Sağlık

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması nedir , belirtileri nelerdir? Başı bir taraftan diğer tarafa hareket ettirirken ağrı veya zorluk hissedilmesi olarak halk arasında tarif edilebilir. Boyun tutulması ara sıra, baş ağrısı, omuz ağrısı ve/veya kol ağrısı ile beraber olabilmektedir. Boyun tutulmasından sonra birey yana ya da omzunun üstünden geriye bakmak için bütün vücudunu arkaya döndürmek zorunda kalabilir.

Boyun tutulmasının en etkin nedeni kasların gerilmesi veya yumuşak dokuların burkulma durumudur. Özellikle, levator skapula kasları yaralanmalara ve tahriplere karşı hayli hassas kaslardır. Levatoe skapula kası, boynun servikal omurgasını boynun yanında ve arkasında konumlanan omuz ile birleştirir. Bu kas üçüncü ve dördüncü servikal sinirler tarafından komuta edilmektedir. (C3-C4). Bu sinirlerdeki problemlerden kaynaklanmakta olan servikal omurga rahatsızlıklarında boyun tutulması gerçekleşme oranı azımsanmayacak ölçüdedir.

Boyun Tutulması Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Ağrı: En yaygın belirtilerden bir tanesidir. Boyun tutulduğunda birey başını sabit bir yöne doğru çevirmekte olduğunda, hareket kabiliyetini kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşürmekte olan bir ağrı hisseder. Bireyin hissetmekte olduğu bu ağrı, keskin, tüm ya da yayılan bir ağrı olabilir.

Keskin Ağrı: Bu ağrıda, birey sadece bir noktadan sanki bıçak batırılıyormuş gibi hisseder. Bu ağrı boyunun alt seviyelerinde daha da fazla görülmektedir.

Genel Ağrı: Bu ağrı şeklinde, tümden değil boynun belirli bir bölgesinde sürekli bir ağrı vardır.

Yayılan Ağrı: Bu tip ağrıda, bir sinir sınırında omuzlara ve kollara doğru inmekte ve yayılmakta olan bir ağrı hissedilir.

boyun tutulması nedir

Karıncalanma, Uyuşma veya Zayıflık

Yalnızca boyun çevresinde değil omuza, kola ya da parmaklara kadar yayılmakta olan bir karıncalanma hissi ya da uyuşma hissedilir, bu durumlar genellikle sadece tek bir kolda hissedilir.

Baş Ağrısı

Sık rastlanılmasa da bir tahriş, kafaya bağlı olmakta olan kaslar ya da sinirler de baş ağrısını tetikler. Bu durum, boyun kaslarının gerilmesinin verdiği sebeple gelişmekte olan gerilim tipi baş ağrısına yol açabilmektedir. Boyun tutulması ve arısı belirtileri ilerlediği takdir de kişinin hayat standartları bir hayli düşecek, uyku uyumakta bile zorlanacak uyku uyuyamadığında ise daha yorgun hissedecektir.

Boyun Tutulması Hangi Sebeplerden Olur?

Levator skapula kası boynun servikal omurgası olarak adlandırılan bölgeyi omuzla birleştiren, boynun arka tarafında ve yan tarafında konumlanan bir kas grubudur. Bu kas diğer kaslara nazaran çok daha hassastır ve bu sebepten dolayı boyun tutulmasının en çok görüldüğü bölgelerden biridir.

Boyun Tutulmasına Evde Çözümler

Dinlenmek: Her kas grubu ve dokusu gibi boyunda bulunan kas grubu da yenilenmek ve iyileşmek için zamana ihtiyaç duyar ve biz izin verdiğimiz sürece dinlenebilir. Boyun tutulmasından sonra ilk iki gün araba kullanmaktan kaçınılmalı, boynu zorlayan normal fiziksel aktivitelerden elimizden geldiği kadar uzak durmalı ve kası gerektiği kadar dinlendirmeliyiz.

Soğuk ya da Sıcak Kompresler Uygulamak: Boyun tutulmalarının en şiddetli ağrı hissedildiği zamanları 24-48 saat zaman aralığıdır. Bu anlarda soğuk uygulamak enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olurken, sıcak kompres kan akışını hızlandırdığı için gerilen kasların gevşemesine büyük oranda yardımcı olur.

Hafif Esneme Hareketleri Yapmak: Hafif esneme hareketleri ile boyundaki sert kaslar boyuna daha fazla hareket kabiliyeti kazandırmaktadır.

Hafif Egzersizler Yapmak: Yürüyüş gibi vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlayan hafif tempoda yapılan egzersizler boyun kaslarının iyileşme süresini bir hayli hızlandıracaktır. Bunun yanında birey ağır tempolu egzersizlerden iyileşme süresince uzak durmalıdır.

Şikayetlerin devam ettiği durumlarda en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat edilmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu