Oyun

Cs Go Yakınlaştırma Hassasiyeti Nedir?

CS GO ’nun tam sürümü olan ve Counter-Strike serisinin en çok satılan oyunlarındandır. Cs oyunun serisi başlarda half Life modunda piyasaya sürülmüştür. Modüllerin çoğu indirildikten sonra oyunun en son sürümü 1.6 ya da daha yükseği olan Cs Go tamamen farklı bir oyun motoru ile birlikte gelmektedir. Fakat CS:Source işe alınamadı ve prodüksiyon şirketi sert bir şekilde düşüş yaşadı.

Cs Go bomba imha ve rehine kurtarma planları içermektedir. Her turun başlarında, oyunculara çeşitli eylemlerin sonucunda paralar verilmektedir. Oyunda terörle mücadele takımı, terörist bölgesindeki rehineleri kurtarmak ve kendi bölgelerine getirmektedirler. Şimdi oyun sırasındaki bilgisayar ayarlarından ve çözünürlüklerinden bahsedebiliriz.

Cs Go Yakınlaştırma Hassasiyeti Nedir?

DPI; fiziksel mouse donanımınızla ekranda görülen fare imlecinin bağlantı hesaplanmasıyla alakalıdır. Elinizle mouse hareket ettirdiğinizde, 1.mesafedeki farenin ne kadar bilgi aktaracağını belirler ve DPI değerini artırdıkça bilgisayara aktarılan bilgiyle birlikte ekrandaki mouse da daha hızlı hareket eder.

Profesyonel olan oyuncuların neredeyse hemen hepsi 400 DPI hızında oynadığı görülmektedir. Bu da oyundaki hassaslık ayarındaki 2.2 değerindedir. Ancak aralarında coldzera, 800 DPI ile yani oyunun içindeki ayarlarda 1.1 değerinde hızlarla oynanmaktadır. Peki ama bu aradaki 400DPI ne işe yarıyor?

400 DPI ile oyuna başladığınızda gözünüzle fark edemediğiniz ama oyun sırasında crosshair hafif bir şekilde sallanır. Konsoldan fov cs debug yazdığınızda, değeri 1 olarak girerseniz, görüntü yaklaşacak ve küçük sallantıyı fark edebileceksiniz. Oyunu tekrar eski haline 0 değeri verdiğinizde eski görüntüsüne kavuşacaktır. Peki oyundaki 800 varken neden 400DPI oynanır? Düşük olan DPI seçeneklerde gezdiğinizde silah alımınızda işinize çok yarar, ayrıca yüksek hızlarda oyun içindeki hakimiyet daha da azalır ve hızlı, ani hareketlerde crosshar’i doğru noktaya getirmeniz zor olur.

Zoom Hassasiyeti

cs go

Oyunda hangi hızda zoom yapacağınıza karar verilecek olan bir ayardır. Burada açıkça görülen 1.0’dır. Yani altın sayı kıvamındaki bu ayar herkesçe kullanılmıştır. Ancak bunların arasında FaZe oyuncusu olan Niko, 0.8 kullanmıştır. Niko, diğer oyunculara göre daha yavaş zoom açmak kapatmak istiyor. Ara sıra AWP de kullanmaktadır. Niko’nun tercihi zannedersek kullanılan diğer hassasiyet oranlarına bağlıdır.

Çözünürlüğü

Cs:Go da yapılan ayarların en sıkıntılı olanı çözünürlük olduğu bilinmektedir. Belirlenen listede 800×600’den başlar 1280×960’a kadar çok farklı çözünürlük ayarları tercih edilmektedir. Ancak buradaki seçim, kullanılan ekran göre sizin belirleyeceğiniz tercihlerdir. Birçok tartışma vardır bu konuda ancak belirttiğimiz gibi seçim tamamen size kalmıştır.

Ölçeklendirilme

Ayar konusunda scaling ayarı bir tartışma konusudur ve hala devam etmektedir. Birçok oyuncu Black Bars ayarı kullanır, diğer bir kısmı ise stretched ayarını daha uygun bulur.

En-Boy Oranı

Profesyonel oyuncuların çoğu 4: 3 oranını seçer. Çünkü hem profesyonel oyuncular hem de analistler Cs:Go oynarken ekranda olan en önemli noktanın burası olduğu kanısındadırlar. 4: 3 oranının ekrana sığdırma yapısı ile böyle bir tercihte bulunmuşlardır.

Aslında Cs Go dikkat çekme hususunda en önemli şeylerden biri de fare ayarlarıdır. Birçok oyuncu kötü başlamayı, yavaş olmayı istemez. Mouse ya da oyun ayarlarını düzenlemeniz sizin oyundaki performansınızı arttırır. Ama bu ayarların en doğrusu size en uygun olanıdır. Cs Go profesyonel oyuncuları, oyundaki ayarları paylaşmakta herhangi bir sakınca görmüyorlar ve sık sık paylaşımlarda bulunuyorlar. Diğer oyuncularda o bilgiler doğrultusunda oyuna devam ediyorlar. Mouse ayarları ile oyununuzu profesyonel hale getirebilirsiniz.

Birçok fare ayarı Cs Go duyarlılığı ile ilgilidir. Aynı hareket sanal olarak yaptığınızda ne kadar büyük bir harekete ihtiyaç duyulursa o kadar az duyarlı olur. Oyundaki mouse temel DPI değerini yükseltir. Ayarları oyun menüsünde bulabilirsiniz. Gerçek hassasiyet oyundaki bulduğunuz size en uygun olanıdır.

Mouse

Fare ayarınızı yaparken hesaba katılması gereken bir önemli detay vardır. Oyundaki dönüş açınız ve dönüş hızınızdır. Cs Go bu ayarınızı test etmek için boş bir map e girin fare ile mousepad in en solundan en sağına düz bir doğrultuda hareketi gerçekleştirmeye çalışın. Eğer bu hareketin sonunda 360 derece ya da bun yakın bir dönüş elde edebildiyseniz bu performans sizin için en iyi olandır.

Buradaki ayarlar genelde oyuncunun kendi tercihine bağlı olan ve bir başka oyuncuda değişiklik gösteren ayarlardır. Ayrıca yakınlaştırma hassasiyetindeki çözünürlük bu işlem üzerinde çok büyük etkisi vardır.

Tüm verilerin ve bu bilgilerin sonunda aslında en iyi yakınlaştırma hassasiyeti sizin seçtiğiniz ve tercih ettiğinizdir. Bunlarında haricinde de ayarlar seçebilir oyununuzu o ayarlara göre ayarlayabilir ve profesyonel oyunculardan biri de siz olabilirsiniz. Ancak kendinize uygun en iyi ayarı bulabilmeniz için verdiğimiz bilgiler doğrultusunda iyi bir profesyonel oyuncu olabilirsiniz. Diğer ayarda ise ekran tamamen oyunla kaplı olur. Bazı analizciler altta ve üstteki çizgilerin oyunun performansınız artırdığını söylese bile oyunun tarzına yönelik bir tercih doğmaktadır. Yani seçim yine size kalmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu