Genel

Ç Harfiyle Başlayan Şehirler

Ülkemizde Ç harfiyle başlayan şehirler 3 adet bulunmaktadır. Bunlar Çanakkale, Çorum ve Çankırı illeridir. Listemizde yer alan şehirler hakkında detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Türkiye’de Ç Harfiyle Başlayan Şehirler

Ç Harfiyle Başlayan Şehirler: Çanakkale

Tarihi ve kültürel birçok zenginliği barındıran Çanakkale ili Marmara bölgesinde yer almaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Truva Antik Kenti, Halk Bahçesi, Denizcilik Müzesi, Aynalı Çarşı ve Çanakkale Saat Kulesi Çanakkale’ye gittiğinizde başlıca görmeniz gereken yerler arasındadır. Çanakkale Şehitleri Anıtı da mutlaka gidince ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerdendir. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada (İmroz) temiz plaj ve koylarıyla deniz tatili için sıkça talep gören yerler arasındadır. Ayrıca Türkiye’nin 3. Büyük adası Bozcaada da Çanakkale’ye bağlı yerler arasındadır. Çanakkale ilinin yöresel yemeklerine değinecek olursak Peynir Helvası, deniz ürünleriyle yapılan İskorpit Çorbası, Tumbi, Metez gibi lezzetler yer almaktadır.

C harfiyle baslayan sehirler Truva Antik kenti

Çankırı

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan bir şehirdir. Kuzeyinde Kastamonu ve Karabük illeri, doğusunda Çorum ve güneyinde ise Ankara ili yer almaktadır. 2021 verilerine göre Çankırı ilinin nüfusu 192.428 olarak belirlenmiştir. Çankırı da yer alan Çankırı Kalesi şehrin önemli tarihi noktalarından biridir.  Ayrıca Selçuklular döneminden kalma Taş Mescit de şehrin tarihi noktalarından biridir. Çankırı ilinin yöresel lezzetlerine değinecek olursak Yumurta Tatlısı, Mıkla, Yaren Güveci, Höşmerim ve Kızılcık Şurubu’nu sayabiliriz.

Çorum

Çorum şehri Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Toplam nüfusu 530.126 olarak tespit edilmiştir. İklim olarak kışları çok yağışlı yazları ise İç Anadolu etkisi sebebiyle sıcak ve kurak olmaktadır. Çorum ilinde makine ve toprak endüstrisi şehrin gelişmiş olduğu noktalardandır. Çorum’da yer alan İncesu Kanyonu sıkça ziyaret edilen yerlerdendir. Çorum ilinin meşhur ürünlerine değinecek olursak leblebisi ve Osmancık pirincini sayabiliriz. Şehirde bakır el sanatları da oldukça yoğun şekilde üretimi yapılan hediyelik eşyalar arasındadır. Çorum yöresel yemeklerine göz atacak olursak Kuzu Tandır, Pastırmalı Madımak, Çorum Mantısı, İskilip Dolması, Söbelek Dolması, Gül Burma ve Has Baklava lezzetlerini sayabiliriz.

B Harfiyle Başlayan Şehirler Listesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu