BilimEğitimGenel

Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatı ve Matematiğe katkısı

Cahit Arf çalışmaları, Cahit Arf hangi parada

Cahit Arf, günlük hayatımızda hepimiz nakit para taşıyoruz ve en çok taşınan paralardan birisi olan 10 liralık banknotun üzerinde hiç kim var diye merak ettiniz mi? İşte 10 liralık kağıt paranın arkasında ki kişidir Cahit Arf. Bütün banknotların ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir görsel bulunurken, arka yüzünde ise ülkemizde yetişmiş önemli kişiler bulunmaktadır ve 10 liralık banknotun arkasında en iyi matematikçilerden birisi olan Cahit Arf’a ait bir görsel bulunuyor. Cahit Arf; O Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandıran bir matematik dehasıdır.

Cahit Arf’ın Hayatı

Matematik dehası Cahit Arf, 1910 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Balkan Savaşları’nın başlamasıyla birlikte ailesi İstanbul’a taşınmıştır. Bir süre Türkiye‘de yer değişiklikleri yaşadıktan sonra ilkokul 5. sınıftayken İzmir’e yerleşmiştir. İzmir’de tanıştığı bir öğretmen aracılığıyla matematik dersine ilgi duymaya başlamıştır. Lise yıllarında ise sınıf arkadaşlarının çözemediği soruları çözebilen Cahit Arf’ın yeteneği ailesi tarafından fark edilmesi üzerine Fransa’da bulunan St. Louis Lisesi’ne okuması için gönderilmiştir. 3 yıllık süren liseyi 2 yıllık bir öğrenim süresiyle bitirerek vatanına geri dönmüştür.

İlgili Makaleler

Yükseköğrenimini gerçekleştirebilmesi için Avrupa’ya gönderilecek adaylar listesine alınan matematik dehası, yapılan sınavı kazanarak birçok bilim insanını yetiştirmiş olan Fransa’da bulunan École Normale Supérieure’i kazanmayı başarmıştır. Burada aldığı eğitimini de 2 yılda tamamlamasının ardından ülkeye dönerek Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliğine başlamıştır. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde de doçent adayı olarak görev almıştır.

Yıl 1937’yi gösterdiğinde doktorasını yapması için Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne doğru yola çıkan Cahit Arf’ın bu üniversitede yaptığı doktora çalışması onun dünya çapında tanınmasına neden olmuştur. Matematikçiler tarafından çok zor denilen bir doktora konusunu hakkında tek başına çalışmış ve bu çalışmasını tamamlamıştır. Burada bulduğu sonuçların bir bölümü bugün dünya matematik literatüründe Hasse-Arf Teoremi olarak geçmektedir.

Yıl 1938’i gösterdiğinde Cahit Arf Türkiye’ye geri döndü.  1943’te profesör, 1955’te ordinaryüs profesör ünvanlarını almıştır. Robert Koleji’nde 1962 yılında matematik dersleri vermeye başlamıştır. 1963 yılında kurulmuş olan TÜBİTAK’ın kuruluş ve gelişmesine büyük katkı sağlayan Cahit Arf, yıllarca bu kurumun Bilim Kurulu Başkanlığı’nda da yer almıştır. Cahit Arf, matematik için yaptığı çalışmalar ile birlikte büyük katkılardan dolayı 1974’te de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği’nin başkanlığını yapmıştır. Cahit Arf, 1997 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Cahit Arf

Cahit Arf Eserleri

Matematik alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ile birlikte tüm dünyada tanınan önemli bilim insanları arasına girmiştir. Özellikle Sentetik Geometri problemlerinin pergel ve cetvel yardımıyla çözülebileceği konusunda çalışmaları önemlidir. Cisimlerin kuadratik formları sınıflandırılmasında ortaya gelen değişmezler, Arf halkaları, Arf değişmezi olarak literatürde yer bulmuştur.

Cahit Arf Sözleri

Matematik dünyasına yön vermiş ve tarihe adını altın harflerle yazdırmış olan Cahit Arf’ın birçok sözü bulunmaktadır. Dilerseniz bunlardan birkaçına göz atalım;

“Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.”

“Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.”

“İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.”

“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır.”

“Elime Kuran’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu