Nasıl Yapılır?Nedir

Boza Nedir? Boza Nasıl Yapılır?

Boza, bir tür Türk içeceğidir ve sahip olduğu zengin içerik ile özellikle kış mevsimlerinin vazgeçilmez besinleri arasında yer alır. Sağlığa olan faydaları ile başka bir içeceğe benzemeyen bozanın içerisinde ne olduğu ve nasıl yapıldığı her durumda merak edilen konular arasında yer alır. Bozayı alışveriş noktalarından hazır olarak almak mümkün olabileceği gibi ev koşullarında evde olan ürünlerden de yapmak mümkündür. Boza bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek başta olmak üzere daha birçok farklı faydaya sahiptir ve besin değeri açısından zengin olması sayesinde hastalıklara karşı da koruyucu özelliklere sahiptir. Boza nedir , nasıl yapılır?

Boza Nedir? Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Boza temelde mısır ve bulgurun karışımından elde edilen geleneksel bir içecektir.  Tadı ile diğer içeceklerin hiçbirine benzemeyen bozanın tarihi 9 bin yıl öncelerine dayanır. Mezopotamya bölgesinde ilk olarak tüketilmeye başlanan boza Osmanlı döneminde de oldukça sık bir şekilde tüketilen bir içecektir.

Geçmiş dönemlerde içerine karanfil, zencefil, hindistan cevizi, pekmez ve tarçın eklenerek hazırlanan boza içeceği, günümüzde artık yulaf, pirinç darı ve arpa gibi ürünlerin birleşiminden yapılmaktadır.

Boza Nasıl Yapılır?

Boza yapmak için gerekli olan malzemeler;

 • 3 bardak bulgur,
 • 2 fincan pirinç,
 • Vanilya,
 • Toz maya,
 • 3 su bardağı toz şeker,
 • Su

Şeklinde sıralanabilir. Boza yapımına geçildiğinde ilk aşamada pirinç ile bulgurun yumuşak bir kıvama gelene kadar haşlanması gerekir. Ardından süzgeçten geçirilen bu karışım soğumaya bırakılır. Diğer taraftan ılık süt, toz şeker ile maya ayrı bir kap içerisinde karıştırılır.  Bu karışım bir lapa haline gelen bulgur ve pirincin içerisine eklenir. Ardından 24 saat beklemesi için karanlık bir ortamda kapağı kapalı bir şekilde dinlendirilmeye bırakılır.

Dinlendirme aşamasında belirli aralıklar ile karışımı karıştırmak ve havalandırmak önemlidir. 24 saat geçtikten sonra bu karışıma toz şeker ile birlikte azar azar su eklenir.  Yeterli kıvama geldikten sonra yerinden alınarak buzdolabına konulur. Burada da kıvamının iyice yoğunlaşması beklenir.  Dinlendirmenin ardından boza artık içilmeye hazırdır.

Boza Nedir ? Yapımında Püf Noktalar Nelerdir?

boza nedir

Boza temelde lezzetini fermantasyondan alır. İlk mayalandığı zaman tatlı olan içecek maya aşamasından sonra ekşimsi bir tat alır. Fermente aşamasında içerisindeki laktik asit bakterileri aktif hale gelir ve bozanın olması gereken lezzete ulaşmasını sağlar. Boza, yapım aşamasında titizlik istemese de dinlendirme aşamalarında titizlik gerektiren bir içecektir. En önemli püf noktası bekletildiği alanın serin ve karanlık olmasıdır. Kapalı bir ortamda bekletilen boza daha iyi dinlenir ve fermente olur. Bir diğer aşamada belirli aralıklarla havalandırarak karıştırmak kıvamını alması ve eşit fermente olması bakımından önemlidir.

Boza Nasıl İçilir?

Boza tat olarak çok keskin bir içecektir. İlk kez bozayı tadacak olanlar için iki seçenek vardır: ya çok sevmek ya da hiç beğenmemek.  Genelde mayıs ayı ile eylül ayı aralığında tüketilen bu içecek günümüzde her mevsim ulaşılabilecek özelliklerde marketlerde müşterilere sunulmaktadır.

Boza tercihe göre sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen bir içecektir. Kış mevsiminden dolayı birçok kesim sıcak içmeyi tercih etse de soğuk olarak da oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilir. Boza, üzerinde tarçın ile birlikte servis edildiğinde lezzeti ikiye katlanır. Bununla birlikte fincanın üzerine leblebi veya leblebi tozu ilave ederek tüketmek de tavsiye edilen bir diğer servis önerisidir.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Havaların soğuması ile birçok durumda akla boza gelir. Kuş içeceği olan boza sağlığa karşı faydaları sayesinde de eski dönemlerden itibaren oldukça tercih edilen bir içecektir. Bozanın faydaları saymakla bitmez. Uzman tavsiyeleri arasında da yer alan boza, sindirim sistemi ve bağışıklık başta olmak üzere birçok farklı organ üzerinde oldukça etkilidir Bozanın başlıca faydaları;

 • Boza, kuru öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda doğal bir şifa kaynağı olarak tanımlanır. İçerisinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri soğuk algınlığı ile savaşma konusunda oldukça başarılıdır. Balgam çıkartmaya yardımcı olan boza, solunum yollarını açarak kişiyi rahatlatır.
 • Boza, anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Yeni anneler için adeta bir iksirdir. İçerdiği zengin mineraller anne sütünde ciddi bir artış gösterir. Ayrıca bebeğin daha sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine de sahip olmasını sağlar.
 • Sindirime oldukça yardımcı olan boza aynı zamanda hazmı da kolaylaştırır. İçerisinde bulunan asitler yardımı ile midedeki besinler kolayca sindirilir. Mideyi yormayan boza aynı zamanda bağırsakları da temizler.
 • Kanser tedavilerinde olumlu destek sağlar. Vitamin ve mineral içeriği ile vücut direncinin artmasını sağlar.
 • Kemikleri güçlendiren boza özellikle çocuklarda daha güçlü bir kemik yapısı oluşturma konusunda oldukça başarılıdır.
Bozanın Besin ve Kalori Değeri Nedir?

Boza, içerisinde yüksek oranda karbonhidrat bulundurur. Bu sebepten ötürü besin değerleri kilo almanıza yardımcı olmaktadır. Besin değerlerinde enerjinin yüksek olması sebebi ile boza içenlerin soğuğa daha dayanıklı olduğu gözlemlenmektedir. Aşağıda ki tablomuzda Bozanın besin ve kalori değerleri yer almaktadır.

Boza Besin Değeri TablosuYaklaşık olarak 1 su bardağı ölçülerine sahip boza
Kalori240
Karbonhidrat57 gram
Protein3,5 gram
Demir1,3 miligram
Kalsiyum29 miligram
Fosfor97 miligram
Çinko1 miligram

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu