Genel

Çırağan Sarayı Hakkında Geniş ve Bilinmedik Bilgiler

Çırağan sarayı tarihi, Çırağan sarayı hangi padişah zamanında yapıldı

Çırağan sarayı, İstanbul denildiğinde aklımıza gelen boğaz manzarası ve bu manzarada görmüş olduğumuz saraylar dikkatimizi çekmektedir. Türkiye’de bulunan en önemli sarayları bu şehrimizde yer almaktadır. Topkapı sarayı, Dolmabahçe sarayı, Beylerbeyi sarayı, Yıldız sarayı ve Çırağan sarayı en önemli saraylarımız arasında da yer almaktadır. Osmanlı dönemi mimari eserlerini yansıtan harika sarayları hakkında bilgiler vermeye devam etmekteyiz. Bu yazımızda Çırağan sarayı hakkında bilgiler vereceğiz.

Çırağan Sarayı Tarihi, Kimin Zamanında Yapıldı?

Çırağan Sarayı (Çeragân); Lale Devri döneminde yani 1718-1730 yılları arasında, mum ve kandil ışığında yapılan gece eğlencelerine verilen isimdir. Çırağan Sarayı’nın konumlandığı yerde de bu eğlenceler yapıldığı için saraya “Çırağan Sarayı” adı verilmiştir. Beşiktaş’la Ortaköy arasında, Lale Devri’nin sadrazamı Damat İbrahim Paşa ile zevcesi Fatıma Sultan tarafından inşa edilmiştir. Daha önceleri “Kazancıoğlu Bahçesi” olarak da adlandırılan bu yerde yaptırılan sarayın yanında bir Mevlevihane mevcuttu. 1730-1754 yılları arasında, Sultan Birinci Mahmut ve 1789-1807 yılları arasında Üçüncü Selim zamanlarında tamir ve eklemeler yapılan Çırağan Sarayı, Sultan Abdülmecid tarafından yeniden yaptırılmak üzere 1859 yılında yıktırıldı. Lakin sarayın yeniden inşası Sultan Abdülaziz Han devrine sarkmıştır.

ciragan sarayi eski

Dolmabahçe Sarayı’nda kullanılacak olan planın daha ileri bir örneğini teşkil eden Çırağan Sarayı’nın planlarını, Nikogos Balyan yaptı. İnşaat 1861’den 1865’e kadar 4 yıl sürdü. Deniz kıyısında 750 metre uzunluğundaki bu saray, beyaz mermerden yapılmıştır.

Çırağan Sarayı’nın salonlarında bulunan döşenmelerine Dolmabahçe Sarayı’ndan daha fazla ilgi gösterilmiş. Burada kullanılacak olan malzeme de oldukça değerli cinsten. Bu sebeple dış cephesine göre sarayın iç tasarımı daha muhteşemdir.

Sultan Beşinci Murad Han 1876’da tahttan indirilince, arzusu üzerine bu saray kendine ve ailesine ikametgâh olarak verildi. Kendisi de 1904 senesinde burada vefat etti.

Takvimler 1946 yılını gösterdiğinde çıkarılan bir kanun ile birlikte İstanbul Belediyesi’ne devredilen saray, çeşitli tarihlerde onarılması düşünülmüş fakat bir neticeye varılamamıştır. Şubat 1986 yılında saray, Türk hükümeti tarafından bir sözleşmeyle yabancı yatırımcılara 49 yıllığına kiraya verilmiştir. Yap, işlet, devret modeliyle kiralanmış olan Saray; beş yıldızlı otel olarak işletilmeye açılmıştır. Kayıkhane bölümünde de yabancı devlet adamlarını misafir etmek için bir devlet konuk evi inşa edilmiştir.

Çırağan Sarayı 1986 senesinde 5 yıldızlı otele dönüşsün diye ilk adımlar atılmıştır. 1990 senesinde tamamlanan “Çırağan Palace Kempinski” bugün İstanbul’da otel olarak, Kempinski oteller zinciri tarafından misafirlerini ağırlıyor. Eski sarayın yanına, mimarisine uygun bir şekilde tasarlanıyor ve İstanbul’un o dönem en lüks ve tek 5 yıldızlı nezih oteli olarak birinci sırada yerini alıyor. 2 sene restorasyon çalışmasından sonra, eski saray bölümü de açılıyor. Böylece gerçek bir saray yeniden küllerinden doğuyor.

ciragan sarayi

Çırağan Sarayı Yangını

19 Ocak 1910 tarihinde Meclis-i Mebusan Salonu’nun üst bölgesinde ve çatı katındaki kalorifer bacasından çıkan bir yangın sebebiyle birlikte saray 5 saat içerinde yanmıştır. Çok değerli antikalar, II. Abdülhamid’in özel koleksiyonu ve V. Murad’ın kütüphanesi de yanarak kül olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu