NedirSağlık

Çayı veya Yağı! Genleri Şifa Yüklü Kantaron Bitkisi

Kantaron bitkisi, iki renk halinde doğada bulunmaktadır. Sarı kantaron veya kırmızı kantoron bitkisi çiçeklerinin renkleri ile adlandırılmaktadır. Şifa deposu olarak tabiatta insanoğlunun istifadesi için halk edilmiştir. Çay olarak faydası olduğu gibi elde edilen yağından da fayda sağlanmaktadır. İçeriğindeki etken maddeleri doğrudan yemek sureti ile de faydalar görüle bilir. Bunun sebebi ise bileşiminde bir dizi element, vitamin ve mineral bulunmaktadır. En belirginleri zamk ile reçine petkinidir. Eterik yağı ile nikotin asitide muhteviyatındandır.

Sarı veya Kırmızı Kantaron Otu Faydaları

Çok iyi balgam söktürme özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ile grip rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Hasta olan bedenin nekahet evresini çok çabuk atlatarak direncini ziyadeleştirir. Bundan dolayı bedenin kuvvetini toparlamasını temin eder. Sağlıklı direnç seviyesine çabucak ulaştırır.

kantaron faydaları
kantaron faydaları

Kadın rahatsızlıklarına katkısı ile bilinir. Aybaşı hastalığı dönemlerinin hafif geçmesini sağlar. Bundan dolayı kas gevşeten içeriği ile rahatlatan bir yapısı vardır. Ayrıca menopozdan kaynaklanan bunalımları da yatıştıran bir rahatlatma özelliğine sahiptir. Sinir yollu rahatsızlıkların tetiklediği kekemeliklerde müspet neticeler vermektedir.

Genleri şifa yüklü kantaron bitkisi, kanı temizleyen bir özelliğe sahip bitkidir. Romatizmalı hastalıkların oluşturduğu ağrıları gideren içeriği vardır. Aynı zamanda romatizma hastalığına yakalanmayı önleyen de içeriğe sahiptir.

Sindirim organları üstünde etkilidir. Safra söktüren özelliği bulunur. Aynı zamanda bir ağrı kesicidir. İshale iyi gelmesi ile bilinen bir bitkidir.

Kaktüslerin suyu Köklerinden emmediğini biliyormuydun? Öğrenmek için hemen Linke tıkla!

Kantaron Çayı Yapımı

Bir kaşık kıyılmış vaziyetteki kantaron bitkisi demliğe konur. Bir su bardağı su ilave edilir. Daha sonra bir taşım kaynattıktan sonra ateşten alınarak beş dakika kadar beklenir.

 

Kantaron Çayındaki Yararları

Orta şiddetli ya da hafif depresyon rahatsızlıklarına fayda sağlamaktadır. Uyuyamamanın getirdiği gergin durumu üstünde iyi netice verir. Tedirgin olmak ile korku sorunları üstünde iyi netice verir. Uyku esnasında idrar kaçırma rahatsızlığı ya da psikolojik alt yapısı olduğu için, dinginleştiren özelliği ile bu rahatsızlığa fayda sağlamaktadır.

Anti bakteriyel içeriğe sahiptir. Tabii bir antiseptik etkin maddesini barındırır. Bundan sebep tüm ağrılar üstünde etkilidir. Hastalıklardan korunma ve mani olma ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Beden DNA yapısını korur.

Anti depresan özelliği içermesi sayesinde de depresyona iyi gelmesi ile kullanılmaktadır. Ruh halinin tertibini sağlar. Kas kasılması ve ağrı gidermesi özelliği öncelikle aybaşı dönemlerinin belirtilerini yok eder.

Antioksidan içeriğini aktif hale getirmesi ile özellikle Parkinson gibi sinirsel rahatsızlıkların tedavi sürecine yardımcı olur. Ciltler üstünde her türlü faydayı kazandırır.

Nefes yolları üstünde de etkilidir. Sinüs iltihaplarına, balgam tıkanmasına, grip ve bronşit etkilerinin azaltılmasına katkı verir. Bu şekilde kış rahatsızlıklarına çözüm olur.

Kantaron Yağı Yanık Tedavisi

Alkol ile karıştırılan genleri şifa yüklü kantaron bitkisi, iki hafta kadar bekletildikten sonra kullanıma hazırdır. Tabi ara sıra karıştırılmalıdır. Böylelikle, her türden yanığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle güneş ışınlarının sebep olduğu yanıklara iyi gelir. Bunu yanı sıra her çeşitten yaraların iltihaplarını ve vücuttaki sivilceleri tedavide kullanılmaktadır. Mikroplu derilerdeki yaraların pansumanı yapılırken kullanıla bilmektedir.

Kantaron Yağının Faydaları

 

Yağın Hazırlanışı: Çiçek halindeki kantaronlar az ezilir. Cam bir kavanoza ağzına kadar tıka basa doldurulur. Üstüne bir miktar zeytinyağı dökülür. Kapağı açık şekilde güneşe karşı dört gün mayalanması sağlanmalıdır. Sonrası kapağı kapatılır. Ara sıra çalkalanarak beş hafta kadar demlenmesi beklenmelidir. Yağı kırmızı renk alarak istifadenize hazırdır.

Kantaron bitkisi yağı, midede ve karında oluşan ağrıları teskin edici bir yapısı mevcuttur. Sinirden kaynaklı bu rahatsızlık, yağı içerek giderile bilir. Zona isimi ile bilinen hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir. Mide spazmına iyi geldiği bilinmektedir. Ses ve telleri üstünde çok faydalıdır. Ses kısılması sorununu yok eder. Boyundaki kaslar üstündeki kasılmaları giderir. Kasın gergin yapısını yapılan masaj ile yok eder. Bebeklerin karnının ağrıması sorununu hemen çözer.

Kadın rahatsızlıkları üstünde çok yararlılık gösterir. Doku romatizmasından menopoza kadar hastalıkların belirtilerini hafifletmesi ile bilinir. Gerek kas gerekse de bağ dokularındaki ağrıları hafifletir. Menopoz esnasında oluşan kas kasılmaları ile mide bulanmasına iyi gelir. Adet dönemi rahatsızlıklarını teskin edici içeriğe sahiptir.

Artrit ile romatizmalı ağrıların hafiflemesine yarar. Takat edilemeyecek boyuttaki hem ağrı hem de şişliğe sebep olan iltihaplanana eklem ağrılarını giderir. Kas ağrılarına oldukça fazla yararlılık gösterir. Özellikle Hindistan cevizinin yağının karıştırılması ile iltihapları gidermede daha da etkili bir hale gelir. İltihap giderici yapısı ile her türlü bertiği, çürüğü, yarayı tedavi eder.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Cilt üstünde çok fayda gösterir. Antiseptik gibi bir dizi içeriğinde gizli özellikleri sayesinde çok faydalıdır. Basurdan varise, yaralardan ülsere, yanıklardan morarmalara kadar birçok hastalığa tedavi sürecinde katkı verir. Sinir sistemi üstünde teskin edici yapısı sayesinde depresyona çok iyi gelen bir bitkidir.

Basur rahatsızlığının emarelerini hafifleten bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple içeriğindeki bileşenler sayesinde yanma ve kaşıntı hissi uyandıran durumu ortadan kaldırır.

Bu şifa yüklü kantaron bitkisi yağı, yaraları tedavi eden içeriğe sahiptir. Şifalı olan kantaron bitkisi, uçucu yağlar içeriğine sahiptir. Anti bakteriyel içeriği sayesinde hem yaralar hem de cilt sütündeki iltihapların, hem tedavisine katkı sağlar hem de mikroplanmasına sebep olarak kötüleşmesini engeller. Öbür taraftan yaranın iyileşme sürecine katkı sunan etkin maddesi flayonoid ile tanen varlığından süratli bir iyileşme sağlar. Bir diğer yandan da presipite içeriği ile proteinleri hareketlendirerek etkisini hızlandırır.

Yanıkların tedavisine yönelik katkıları hayret boyutundadır. Hem ağrıyı durdurması hem de yarayı tedavi etmesi ile yanan bölgeyi iyileştirmesi ile bilinmektedir. Hatta birinci derecedeki yanıkların tedavisi için kesinlikle kullanılması gereken bir bitkidir.

Kas gevşeten içeri vardır. Kaslar üstünde bir rahatlama oluşturur. İçeriğindeki maddeler sayesinde gevşeyen kaslara sahip olursunuz. Dinginlik kazandıran yapısı ile uyumama durumunu yok eder. Deliksiz bir uyku çekilmesini sağlar. Bedeni olduğu kadar zihin üstünde de sakinleştiren bir yapısı vardır.

Saçın aşırı yağlanmasını önler. Saçın kökleri üstünde besleme içeriğine sahiptir. Sağlıklı bir büyüme oluşturur. Saçı güçlendirir. Dirençli bir şekle getirir. Parlaklık ve canlılık kazandırır. Deride oluşan kepeği yok eder.

Kantaron Çiçeği Çeşitleri

  • Kırmızı kantaron çiçeği
  • Sarı kantaron çiçeği
  • Mavi kantaron çiçeği (peygamber çiçeği)

 

Kantaron Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toplanan genleri şifa yüklü kantaron bitkisi, havadar olan bir mekânda kurutulmalıdır. Bu hususta doğal ve sağlıklı, güvenilir yerlerden tedarik edinilmelidir. Gebelik ve emziklilik dönemlerinde kullanımı hekim kontrolünde olmalıdır. Alerjik durumunun test edilmesi hassasiyeti gözetilmelidir. Kullanılan ve tedavi esnasındaki ilaçların beraberinde kullanımı da muhakkak hekim kontrolünde olmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu