SağlıkGenel

Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek yetmezliği, son dönemlerin, beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere genetik yatkınlık ve daha birçok nedenden ötürü en popüler hastalıklarından biri olarak bilinir.

Böbreğin zaman içerisinde birçok etkenden ötürü fonksiyonlarını kaybetmesi ve bu nedenle de artık işlevsiz bir hale gelmesi durumu, söz konusu hastalığın vücutta kendini göstermesine yol açar. İlk evrelerinde fark edilmesinin zor olması, hastalığın önüne geçilmesi konusunda en  büyük engellerden biri olarak bilinir. Genel olarak orta ve son evrelerde fark edilir. Bu nedenle de tedavisi konusunda pek bir sonuç alınamaz. Tek çıkar yol, böbrek nakli olduğu dönemde hastalığın fark edildiği bilinir.

Hastalık nedeniyle böbrek bir müddet sonra çalışmaz ve kandaki kirli maddeler süzülmemiş olur. Haliyle bu durum, vücudun pis kanla akım sağlamasına yol açar. Peki, böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliği belirtileri, daha çok evreye göre ortaya çıkar. İlk ve orta evrelerde hastalığın pek fark edildiği söylenemez. Bu yüzden de hastanın genel yaşamının olumsuz bir şekilde etkilendiği görülür. Belirtiler, kişiden kişiye göre değişim de gösterebilir. Bazı kişilerde özellikle böbrek ağrılarıyla ilk evrelerde hastalığın fark edilmesi söz konusu olur ancak bu durum çok nadir görülür. Genel anlamda belirtilerin, böbreğin tamamıyla fonksiyonlarını kaybetmesiyle birlikte ortaya çıktığı görülür.

Belirtiler ise şu şekildedir:

  • Genel bir halsizlik, güçsüzlük, enerji düşüklüğü vb. sorunlar.
  • Uyku problemlerinin baş göstermesi, sabahları uyanamama ve geceleri uyuyamama gibi sorunlar.
  • Nefes darlığı,
  • Kusma, mide, bulantısı, hazımsızlık,
  • Sık idrara çıkma ve geceleri birden fazla kez idrar için uyanma,
  • Geceleri yaşanan kas seğirmesi ve krampları,
  • Ciddi anlamda iştah ve kilo kaybı, yemeklerin tadının değişik gelmesi,
  • Vücudun aşırı su tutması nedeniyle başta ayaklarda, sonrasında ise vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik,
  • Geçmek bilmeyen kaşıntı ve ciltte görüşen şiddetli kuruluk,

gibi daha birçok belirti, böbrek yetmezliğinin belirtileri olarak bilinir. Söz konusu belirtilerin başka hastalıklarla karıştırılması da hastalığın geç evrede fark edilmesine yol açabilir.

Tedavisi

Böbrek Yetmezliği Tedavisi
Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Hastalığın en kalıcı tedavisi, böbrek nakli olarak bilinir. Hastalık nedeniyle oluşan böbrek hasarı herhangi bir şekilde onarılamaz. İlerleyen süreçte böbreğin bir kısmının veya tamamının alınması söz konusu olabilir. Durumun daha da ilerlemesi durumunda ise böbrek naklinin gerçekleşmesi gerekir.

Diyaliz, hastalığın en önemli tedavi seçeneklerinden biri olarak bilinir. Böbreğin yapamadığı görevi ve vücuda sağlayamadığı katkıyı diyaliz yerine getirir. Bununla birlikte hastalığın yavaş ilerlemesi için ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca ilaç tedavisinin bir diğer amacı, hastalığın semptomlarını bastırmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu