Nasıl Yapılır?

Ceviz Aşısı Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Ceviz aşısı nasıl yapılır, ne zaman yapılmalıdır? Cevizin aşı tutması başka ağaçlarla kıyaslandığında daha zordur. Ceviz aşısı yapacak kişiler hangi aşıyı kullanmaları gerektiği konusunda dikkatli olmaları gerekir. Aşılamada yapılacak kesimler önemlidir. Ceviz aşısı uzman kişiler tarafından yapılırsa verim alınmaktadır. Aşılamanın zamanı ve aşılama türü oldukça önemlidir. Verimsiz ceviz ağaçlarına sahip olmak istemiyorsanız işi bilen kişilere aşılama yaptırmanız gerekmektedir. Ceviz aşısı ne zaman yapılır? Türleri nelerdir? Öz suyu ne demektir gibi bütün sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Nasıl yapılır kategorisinde ilgili çekecek içerikler olduğuna eminim. Bakmadan çıkma.

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır?

Ceviz aşısı bildiğimiz meyve ağaçlarında yapılan aşılardan farklı şekilde uygulama yapılmaktadır. Cevizde bulunan öz suyu maddesi aşılamada aşı kalemine zarar vermektedir. Bu da aşının tutmasını engelleyen bir olaydır. Aşının gerçek anlamda tutması için öz suyunun akıtılması gerekmektedir. Aşılama yapılacak tarihten 15 gün önce aşı yerlerinin kesimi yapılır ve acı suyu akıtılır.

Aşının tutmasında önemli olan diğer bir etken de sıcaklık faktörüdür. Ortam sıcaklığının 25 derece civarında olması idealdir. Gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı da 10 derece gibi olmalıdır. Geceleri görülen 15 derecelik bir ısı ceviz aşının tutmasında önemli bir etkendir. Aşı yapılan yerlerin nemini kaybetmemesi de gerekmektedir. Bu da bazı uygulamalarla sağlanır. Bu uygulamanın adına kabuk aşısı denilmektedir.

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

4 farklı çeşit aşı bulunmaktadır. Yama göz aşısı, omega aşısı, dilcikli aşı ve yarma kalem aşı olarak adlandırılır.

Yama Göz Aşısı: Bu aşıya başlama zamanı çöğürün kabuk verip vermediği ile alakalıdır. Çöğürler aşağıda iken aşı yapmadan bir hafta önce sulanmalıdır. Suladıktan birkaç gün sonra da yaprakları temizlenmelidir. Aşı kalemleri günlük kesilip kullanılması gerekir. Aşı kalemlerinin dolgun olması gereklidir. Aşının tutması buna bağlıdır. Aşının kalemlerinin ucundaki gözlerden, göz alınmamalıdır. Çift ağızlı özel aşı bıçağı bu işlem için uygundur. Çöğür ve kullanılan aşı kalemi aynı yılın ürünü olmalıdır. Aşıdan üç hafta sonrasında aşı bağları çözülür.

Omega Aşısı: Yama göz aşısı yaparak sonuç alamayan kişiler bu aşı yöntemini denemektedir. Yaşlı çöğürler sökülür. Kapalı alanlarda muhafaza edilerek sıcaklık kontrolü yapılır.

Dilcikli Aşısı: Çöğür ile aşı kaleminin yaşları farklı fakat çapları aynı ise bu durumda uygulanan aşı türüne dilcikli aşı denilmektedir. Bu aşı türü yaz aylarında uygulanmaktadır. Sıcaklık faktörü önemlidir. Aşı tutmayan çöğür olursa diğer yılın ilkbahar mevsiminde dilcikli aşı yapılmaktadır. Çöğür ve kalemin aynı kalınlıkta olması önemlidir.

Yarma Kalem Aşısı: Yaz mevsiminde tutmayan, daha küçük bir yaşında olan çöğürlerle, 5 yaşındaki yabani ağaçlara yarma kalem aşısı uygulanmaktadır. İlkbaharda yapılacak olan aşıların tepe kısmını aşı yapmadan önce fidan kalınlığına göre toprak seviyesinin üstünden kesmek gerekir. Bunların öz suyunun akıtılması önemlidir. O yüzden 10 gün kadar beklenmesi gerekmektedir.

ceviz aşısı nasıl yapılır

Cevizlerde Kabuk Aşısı (Çoban Aşı)

Cevizde uygulanacak olan kabuk aşısı diğer meyve ağaçlarına göre farklılık göstermektedir. Ağaçtaki anaçlar patlar ve aşının yapımına başlanılır. Anaçların patlaması ve gerekli olan sıcaklığın elde edilmesi genellikle ilkbahar aylarını kapsamaktadır. En ideal zaman nisan ayının son haftasında başlamaktır. Aşılama 10 Mayıs tarihine kadar sürebilir. Kış ayının bitmesi ve sıcakların başlamadan aşılamanın yapılması gerekmektedir.

Aşılama yapılacak tarihten 15 gün önce öz suyu alınması gerektiği için bu dönem de mart ayı sonu ya da nisan ayının başını kapsamaktadır. Aşı kalemlerinin alınması ceviz ağacında gözler uyanmadan yapılmalıdır. Aşı kalemi alınacak ağaçların hastalık taşımaması oldukça önemlidir. Kullanılacak malzemeler steril olmamalıdır. Aşı kaleminde bulunan hastalık ya da zararlı maddelerin aşılama yapılacak diğer diğer ağaçlara bulaşmaması önem taşımalıdır.

Çoban aşısı yapmak için soğuktan zarar görmeyen ve devamlı verim alınan ağaçlardan kalem almayı tercih etmek gerekir. Her yıl ürün veren ceviz ağaçları idealdir. Bölgede bulunan cevizler araştırılarak sağlıklı, devamlı ürün veren ağaçlardan kalem alınması gerekir. Cevizlerin geç açması önemli bir durumdur. Kalem alınacak cevizlerde önem verilmesi gereken diğer durumlar ikinci planda da kalabilir.

Ceviz Aşısı İçin Kalem Alınması Ya Da Alınmaması Gereken Türler

Bazı yabancı ceviz ağacı türleri geç açan cinstendir. O yüzden bu türler kalem almak için aşılamada tercih edilmemektedir. Fernor ve tozlayıcısı Fernette çeşitleri geç açtığı için adaptasyon denemeleri de yapılamadığından aşılamada tercih edilmez. Kalem alınacak kaliteli ağaçlar belirlendikten sonra, gözler patlamadan güneşi gören tarafa geçilir. Parmak kalınlığında, kalem rengi kahverengi olan sürgünlerden kalem alınması gerekir. Ağacın bir yaşında olması idealdir.

Sürgünlerden ihtiyaç olduğu kadar kalemin alınması gerekir. Hava almayacak şekilde bu bölgenin kapatılması gerekir. Bunu da streç film ile kaplayarak elde edebilirsiniz. Alınan kalemin buzdolabında saklanması gerekmektedir. Onu uç bölümü aşağıda olacak şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz. Dik biçimde saklanan kalem iki ay bu şekilde muhafaza edilmelidir. Aşılama zamanı geldiğinde alıp ceviz aşılamasında kullanabilirsiniz. Öz suyunun akması gerekeceği için aşılamadan 15 gün önce anaçtaki aşı yerinin kesilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu