Genel

Bu Akşam Orionid Meteor Yağmuru Var!

Orionid meteorları Ekim ayının ilk günlerinde gezegenimize doğru ulaşmaya başladı. Orionid meteor yağmuru 21 Ekim bugün en yüksek seviyeye ulaşacak ve gökyüzünde adeta bir görsel bir şölen olacak. Peki ama Orionid meteor yağmuru nedir? Orionid meteor yağmurunu en iyi hangi tarih boyunca ve nasıl gözlemleriz?

Ekim ayının ilk günlerinde bu zamana kadar gezegenimize ulaşmaya başlayan meteorların gökyüzünde oluşturmuş olduğu ve Orion meteor yağmuru olarak da bilinen bu meteor yağmuru 21-22 Ekim tarihleri arasında net bir biçimde Dünya’dan izlenebilecek.

Meteorlar saatte ortalama 240 bin km hızla yol alıyor ve bu hızla hareket eden meteorlar gökyüzünde birkaç saniyeden bir dakikaya kadar süren parıldamalar yaratıyor.

Meteor yağmurlarını gözlemek için insan gözü dışında özel bir gözlem aletine ihtiyaç yok.

Ancak hava şartlarının uygun olduğu, şehire uzak noktalardan ve ışıksız bölgeler de, meteor yağmurunu izlemek daha kolay olacak.

Uzmanlar bu şölenin en iyi izleneceği saat aralığının ise gece 1 ile 4 arası olacağını belirtiyor.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Her yıl Ekim ayında gözlemlenen Orionid meteor yağmurları Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan birisidir. En son 1986’da selamlaştığımız Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 senede tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu