostat Kanseri nedenleri arasında “Ayakta İşeme” Var mı? Prostat Kanseri Bilinmeyenleri

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Cildinizde sizi endişelendiren herhangi bir değişiklik fark ederseniz, hekiminizden randevu alın. Tüm cilt değişiklikleri cilt kanseri değildir. hekiminiz nedenini saptamak için cilt değişikliklerinizi inceleyecektir.

Cilt kanserinin nedenleri nelerdir?

Deri kanseri, deri hücrelerinin DNA’sında mutasyonlar meydana geldiği zaman gelişir. Mutasyonlar, hücrelerin kontrolden çıkmasına ve kanser hücrelerinin oluşmasına neden olur.

Cilt kanseri, cildin üst tabakasında yani epidermiste başlar. Epidermis, cilt hücrelerini koruyan ince bir tabakadır. Epidermis, üç ana hücre türüne ayrılır:

 •  Yassı hücreler dış yüzeyin altında bulunur ve iç astar olarak işlev görür.
 • Yeni deri üreten bazal hücreler, skuamöz hücrelerin altında bulunur.
 • Melanosit – melanin, cilde rengini veren ve pigmenti üreten epidermisin alt kısmında yer alır.
 • Melanositler, cildin daha derin katmanlarını korumaya yardımcı olmak amacıyla bulunur ve güneşte vakit geçirilirken daha fazla melanin üretir.

Cilt kanserinin başladığı yer, türünü ve tedavi seçeneklerini belirler.

Ultraviyole ışık ve diğer nedenler

Deri hücrelerinde oluşan DNA hasarının birçoğu, güneş ışığından ve ultraviyole (UV) radyasyonundan kaynaklanır. Ancak güneşe maruz kalmak, normalde güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerde gelişen cilt kanserlerini açıklayamaz. Bunun nedeni, toksik maddelerle temas veya bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi diğer faktörlerin cilt kanseri riskine katkıda bulunmasıyla açıklanabilir.

Meme Kanseri Belirtileri Yazımız ile Kendinizi Muayene edebilirsiniz: Meme Kanseri Belirtileri

Cilt kanserinin risk faktörleri neler?

Cilt kanseri riskini artırabilecek bazı şeyler şunlardır:

 • Açık ten. Ten renginiz ne olursa olsun cilt kanserine yakalanabilirsiniz. Ayrıca, cildinizde daha az pigmentin bulunması, UV radyasyonunun zarar vermesine karşı daha az koruma sağlar. Sarı ya da kızıl saçlara sahip olmak ve kolayca çil veya güneş yanığı yaşamak, koyu tenli bir insana göre cilt kanserine yakalanma riskini yükseltir.
 • Güneş yanığı geçmişi. Çocukken veya gençken bir ya da daha çok kabarcıklı güneş yanığı geçirmiş olmak, erişkin olunduğunda cilt kanserine yakalanma riskini yükseltir. Yetişkinlikte güneş yanığı yaşamak da bir risk etmenidir.
 • Aşırı güneşe maruz kalmak. Güneşte çokça zaman geçiren kişiler, bilhassa güneş kremi ya da giysilerle korunmuyorsa, cilt kanseri geliştirebilir. Bronzlaşma da sizi riske atar. Bronzlaşma, cildin aşırı UV radyasyonuna maruz kalmaktır.
 • İklimler. Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar, soğuk iklimlerde yaşayan insanlara göre daha çok güneş ışığına maruz kalmaktadırlar. Güneş ışığının en dik olduğu yüksek yerlerde yaşamak da sizi daha çok radyasyona maruz bırakır.
 • Benler. Displastik nevus denilen çoğu ben ya da anormal benleri olan bireylerde cilt kanseri riski yüksektir. Düzensiz görünen ve çoğunlukla normal benlerden daha büyük olan bu anormal benlerin kanserli olma ihtimali diğerlerinden daha yüksektir. Anormal benleriniz varsa, değişiklikleri takip edin.
 • Prekanseröz deri lezyonları. Aktinik keratoz diye bilinen cilt lezyonlarına sahip olmak, cilt kanseri yaşama riskini artırabilir. Bu kanser öncesi benler tipik olarak rengi kahverengiden koyu pembeye değişen ve pürüzlü, pullu lekeler olarak görünür. En yaygın olarak güneşten zarar görmüş açık tenli kişilerin yüzünde ve ellerinde görülür.
 • Ailede cilt kanseri geçmişi. Ebeveynlerinizden birinde ya da kardeşinizde cilt kanseri varsa, hastalık riskiniz artmış olur.
 • Kişisel cilt kanseri geçmişi. Bir kez cilt kanseri geliştirdiyseniz, tekrar geliştirme riskiniz vardır.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi zayıf olanların cilt kanserine yakalanma riski yüksektir. Bu, HIV / AIDS ile yaşayan bireyleri ve bir organ naklinden dolayı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan kişileri içerir.
 • Radyasyona maruz kalmak. Egzama ve akne gibi cilt problemleri nedeniyle radyasyon tedavisi gören kişilerde, bilhassa bazal hücreli karsinom gibi cilt kanseri geliştirme riski artabilir.
 • Belirli maddelere maruz kalmak. Arsenik gibi bazı maddelere maruz kalmak cilt kanseri riskini artırabilir.

Cilt kanseri nasıl önlenir? Tedavi Yöntemleri

Cilt kanseri önlenebilir. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edin:

 • Gün ortasında güneşten korunun. Yıl boyunca UV radyasyonuna maruz kalıyoruz ve bulutlar zararlı ışınlardan bizi oldukça az koruyor. Güneşten kaçınmak, cilt hasarına neden olan güneş yanığı ve bronzluklardan kurtulmanıza ve cilt kanseri geliştirme riskini azaltmanıza yardım eder. Zamanla biriken güneşe maruz kalma cilt kanserine yol açabilir.
 • Yıl boyunca güneş kremi kullanın. Güneş kremleri, bütün zararlı UV radyasyonunu ve melanoma yol açabilecek radyasyonu filtrelemez. Ancak güneşten korumada önemli bir rol oynarlar. Bulutlu günlerde bile en az 30 SPF’li bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini bolca uygulayın ve her iki saatte bir tekrar uygulayın ayrıca yüzüyorsanız ya da terliyorsanız daha sık sürün. Dudaklar, kulaklar, eller ve boynunuz dahil olmak üzere, güneşe maruz kalan bütün bölgelere güneş kremi uygulayın.
 • Koruyucu giysiler giyin. Kollarınızı ve bacaklarınızı örten koyu renkli giysiler ve şapka ile cildinizi örtün. Daha çok koruma sağlaması için geniş kenarlı bir şapka kullanın. Bazı şirketler ışıktan koruyan giysiler satmaktadır. Dermatoloğunuz bir marka önerebilir.
 • Güneş gözlüğünüzü unutmayın. Her iki tür UV radyasyonundan koruyan gözlükler tercih edin.
 • Solaryumdan kaçının. Solaryumda kullanılan ışıklar UV ışınları yayar bu nedenle cilt kanseri riskini artırabilir.
 • Güneşin daha çok etkilemesine neden olan ilaçlara dikkat edin. Antibiyotikler dahil bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar sizi güneş ışığına karşı daha duyarlı hale getirebilir. Hekiminizden ya da eczacınızdan, aldığınız ilaçların yan etkilerini öğrenin. Güneş ışığına karşı hassasiyeti artırıyorsa, güneşten uzak durmak için ek önlemler alın.
 • Cildinizi kontrol edin ve değişiklikleri hekiminize bildirin. Yeni ortaya çıkan benleri ya da mevcut benleri, çilleri, şişlikleri ve doğum lekelerini değişiklik oluyor mu diye inceleyin. Ayna ile yüzünüzü, boynunuzu ve kafa derinizi kontrol edin. Göğsünüzü, gövdenizi, kollarınızı, ellerinizi, ayaklarınızı ve bacaklarınızı inceleyin. Genital bölgenizi ve kalçanızı da kontrol edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu