HastalıklarSağlık

Buscopan Nedir ? Buscopan Ne İşe Yarar ?

Hayatımızın her döneminde vücudumuzda ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların giderilmesi için pek çok yöntem deneriz. Bunlar meditasyon yapmak, doğal yöntemlere başvurmak, ilaç kullanmak ve benzeri yöntemler olabilmektedir. İlaç kullanmayı tercih etmeyen birçok insan vardır. Bu insanlar doğal yöntemleri deneyebilmektedir. Doğal yöntemlerin birçoğu da işe yaramamaktadır. Bununla beraber tıbbın bize sunduğu ilaçları her zaman uzman doktor tavsiyesiyle rahatlıkla tercih edebiliriz. Buscopan nedir ne işe yarar?

Tıbbın bizlere sunduğu en iyi olanaklardan biri de Buscopan ilaçtır. Buscopan ilacın asıl özelliği ağrı kesici etkisi olmasıdır. Buscopan her türlü ağrınızı giderebilme özelliğine sahiptir. Özellikle de mide ve bağırsak ağrılarına iyi gelmektedir. En tanınan özelliği ise kadınların regl döneminde meydana gelen şiddetli adet ağrılarını kesmeye büyük ölçüde yardımcı olmasıdır.

Kadınlarda Sık Görülen Polikistik Over Sendromu Nedir?

 

Buscopan Nedir? Buscopan Ne İşe Yarar? 

Buscopan ağrı kesicinin ruhsatı Zentiva Sağlık Ürünleri ilaç şirketine aittir. Buscopan ilaç 8699502121201 numaralı barkoda sahiptir. Normal reçeteli ilaç olarak konumlandırılmaktadır. Şu anda üretimi devam etmektedir ve yurt içinde üretimi sağlanmaktadır.

Etken madde olarak içerisinde 10 mg Hiyosin-N-Butil Bromür ve 500 mg parasetamol içeren 20 film tablet halinde eczanelerde bulabileceğiniz bir kas gevşetici, ağrı kesici çeşididir. Beyaz renkte ve yuvarlak şekildeki 20’li drajeler halinde satılmaktadır. Her drajenin içerisinde 10 mg etken madde bulunmaktadır.

Buscopan Nasıl ve Ne için  Kullanılır?

Buscopan ilaç kullanımı doktorun tavsiye ettiği şekilde yapılmalıdır. Doktor veya eczacı herhangi bir bilgi vermediyse, erişkinlerde günde üç kez, bir tablet kullanılabilir. Gerektiğinde doz azaltılabilir de arttırılabilir de. Doz arttırma işlemini doktorunuza danışmadan kesinlikle yapmamalısınız. 10 yaşını geçmiş olan erişkinlerde kullanılır. 10 yaşına gelmeyen çocuklarda kullanımı uygun değildir. Tüm eczanelerde satışa sunulmaktadır.

buscopan nedir

Meydana gelen her ağrıda, kasılmada veya spazmda Buscopan ilaç kullanamaya başvurmamalısınız. Öncelikle meydana gelen şikâyetiniz için doktorunuza başvurmalısınız. Eğer doktorunuz Buscopan kullanmanızı uygun görürse ilacı kullanmaya başlamalısınız. Kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü okumalısınız. Buscopan nedir ve niçin kullanılır sorularına yanıt vermiş olduk. Peki buscopan neye iyi gelir? Hangi ağrılara iyi gelir sorusuna cevap verelim.

Buscopan Neye İyi Gelir?

Buscopan ağrı kesici ilaç genellikle hareket bozukluğu gibi durumlarda ve kas spazmı meydana geldiğinde önerilmektedir. Safra kanalları, mide, ince ve kalın bağırsaklar, idrar kesesi, üreme organları ve kaslarda meydana gelen spazmlarda, hareket bozukluğu gibi sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Özellikle kadınların genital organlarında oluşan işlev bozuklarının giderilmesinde etkilidir. Mide ve bağırsaklarda meydana gelen paroksimal ağrıların giderilmesinde kullanılır.  Safrada, üriner sitem ve kanallarında işlev bozukluğu veya spastik ağrılar meydana geldiğinde, bu ağrıların giderilmesinde büyük rol oynar.

Buscopan ilaç kas sisteminin çalışma işlevindeki bozukluklarda ve özellikle spazm durumlarında etkilidir. Aniden meydana gelen ağrıların ve spazmların giderilmesi için kullanılır. Aynı zamanda kas gevşetici özelliğine sahip olduğu için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Diğer ilaçlarda olduğu gibi Buscopan’ı da kullanmadan önce doktorunuza başvurmalısınız. Buscopan’ın içerisinde bulunan etken maddeye alerjiniz varsa kullanmanız önerilmez. Ayrıca gebelik veya emzirme durumlarında da bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Kalp atışını hızlandırabilme yan etkisi olduğu için, kalp ritim bozukluğu veya kalp ile ilgili bir rahatsızlığın olma durumunda da kullanılmamalıdır. Bağırsakta enfeksiyon rahatsızlığınız olması durumunda da kullanılması önerilmez. Çeşitli ateşlenme durumlarında bu ilacın kullanılması tavsiye edilmemektedir. Kas hastalığınıza sahipseniz de Buscopan ilaç kullanmamalısınız.

Hepatit B Nedir ne değildir; https://www.bilgiyazar.net/hepatit-b-nedir/

Buscopan İlaç Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

 • Yoğun bir ağrı olan böbrek taşı gibi ağrıların giderilmesinde kullanılır.
 • Karında kasılma ile gelişen ağrıların giderilmesinde kullanılır.
 • Üriner sitem ve üreme organlarında kasılmalar meydana geliyorsa kullanılabilir.
 • Bağırsaklar ve midede meydana gelen sancı ve spazmlarda kullanılır.
 • Sindirim sisteminde ve safrada meydana gelen ağrı ve spazmların giderilmesinde kullanılır.
 • Doğum anında meydana gelen yumuşak dokulardaki spazmların giderilmesinde kullanılır.
 • Adet döneminde, kadın üreme organlarında meydana gelen ağrı şeklindeki kasılmaların giderilmesinde kullanılması önerilir.

Buscopan Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar da olduğu gibi Buscopan’ın yan etkileri, içeriğinde bulunan etken maddeye karşı duyarlılığınız bulunabilir. İçeriğindeki bir etken maddeye duyarlılığınız var ise çok ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Eğer ilacı kullandığınızda herhangi bir alerjik reaksiyon ile karşı karşıya gelirseniz, hemen hastanenin Acil bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Peki Buscopan’ın yan etkileri nelerdir?

 • Deride meydana gelen reaksiyonlar,
 • Görmede bulanıklık,
 • Aşırı duyarlılık,
 • Kalp atışının hızlanması,
 • Ağızda oluşan kuruluk,
 • Kan basıncında düşme meydana gelmesi,
 • Yüzde meydana gelen kızarıklık,
 • Bulantı,
Buscopan Muadili Olan İlaçlar

Buscopan ilaç ile aynı işleyişe sahip olan ve içerisinde aynı etken madde bulunan 3 adet farklı ilaç vardır.

 • Buscopan Plus; tablet ve draje şekli olarak Buscopan ile aynıdır. Midede, bağırsaklarda, üreme organlarında ve idrar yollarında meydana gelebilecek olan şiddetli ağrı ve kasılma durumlarında kullanılmaktadır.
 • Spazmol Plus; sindirim, üreme ve boşaltım sistemlerinde bulunan düz kasları gevşeterek oluşan spazmları düzenler ve spazm oluşumunu önlemeye yarar. Ayrıca adet döneminde meydana gelen spazmlar ve adet sancısı olarak bilinen spazmlar ile oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır.
 • Molit Plus; üreme, boşaltım ve sindirim sistemlerinde aynı zamanda safra yollarındaki kasları gevşetir, oluşan kasları düzenleyen ve spazm oluşumunu önlemede kullanılan bir ilaçtır. Mide kramplarında, karın içinde oluşan kramplarda ve adet sancılarının giderilmesinde de kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu