Genel

Çikolata Kisti Nedir? Neden oluşur? Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Nedir? Neden oluşur? Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti, karın ile rahim arasında yer alan bir bölgede ortaya çıkan, karın bölgesinde ciddi ağrılara sebep olan önemli rahatsızlıklardan biridir. Erken teşhis, çoğu hastalıkta olduğu gibi çikolata kistinin tedavisinde de önemlidir. Aksi halde kişinin kısır kalıp, tedaviden herhangi bir sonuç alamaması da mümkündür.

Çikolata kistinin yumurtalıklar başta olmak üzere birçok yerde ortaya çıktığı görülür. Fallop tüpleri ve karın boşluğunun belirli kısımları da çikolata kistinin en çok görüldüğü yerler olarak bilinir. Hastalık ilk etaplarda çeşitli ancak hafif ve çok etkili olmayan belirtiler verir. Bu belirtiler ise genel olarak hasta tarafından önemsenmez ve sorun yaşanması söz konusu olur. Hastalığın teşhisi konusunda laparoskopi uygulanır ve karın deliğinden, kamera ile karın boşluğuna inilerek, kistin tam olarak nerede konumlandığı anlaşılmaya çalışılır.

Hastalığın her yaş grubu hastada görülebilmesi söz konusudur. En çok görüldüğü yaş grubu ise 30’lu 40’lı yaş gruplarıdır. Söz konusu yaş gruplarında ise ilk belirtiler dikkate alınmaz ve hastalığın boyutu giderek ciddileşir.

Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Çikolata kisti neden oluşur?” sorusu, söz konusu hastalıkla mücadele eden veya belirtilerinden şüphe eden kadınların genelinin merak ettiği bir sorudur.

Uzmanlar henüz çikolata kistinin tam olarak neden oluştuğu konusunda kesin bir kanıya varamamışlardır. Bu yüzden çikolata kistinin neden olduğu konusunda kesin bir yargıya varılamaz. Çikolata kistinin neden ortaya çıktığı konusunda birtakım fikirler yürütülür ve bu fikirler genel olarak tıp dünyasında geçerli olarak kabul edilir.

Çikolata kistinin nedenleri:

  • Çikolata kistinin oluşumu konusunda uzmanlar, hastalığın daha çok beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olduğunu düşünmektedirler.
  • Genetik yatkınlık da söz konusu hastalığın en önemli nedenlerinden biri olarak bilinir. Eğer daha önceden aileden herhangi bir bu hastalığa yakalanmışsa, ihtimal daha dok çok artar. Bu ihtimalin bilincinde olup diyet programı edinip, bu programa ise harfiyen uymanız, hastalığın etkilerini büyük ölçüde azaltır.
  • Adet dönemlerinde rahimden dışarı atılan dokunun, dışarı atılamayıp rahim içinde veya dışında herhangi bir bölgeye yapışması da kistin nedenleri arasında yer alır.
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması söz konusu tümörlerin oluşmasına yol açabilir.

Çikolata Kistinin Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi
Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kistinin tedavisi konusunda ilk etapta ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisi ile kistin ağrılarını veya diğer semptomlarını azaltması amaçlanır. Ayrıca ilaç tedavisinde kistin küçülme ihtimali de mevcuttur. Hastanın tedaviye sadakat göstermesi büyük önem taşır.

Çikolata kistinin bir diğer önemli tedavisi cerrahi operasyondur. Yaklaşık 4 saat ve kameralı sistemlerden görüntü alınarak tedavi edilen bu hastalık, bazı durumlarda cerrahi tedavi sonrasında da ilaç tedavisiyle hastanın iyi hissetmesi amaçlanır.Çikolata kisti ameliyatı konusunda yumurtalıkların veya rahmin bir kısmının alınması söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu