SağlıkGenel

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı, boyun bölgesinde yer alan omurların çeşitli sebeplerden ötürü yeteneklerini kaybetmeleri sonucunda oluşan bir durumdur.

Boyun fıtığı nedeniyle kişinin sağa sola kafasını çevirmesi, hareket ettirmesi vb. durumlar, hastanın şiddetli boyun ağrılarıyla karşı karşıya gelmesine yol açar. Hareketsiz yaşam, boyun fıtığını tetikleyen en önemli nedenlerden biri olarak bilinir. Genetik yatkınlık, ani hareketler, darbeler ve daha birçok durum, omurganın zarar görmesine neden olur. Bu gibi durumlar nedeniyle zarar gören omurganın arasında fıtık adı verilen yapılar oluşmaya başlar.

İlgili Makaleler

Boyun bölgesinde yer alan omurların içerisinde birçok sinir geçer. Bu sinirler başta kollar olmak üzere omuzlara ve vücudun birçok yerine yayılırlar. Fıtık nedeniyle bu sinirlerde baskı oluşur ve omurlar rahat hareket edemez. Haliyle bu durum karşısında kişinin şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalması kaçınılmaz bir hal alır.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri, fıtığın tam anlamıyla gelişmesi ve olgunlaşması sonucunda kendini net bir şekilde gösterir. Söz konusu belirtiler, hastanın gündelik yaşamını etkileyecek boyutta olurken, iş hayatını devam ettirmesi de pek mümkün olmaz. Belirtilerin genel olarak 30-40’lı yaşlarda net bir şekilde ortaya çıktığı görülür.

Genel olarak boyun fıtığının belirtileri şu şekilde hastaların karşısına çıkar:

  • Sağ veya sol kolda görülen, kolun alt kısımlarına doğru tek bir kanal üzerinden yayılan sızlama tarzı ağrılar, boyun fıtığının en önemli belirtilerinden biri olarak bilinirler.
  • Fıtığın ilerlemesi durumunda ağrının boyutu artar, parmak uçlarına kadar ağrı görülür. Ayrıca ağrıyla birlikte uyuşmaların da kendini göstermesi söz konusu olur.
  • Ağrı olan kolda aşırı derecede güç kaybı gerçekleşir. Hasta özellikle ağır işlerde çalışıyorsa, iş hayatını sürdürmesi söz konusu olmaz.
  • Fıtığın sinirlere yapmış olduğu baskı sonucunda el fonksiyonlarının da yeteri kadar kullanılamadığı görülür. Haliyle kişinin eliyle bir cisim tutması pek mümkün olmaz. Hatta tuttuğu cismi düşürdüğü dahi görülebilir.
  • Ağrının olduğu bölgede yürüme güçlüğü ve denge kaybı gibi durumlar mümkün olabilir.

Boyun Fıtığının Tedavisi

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığının tedavisi birçok farklı tedavi yöntemi ile gerçekleşir ve seçim tamamen hastaya göre yapılır. Fıtığın nerede konumlandığı, hastanın genel sağlık durumu, hastanın nasıl bir tedavi yöntemi tercih ettiği gibi birçok detay, tedavi yönteminin belirlenmesinde önem taşıyan noktalardır.

Boyun fıtığının hafif olması durumunda ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi sayesinde yaşanılan ağrı ve sızı durumları büyük ölçüde azalır. Eğer sadece ilaç tedavisi yeterli olmazsa, aynı zamanda fizik tedaviye de başvurulabilir. Fizik tedavi ve ilaç tedavisi gibi iki önemli tedavi istenilen sonuç vermezse, cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi yöntemle fıtığın bölgeden arındırılması söz konusu olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu