Eğitim

Deneysel Psikoloji Nedir?

Deneysel Psikoloji belirli bir dal değildir, bunun yerine genellikle bilimsel eğitim alan psikologların veri toplamak ve analiz etmek için kullandığı standart yöntem ya da teknikleri ifade eder. İnsan davranışını anlamak için bu benzersiz yaklaşımın tüm psikoloji okulları tarafından nasıl kullanıldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Deneysel Psikoloji Tarihi

Deneyler her zaman psikoloji alanının bir parçası olmuştur. Modern psikolojinin babası Wilhelm Wundt, 19. yüzyılın başlarındaki deneylerinde matematiksel hesaplamaları kullandı. Yıllar boyunca farklı psikologlar deneysel psikoloji alanını geliştirdiler. Örneğin, deneysel psikoloji, yıldız profesörleri tarafından incelenen en üst psikoloji dallarından birisidir. Bir araştırma laboratuvarı kurulması ardından, ilk deneysel psikolojik ders kitabını yayınlayan bilim adamı çeşitli deneyler yaptı. Modern zamanlarda, deneysel psikologlar laboratuvar ve klinik temelli deneyler yapmak için tüm psikoloji okullarında çalışırlar.

deneysel-psikoloji-tarihi

Deneysel Psikolojinin Arkasındaki Metodoloji

Deneysel Psikoloji titiz ve iyi kontrol edilen deneylere bağlıdır. Bu denemeler sırasında, insan ve hayvan denekler dış uyaranlara maruz bırakılır ya da spesifik davranış talimatları verilir. Hemen hemen herkes, bir labirentte gezinmeye çalışan bir fare veya bir bulmacayı anlamaya çalışan primat gibi belirli deneylere aşinadır. Bununla birlikte, insan deneyleri çok daha karmaşıktır. Örneğin, deneysel psikolog yabancı değişkenleri, çevresel koşulları ve deneyci yanlılığını hesaba katmalıdır. Ayrıca uygun bir numune boyutu seçmeli, işlemleri doğru tanımlamalı ve sağlam istatistiksel analiz kullanmalıdırlar. Tüm bilimsel psikoloji çabaların temellerinden biri olan akran incelemesine dayanabilmek için, deneyler tamamen kontrol edilmeli ve mükemmel bir şekilde yürütülmelidir.

deneysel-psikoloji-metodoloji

Deneysel Psikolojinin Arkasındaki Bilim

Tek bir disiplinden daha fazlasıdır. Çünkü sosyal psikolojiden, eğitim psikolojisine kadar her okul için bilimsel araştırma içerir. Deneysel psikologlar ve bilim adamları aynı temel dört ilkeye inanırlar. İlk olarak determinizm, tüm fenomenlerin bir çeşit sistematik nedene sahip olduğu anlamına gelir. İkincisi ampirizm, nesnel gözlemin çevremizdeki dünyayı yorumlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. Üçüncüsü parsimony, bilim adamlarının teorileri geliştirmek ve araştırmak için minimalist bir yaklaşımı tercih ettiği anlamına gelir. Yani, bilim Occam’ın ustura prensibini benimser, bu da en az varsayımlara sahip teorinin mantıksal sonuç olması gerektiği anlamına gelir. Son olarak, dördüncü ilke test edilebilirliktir. Tüm teoriler uygulanan yanlış yöntemler ile ampirik olarak test edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu