Genel

D Harfiyle Başlayan Şehirler

D Harfiyle Başlayan Şehirler

D harfiyle başlayan şehirler listesinde ülkemizdeki şehirlerin yanı sıra başka ülkelerdeki şehirlere de yer verdik. D ile başlayan şehirler ülkemizde Denizli, Diyarbakır ve Düzce’dir. Yabancı ülkelerdeki şehirler olarak Dallas – ABD, Dayton – ABD şehirlerinin özellikleri hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Türkiye’de D Harfiyle Başlayan Şehirler

Denizli

Denizli şehrimiz Ege bölgesinde yer almaktadır. Pamukkale Travertenleri Denizli denilince akla gelen yerlerdendir. Yer altı kaynak sularının yoğun olarak bulunduğu ilde kaplıca turizmi de gelişmiştir. Şehrin nüfusuna göz attığımızda 2020 verilerine göre 1.040.915 olarak açılanmıştır. Denizli horozu da şehrin simgesi hâline gelen meşhurlarındandır.  Denizli’nin güneyinde Muğla ili, batısında Manisa kuzeyinde ise Uşak ili yer almaktadır. Sanayi olarak tekstil fabrikaları yoğun olarak bulunmaktadır. 5.000 e yakın öğrencinin eğitim gördüğü Pamukkale Üniversitesi de bu şehirde yer almaktadır. Denizli’de gezilebilecek birçok tarihi mekân bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını; Hierapolis Antik Kenti, Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi olarak sayabiliriz. Ayrıca Keloğlan ve Kaklık mağarası da yoğun olarak ziyaret edilen bölgelerdendir. Denizli ilindeki meşhur yemeklere değinecek olursak Denizli Kebabı, Çaput Aşı ve Biber Tatarı gibi lezzetler bulunmaktadır.

Diyarbakır

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve ülkemizin 12. Büyük ilidir. 2020 yılı yapılan nüfus sayımı araştırmasına göre 1.783.431 nüfusa sahiptir. Diyarbakır şehir merkezi tahmini 9000 yıllık bir geçmişe sahip bir kültür merkezidir. Diyarbakır’ın meşhur yöresel yemeklerine değinelim. Diyarbakır yöresel yemeklerinden Meftune, Pıçık, Nardanaşı ve Duvaklı Pilavı sayabiliriz. Gezilebilecek birçok tarihi mekâna sahip olan Diyarbakır’da Malabadi Köprüsü, Diyarbakır Kalesi ve Anadolu’nun en eski camisi Diyarbakır Ulu Camii mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Düzce

Türkiye’nin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir.  Düzce ilinin nüfusu 395.679‘dir. Düzce Karadeniz iklimi olması sebebiyle sıkça yağış alan bir konumdadır. Düzce ilinin meşhur yöresel yemeklerine değinecek olursak Hamsili Börek, Hamsili pilav, mamalika, İsli Balığı gibi yemekleri sayabiliriz. Gezilebilecek yerler olarak baktığımızda Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı gibi doğal güzelliklerin yer aldığı mekanların yanı sıra Toptepe gibi şehri uzaktan seyredebileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

D Harfiyle Başlayan Yabancı Şehirler

Dallas – ABD

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı şehirlerden biridir. Nüfus bakımından ABD’nin en kalabalık 9. şehridir. Gelişmiş sanayisi bulunan ve aralarında AT&T, Texas Instruments, Southwest Airlines gibi dünyaca ünlü birçok şirkete ev sahipliği yapan bir şehirdir. Dallas’ta gezilecek yerlerden bahsedecek olursak; Dallas Botanik Bahçesi, Dallas Zoo, Dallas dünya akvaryumu ve birçok müze gezilebilecek yerler arasındadır.

Dayton – ABD

ABD’nin Ohio eyaletinin güney batısında yer almakta olan Miami nehri vadisinde bulunan bir şehirdir. Dayton’da gezilebilecek yerlere göz attığımızda havacılık tarihi parkı, ABD Hava Kuvvetleri Müzesi, Dayton Sanat Enstitüsü, Packard Müzesi ve Victoria Tiyatrosu gibi yerleri sıralayabiliriz.

C Harfiyle Başlayan Şehirler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu