SağlıkGenel

Deniz ve Havuzda Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

Deniz ve Havuzda Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

Deniz ve havuzda hastalıklardan korunma yöntemleri, özellikle bahar ve yaz aylarında toplu halde veya bireysel olarak kullanılan sularda, serinlemek amacıyla girilen deniz veya havuzlarda daha çok önem taşıyan bir konudur.

Deniz veya havuzlarda, belirli dönemlerde çeşitli nedenlerden ötürü kimyasal bazlı maddeler yer alabilir. Bu tür maddeler vücudun uzun süre temasının yanı sıra anında teması sonucunda bile zarar verebilir. Ayrıca suda dolaşan birçok bakteri veya mikrop, suyun yutulması nedeniyle vücuda kolaylıkla alınabilir. Bu yüzden yaz aylarında deniz veya havuz hastalıkları olarak adlandırılabilecek birçok hastalıkla karşı karşıya kalınır. Bu hastalıkların önüne geçebilmek adına birtakım korunma yöntemleri söz konusudur.

Deniz ve havuzda hastalıklardan korunma yöntemleri üzerinde dururken, bu hastalıkların suyun buharlaşması nedeniyle solunum yolu vasıtasıyla bulaşabileceğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden deniz veya havuz gibi serinlemek adına kullanılan, özel olmayan sularda mutlaka çeşitli korunma yöntemleriyle, kişinin kendini veya ailesini muhafaza etmesi gerekir.

Deniz ve Havuzda Karşınıza Çıkabilecek Olan Hastalıklar

Deniz ve havuzda hastalıklardan korunma yöntemlerini öğrenmek dışında, aynı zamanda hangi hastalıklarla karşılaşılacağının da bilinmesi gerekir. Özellikle kirli suların olduğu, akarsu olmayan ve herhangi bir kaynağı olmayan sularda, söz konusu hastalıklarla karşılaşılma ihtimali çok daha yüksektir. Söz konusu hastalıklar ise şu şekildedir:

  • İshal: Birçok bakteri ve norovirüs adı verilen bir virüsün suya teması sonucunda, kişinin de o suya temas etmesi durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak bebeklerin deniz veya havuzdayken dışkılaması, yetişkinlerin istemsiz bir şekilde suya dışkılaması gibi durumlarda ortaya çıkar.
  • İdrar Yolu Enfeksiyonları: Genital bölgede kaşıntı ve yanma, idrar sırasında karşılaşılan yanma gibi durumlar deniz ve havuzdaki kirli suyla temas sonucunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardır.
  • Kırmızı göz: Adenovirüsler olarak adlandırılan virüs topluluğunun çeşitli sebeplerden ötürü veya suyun hijyenik bir şekilde korunamaması nedeniyle su içerisinde bireylere temas etmesi sonucunda görülür. Adında da anlaşılacağı üzere gözün kan kırmızısına bürünmesine ve yanmasına neden olur. Bazı durumlarda çok daha ileri gider; öksürük, ateş, diğer grip belirtileri ve ateş gibi belirtilerle de kendini gösterebilir.
  • Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları: Dış kulak yolu enfeksiyonları, suda bulunan bakteri ve mikropların kulağın dış kısmında, şişkinlik, ağrı ve kaşıntı gibi semptomlarla karşılaşılmasına neden olur.
  • Hepatit A: Genel olarak yiyecekler yoluyla yayılan bu hastalık, nadiren de olsa deniz veya havuz suyu ile de bulaşım gösterebilir. Karın ağrısı, yorgunluk, sarılık, ateş ve mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Genel olarak karaciğeri etkileyen bir hastalıktır.

Deniz ve Havuzda Hastalıklardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Deniz ve Havuz Hastalıkları
Deniz ve Havuz Hastalıkları

Deniz ve havuzda hastalıklardan korunma yöntemleri hem kendinizi hem de yakınlarınızı rahatlıkla koruyabilmenize yardımcı olurlar. Uygulanması son derece basit olan bu yöntemler, sağlığınızı söz konusu sularda çok daha başarılı bir şekilde korumanıza fayda sağlar.

Havuzun son analiz sonuçlarını incelemek, en basit korunma yöntemlerinden biridir. Bu yüzden güvendiğiniz ve kalitesinden emin olduğunuz sularda yüzmeniz gerekir. Ayrıca havuz tahliye deliğinin dışarıdan görünebiliyor olması da önemli bir detaydır. Havuzda kimyasal bulunmadığından emin olmak da önemli bir korunma yöntemidir. Suda yer alan kimyasallar, direkt olarak suyun renginin değişmesine neden olacağı için fark edilmesi kolaydır. Deniz veya havuza girmeden önce birtakım hususlar üzerinde durulması gerekir.

Kişinin ishal sorunu varsa veya dışkısını tutamıyorsa kesinlikle sudan uzak durmalı, başkalarının ve ailesinin sağlığını düşünmelidir. Eğer kişinin açık yarası varsa, bandaj vb. kapatıcılar yardımıyla yara iyi bir şekilde muhafaza edilerek suya girilmelidir. Ayrıca suya girilmeden önce mutlaka 1 dakikalık bir duş alınmalıdır. Deniz veya havuz suyunun temizliği konusunda endişeleriniz varsa, bağışıklık sisteminiz de zayıfsa, direkt olarak o sudan uzak durmanız çok önemlidir.

Son olarak; göz ve kulak enfeksiyonlarından korunabilmek adına gerekli koruyucu ekipmanları temin etmek, kişisel eşyaları paylaşmamak, havuzda kullanılan mayoyu hemen çıkarmak ve genel olarak enfeksiyon riskinin az olduğu su olan denizi tercih etmek, en temel korunma yöntemleri olarak bilinirler.

Siğil Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur Yazımız Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu