Oyun

Cyberpunk 2077 Dudak Senkronizasyonu Üzerine Çalışıyor

Cyberpunk 2077‘de 10 farklı dilde dudak senkronizasyonu sağlamak amacıyla CD Projekt RED bazı yeni Yapay Zeka Teknikleri kullandı. JALI sayesinde, her NPC, oyunun sahibi olduğu 10 farklı dilin hepsinde tam dudak senkronizasyonuna sahiptir.

CD Projekt RED, JALI’yi şu biçimde tasvir ediyor “JALI, karmaşık dallara ayrılan anlatıya sahip CD PROJEKT RED’in merakla beklenen devasa bir açık dünya video oyununda benzeri görülmemiş ölçekte etkileyici, yüksek doğrulukta çok dilli konuşma üretmek için kullanılacak olan bir ses performansı ve etiketli animasyon dökümüdür.”

Bu haberin ardından aklınıza muhakkak şu gelmiştir “Karakterler Türkçe mi konuşacak?” hayır tam olarak değil. Elbette oyun içerisinde Türkçe dil desteği mevcut ve Türkçe dil desteği alt yazı olarak oyun içerisinde bulunacak ancak sadece seslendirme olarak dil desteği bulunan dillerde çalışacak. Yani diyelim ki oyunu İtalyanca oynuyorsunuz ve karakter sanki İtalyanca konuşuyormuş gibi hissettirecek. CD Projekt RED’in bu hamle ile beraber gerçekten oyun dünyasında çığır açacağını söyleyebiliriz.

Duyurulduğu günden beri 2020 senesinin en çok beklenen oyunlarından bir tanesi olan Cyberpunk 2077 hemde Ray Tracing ve DLSS 2.0 desteği olacak. Oyun sadece DX12 desteği içeriyor ve yalnızca Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerinde çalışacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu