Bilim

Ceviz ve Beyin İlişkisi

Şekli sayesinde tıpkı bir beyine benzemekte olan ve yararları ile birlikte de beyini doğrudan etkilemekte olan ceviz beyin gelişimi açısından çok önemli bir besindir. Cevizler omega yağ asitleri bakımından da oldukça zengindirler. Cevizler ve cevizlerin yararları ve beyine olan olumlu etkileri yıllar boyu araştırmaların konusu haline gelmiştir. Bu araştırmaların sonucunda da hafıza, algı, ve nöral etkileri iyileştirmesi açısından da büyük  önem taşımaktadır. Beyi sağlığı için de olukça mühim bir besin kaynağıdır. Ceviz ve beyin ilişkisi nasıldır?

Ceviz ye ki zihnin açılsın diye bir söz vardır bilir misiniz? Bu sözden de yola çıkarak cevizin beynimize olan katkıları saymakla bitmemektedir ve şekil itibari ile de benzemektedir. Cevizin en üst tabakası olan yeşil renkli kabuğu kafa derisine, tahta olan kabuğu kafatasımıza, cevizin üzerinde bulunan zar beynimizin zarına ve içerisindeki meyvesi de beynimize oldukça benzemektedir. Cevizin içeriğinde de gümüş iyon denilen bir madde vardır ve vücudumuzda da bu gümüş iyona ihtiyaç duymakta olan tek organımız da beynimizdir.

İlgili Makaleler

Ceviz meyvesi de aynı zamanda gümüş iyonunun yanı sıra fosfor, kalsiyum, potasyum  ve demir bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde bulunmakta olan omega 3 sayesinde çok daha iyi bir düşünebilme yetisi kazanırken, zihinsel fonksiyonlarımızın işlevselliğini arttırma, zekayı geliştirebilmesi ve bazı hastalıklara iyi gelebiliyor olması da bu cevizin mucizeleri arasında yer almaktadır.

Ceviz ve Beyin İlişkisi

Cevizin say say tükenmeyen birden fazla faydaları bulunmaktadır. Peki ceviz meyvesinin saymakla bitiremediğimiz bu faydaları nelerdir ve bu faydalar ne işe yaramaktadır?

beyin ve ceviz

Kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelmekte olan bu ceviz meyvesi tehlikeli bir düzeyde oluşabilecek olan kalp ritimlerini düzene sokar. Böylelikle de kalp krizi riskine karşı da kalkan oluşturur. Cevizi tükete bireylerde damar tıkanıklığının olmadığı ortaya konulmuştur. Buna dayalı olarak da ceviz kan dolaşımını da hızlandırmaktadır. Düzenli olarak ceviz tüketimi sağladığı durumlarda da kolestrolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu mucizevi ceviz meyvesinin düzenli tüketiminin yararlarından bir tanesi de kansere karşı ciddi bir önleyici durumunda olmasıdır. Ancak ceviz meyvesini tek başına tüketmenin kansere karşı etkisi ta olmamasına karşın aynı zamanda ada kanser hücrelerinden vücudu korurken prostat gibi hastalıkların da önüne geçmektedir. Cevizi bol miktarda tüketmenin faydalarından bir tanesi de hafızayı oldukça güçlendiriyor olmasıdır.

Beyin fonksiyonlarını da düzenli olarak çalıştırırken Alzheimer gibi hastalıkların da önüne geçmektedir ve oluşum riskini de en az düzeylere indirir.  Sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak istiyorsanız eğer bu güzellik formülün arkasında da yine ceviz yatmaktadır. Cevizin içerisinde bulunan omega 3 sayesinde de cildiniz oldukça parlak ve güzel görünür. Aynı zamanda ceviz saç ve tırnak gelişimi için de çok önemi bir unsurdur. Mucizevi ceviz meyvesinin faydalarından bir tanesi de bu meyvenin bağırsakların düzenli olarak çalışmasını da sağlıyor olmasıdır. Kabızlık içinde bire bir bir besindir. Eğer siz de spor yapan bir bireyseniz eğer günde en az 3 ya da 4 adet ceviz tüketmeniz gerekmektedir.

Beyin Mi Cevize Benzer Yoksa Ceviz Mi Beyine?

Bazı meyve ve sebzelerin vücudumuzdaki uzuv ya da organlara olan benzerliği tabii ki de herkesin dikkatini çekmektedir. Peki konumuz ile alakalı olarak beyin mi cevize benzer yoksa ceviz mi beyine benzer?

Bu meyve y da sebzelerin vücudumuzdaki organlara benziyor olmasının altında sadece bu durumun tesadüf olması yatmamaktadır. Aynı zamanda da bu durum bize bazı mesajlar da vermektedir. Yani sonuç olarak bir meyve ya da besin hangi organımı ile benzerliği var ise mutlaka o organa özel bir katkısı ya da yararı bulunmaktadır. Peki konumuz olan ceviz ve beyin de aynı şekilde mi işlemektedir?

Ceviz içerisinde bulundurmuş olduğu vitamin, mineral ve besin kaynakları ile birlikte tam olarak beyin için yaratılmış bir besindir dememiz de oldukça müsaittir. Buna ek olarak ceviz meyvesinin beyine ne kadar yüksek oranda benziyor olması da aşikardır. Yani sonuç olarak beyinin ihtiyaç duyduğu bütün besin kaynakları tıpkı kendisine benzemekte olan ceviz meyvesinin içerisinde yer almaktadır. Bu da bize bu tezin ne kadar da doğru olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Günde Kaç Adet Ceviz Tüketmeliyiz?

Bir gün içerisinde tüketilmesi gereken ceviz miktarı yaklaşık olarak 30 ya da 50 gram arasında yer almaktadır. Yani bu kadar neredeyse 2 ya da 3 adet cevize karşılık gelmektedir. Bir gün içerisinde eğer gereğinden fazla ceviz tüketirseniz yani 4 adet ve üzeri ceviz tüketimi yaparsanız eğer vücut ihtiyacı kadar olan kısmını aldıktan sonra fazla yenilmiş olan kısmını tamamen kilo ya da yağa çevirmektedir. Bu durum da bireyin aşırı derece de kilo almasına da yol açabilmektedir. Bundan dolayı da bu fazla derecede ceviz tüketimi vücut için çok zararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu