Nasıl Yapılır?

Corona Test Sonucu Nasıl Öğrenilir? e-Nabız Sonuç Ekranı

Dünyanın gidişatını değiştiren Covid 19 pandemisi nedeniyle herkes gündelik yaşamında bazı şeylerden feragat ediyor. Halihazırda finans piyasaları dengesizliklerden geçilmezken üstüne virüs krizi de çıkınca ekonomiden diğer tüm sektörlere dek geniş ölçüde negatif durumlar yaşanıyor. Günlük faaliyetler aksatılırken sağlık konularına da doğal olarak ekstra özen gösteriliyor. Hastalanmamak adına maske ve diğer tedbirler arttırılıp çeşitli zorunluluklar getirilirken devamlı test yapılması da söz konusu. Örneğin sürekli temas halinde bulunulan spor faaliyetleri öncesinde kurumlar ve Bakanlıklar mücadelenin belirli bir zaman önünde corona testi yaptırtıyor. Böylelikle dip dibe, göğüs göğüse mücadele verilen aktivitelerde, sporlarda dahi muhtemel vakaların önüne geçiyor. Yine işlerine gitmek zorunda olan vatandaşlar da toplu taşıma kullanımları sırasında tehlike altındalar. Bazı şikayetleri bulunan kişiler, corona testi sonucu verilerine göre dışarıya çıkıyor veya çıkmıyor. İnsanlar da testi yaptırmaya hastaneye gitse bile corona test sonucu nasıl öğrenilir bilmiyor. Sağlıkla ilgili çeşitli verilerin yer aldığı e-Nabız sonuç ekranı işinizi görecektir.

Corona Test Sonucu İçin E-Nabız'a Nasıl Girilir?

Corona Test Sonucu İçin e-Nabız’a Nasıl Girilir?

Ülkemiz özelinde konuşursak hastaneler sürekli insan giriş çıkışının yaşandığı en önemli kurumlardandır. Doktorlar ve hastane çalışanları muayene, tahlil ve test sonuçları için vatandaşları e-Nabız platformuna yönlendirmektedir. Pandemi öncesinde mütemadiyen hastaneye gidip gelenler bilgi sahibiler ancak Covid 19 ile uzun zamandır ilk defa sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısı hiç az değil. Haliyle neyin nasıl yapılacağına dair kafa karışıklığı söz konusu. Testinizi gerçekleştirdikten sonra Corona test sonucu için e-Nabız’a nasıl girilir sorusunun yanıtı aşağıda sıralı halden anlatıyoruz. İşlem basamaklarını takip edip durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  1. Sağlık Bakanlığına bağlı e-Nabız’a https://enabiz.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.
  2. Adrese tıkladıysanız karşınıza sitenin genel ekranı gelecektir. Buradan e-Devlet ile Giriş Yap seçeneğine yönelin. Ardından e-Devlet şifrenizi gireceğiniz bir bölüm gelecek.
  3. e-Devlet bilgilerinizle girişi başarılı bir şekilde sağladıysanız e-Nabız’a özel bazı verileri yazmanız gerekiyor. Yeni Kayıt Oluştur penceresinde tüm verilerinizi yazıp telefon numaranızı da doğru kodlayın. Kaydet dedikten sonra SMS olarak gönderilecek şifreyi kutucuğa yazın.
  4. Tüm adımları doğru biçimde hallettiyseniz e-Nabız sisteminin genel ekranına ulaşmışsınız demektir. Covid test sonucu ile ilgili olarak verilere “Tahlillerim” bölümünden bakabilirsiniz.
  5. Tahliller kısmında üst tarafta Covid 19 testine özel olarak bir yer ayarlanmıştır. Oraya tıklayınca karşınıza sonuçlarınız gelecektir. Buradan corona testim negatif mi pozitif mi sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Virüsün detaylarına yönelik hazırladığımız Korona Virüs Nedir? yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yakalandıysanız nasıl tedavi edileceğinizi, yakalanmadıysanız da nasıl önlem alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu