İpin UcuÖneriler

Can Suyu Kredisi Nedir? Can suyu Veren Bankalar 2020

Can Suyu Kredisi Veren Bankalar 2020

Küçük Esnafın Salgın Karşısında Durumu

Yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgını, özellikle küçük esnafın, faaliyetlerini sürdürmesine ve ayakta durmasına önemli bir sekte vurmuştur. Ülkemizde yaklaşık 300 bin civarında küçük ölçekli işletme bulunmaktadır ve bunlar yaklaşık 2.5 milyon hane halkını geçindirmek zorundadır. Cansuyu kredisi diğer adı ise “işe devam desteği” esnafın yüzünü güldürmeye yöneliktir.

Yapılan araştırmalara göre salgın yüzünden yaşanan yasaklarla, alışverişte Nisan ayına kadar en çok temel gıda ve temizlik ürünlerine talep olmuştur. Ancak Mayıs ayından itibaren başlayan kısmi normalle süreci ile birlikte panik havası ve stok yapma telaşı giderek yok olmaya başlamış ve yerini planlı alışverişe bırakmıştır.

Ancak bugünkü durumda yaşanan ekonomik durgunluğa ilave olarak bir de dünya çapında salgının hala dalga dalga sürüyor olması yüzünden küçük işletmelerin endişe ve tedirginlik hali hala devam etmektedir. Anketlerde esnafın yüzde 74’ü bu endişelerini ifade etmektedir. Esnaf arasında salgının en az altı ay daha süreceği beklentisi hakim.

Rakamlara göre küçük esnaf olarak bilinen grubun hemen hemen yarısını bakkallar oluşturmaktadır (yüzde 51). Bunu küçük süpermarketler (yüzde 22), tekel bayileri (yüzde 15), büfeler (yüzde 6) ve kuruyemişçiler (yüzde 5) izlemektedir.

can suyu kredisi ne kadar
Can Suyu Kredisi

Can Suyu Kredisi Nedir?

İşte böyle bir ortamda küçük esnafın düştüğü sıkıntıları hafifletmek amacı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Esnafa Can Suyu Kredisi adı verilen önemli bir destek kredisi uygulaması başlatmıştır. Bu amaçla, küçük esnafa sağlanmak üzere, Hazine destekli kefalet işlemleri kapsamında Kredi Garanti Fonu’na kefalet limiti tahsis edilmiştir. Bu limitten 2020 yılı sonuna kadar, KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere kullandırım sağlanacaktır.

Can Suyu kredisinin başlıca hedefi şudur:

  • Firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarına cevap vermek,
  • Covid-19 salgınının olumsuz ekonomik etkilerini hafifletmek,
  • Firmaların ticari faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve mevcut istihdam seviyelerini korumalarını sağlamak

Kefalet için Hazine fonu kullanılacaktır ve bankalar Can Suyu Kredisi olarak ihtiyaç sahibi küçük esnafa bu krediyi kullandırmaya başlamıştır. Bu kredi esnaf arasında Korona destek kredisi olarak anılmaktadır.

Can Suyu Kredisi’nin Özellikleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Can Suyu Kredisi’nin kullandırım özellikleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Kredinin azami vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir.
  • Bu sürenin ilk altı ayı ödemesiz dönem olarak belirlenmiştir.
  • KOBİ’ler için ciro rakamı (yıllık satış hasılatı) en fazla 3 milyon TL’dir.
  • Kefalet üst limiti 20 bin TL’dir (gayrınakdi krediler bu rakama dahildir)
  • Kredi üst limiti 25 bin TL’dir.
  • Kefalet oranı yüzde 80 olacaktır.

Bankalar, küçük işletme Can Suyu Kredisi kullandırırken, ilave teminat almadan sadece Kredi Garanti Fonu kefaletine dayanarak kredi verebilecektir. Kredi Garanti Fonu da, banka tarafından alınmış olan veya alınacak teminatların dışında başka bir teminat aramayacaktır.

Kredi Garanti Fonu, verilen kefaletlere karşılık, bu krediyi kullanan küçük esnaftan, her bir kefalet kullandırımı için kere olmak üzere komisyon tahsil edecektir. Komisyon bankalar aracılığı ile tahsil edilecek ve miktarı kefalet tutarının binde 7,5’u oranında olacaktır. Yapılandırma durumunda bu oran binde 5 olacaktır. 2020 yıl sonuna kadar yapılan yapılandırmalarda, Hazine kefalet riski yükselmiyorsa ve kefalet riski vadesi 6 aydan fazla artmıyorsa komisyon talep edilmeyecektir.

Banka, kulandırılan kredi karşılığında küçük esnaftan her bir kredi kullanımı için kredi tutarının en fazla binde 7,5’u oranında yıllık komisyon tahsil edebilecektir.

İlginizi Çekebilir: Cep Telefonu Kredisi Nedir?

Can Suyu Kredisi Şartları ve Başvuru Koşulları

Can Suyu Kredisi için başvuru yapacak küçük esnafın, yürürlükte olan yasal düzenlemeler çerçevesinde kurulmuş olan ve ülkemizdeki serbest bölgelerde faaliyet gösteren bir gerçek veya tüzel kişi işletme olması gerekmektedir.

Başvuru yapan küçük işletmelerin ve varsa ortaklarının ayrı ayrı ya da birlikte yüzde 25 ve üzerinda pay sahibi olduğu firmalar hakkında, iflas kararı, iflas erteleme kararı, iflas erteleme tedbir kararı, fesih kararı ve konkordato kararı olmamalıdır.

Kredi talep eden işletmenin, ilgili yasal düzenlemeler uyrarınca donuk alacak olarak sınıflandırılmamış olması gerekmektedir.

Ayrıca kredi tahsis edilirken, Kredi Garanti Fonu’na önceki dönemlere ait ödenmemiş komisyon borcun bulunmamalıdır.

Can Suyu Kredisi’ni Hangi Bankalar Veriyor?

Covid-19 salgını yüzünden güç günler geçiren küçük işletmelere nefes olması bakımından, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan bu sürecin, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu pekiştirmesi beklenmektedir. Ekonomik istikrarın sağlanması kapsamında kamu bankaları, bugüne kadar küçük işletmelere önemli destekler sağlamaktadır. Can Suyu Kredisi bu anlamda önemli bir açığı kapatacak niteliktedir. Bugün için Can Suyu Kredisi veren bankaların başında Halk Bankası gelmektedir (İşe Devam Desteği Küçük İşletme Can Suyu Kredisi).

Aynı zamanda Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi bankası gibi çok sayıda banka Can Suyu Kredisi vermektedir. Bu bankalara yapılan başvurular, yukarıda açıklanan kriterler doğrultusunda bankalar ve Kosgeb tarafından değerlendirilmektedir.

https://www.halkbankkobi.com.tr/channels/KOBI-lere-Ozel/Ise-Devam-Destegi—Kucuk-Isletme-Can-Suyu-Kredisi/1798

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu