SağlıkGenel

D Vitamini Faydaları Nelerdir? D Vitamini Nasıl Alınır?

D Vitamini Faydaları Nelerdir? D Vitamini Nasıl Alınır?

D vitamini faydaları, birçok başlıkta anlatılabilir ancak vücut için temel anlamda ve önem taşıyan faydaları üzerinde durmak gerekir.

D vitamini vücutta kemik sağlığı ve gelişimi için önem taşıyan maddelerden biridir. Vücuttaki fosfor ve kalsiyum değerlerinin dengelenmesi ve yeterli seviyeye ulaşabilmesi adına D vitaminin etkilerinin son derece fazla olduğu söylenebilir. Kalsiyum konusunda vermiş olduğu destek sayesinde bağırsaklarda kalsiyum emilimini daha hassas hale getiren D vitamini, böbreklerde meydana gelen D vitamini kaybını da en aza indirir. Kemiklerin sertleşmesi ve sağlamlaşması adına kalsiyum büyük önem taşırken, D vitamini vücutta ihtiyaç duyulan kalsiyumu büyük ölçüde karşıladığı için kemik sağlığı açısından çok değerlidir.

D vitamini faydaları sadece kalsiyum ile sınırlı değildir. Diyabetle mücadele eden, diyabete genetik yatkınlığı olan ve diyabete karşı korunmak isteyen kişiler de mutlaka günlük D vitamini ihtiyacını gerekli yollar ile karşılamalıdır. D vitaminin diyabet ve kemik sağlığı dışında en önemli faydalarından bir diğer ise bağışıklık sistemidir. D vitaminin bağışıklık sistemine olan faydaları kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Vücudunda D vitamini eksikliği olan bireylerin, bağışıklık sistemi zayıflı nedeniyle ortaya çıkan birçok hastalıkla karşı karşıya kaldıkları görülmüştür. Ülseratif kolit, Crohn ve Multipl Skleroz gibi daha birçok hastalık, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalığa yakalanan bireylerde ise D vitamininin ciddi anlamda eksik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca söz konusu vb. hastalıkların tedavisinde de D vitamini takviyesi de kullanıldığı bilinmektedir.

D Vitamini Faydaları Nasıl Vücuda Kazandırılır? D Vitamini Nasıl Temin Edilir?

D Vitamini Nasıl Alınır
D Vitamini Nasıl Alınır

Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu D vitamini ihtiyacı yaşa göre değişim gösterir ancak yaş ilerledikçe D vitamini ihtiyacı da belirli ölçüde artış gösterir.

1 yaşını doldurmamış olan bebeklerde günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU olarak bilinirken, 1 yaşını geçmiş bebeklerde ve yetişkinlerde günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU olarak bilinir. Çocuklarda ve yetişkinlerde bu miktar daha da artış gösterebilir. Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu D vitaminini alabilmek adına ise yapılması gereken en önemli takviyelerden biri güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarında bol miktarda D vitamini bulunur ve günlük olarak belirli bir süre kapsamında güneş altında durmak gerekir. Vücut günlük D vitamini ihtiyacını %95 oranında güneşten, %5’lik ihtiyacını ise besinlerden karşılar.

Süt ve süt ürünleri, maydanoz, ısırgan otu, tavuk ciğeri, portakal, balık yağı ve yumurta gibi birçok besin, vücudun günlük %5’lik D vitamini ihtiyacını karşılar. Güneş ışınları cilde zarar verebilir ancak korunaklı bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak, herhangi bir probleme yol açmayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu