GenelSağlık

Böbrek Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri, son yılların trend hastalıklarından biri olarak bilinirken, insan hayatının sekteye uğramasına neden olan ciddi bir sağlık problemidir.

Böbrek kanseri, böbreğe yakın noktalarda iki farklı yerde ortaya çıkar. Böbrekte idrar oluşumunun ilk başladığı yer ve idrarın toplandığı yer olarak bilinen ‘havuzcuk’ bölgesinde tümör veya kanser gibi bölgeyi tahrip etmeye başlayan yapılar görülür. Kanserin ilk etapta teşhisi gerçekten çok zordur ve tümör belirli bir noktaya gelene kadar herhangi bir belirti vermez. Bu yüzden hastaların belirtileri orta ve ileri evrelerde fark etmeleri söz konusudur.

Sindirim sistemi tarafından besinlerden ayrılan maddelerin vücuttan süzülüp dışarı atılmasını sağlayan böbrek, kanserin de etkisiyle bu görevini yerine getirememeye başlar. Haliyle kana karışan zararlı madde miktarı ciddi derecede artar ve böylelikle böbrek kanserinin teşhisi konulabilir. Böbrekte idrar oluşumunun başladığı noktada anormal hücre çoğalması söz konusu ise hastaya “böbrek parankim kanseri” teşhisi konur. Eğer idrarın toplandığı havuzcuk bölgesinde anormal hücre çoğalması söz konusu ise hastaya “böbrek toplayıcı sistem kanseri” teşhisi konur.

Belirtiler

Kanserin en sık görülen belirtileri arasında idrarda meydana gelen değişimler yer alır. Böbrek kanserine yakalanan hastanın idrarının renk olarak normal idrardan çok daha farklı olduğu görülür. İdrarın koyu ve pas renginde olması söz konusudur. Ayrıca idrarın çok kokulu olduğu da görülebilir. Böbrek kanserinin belirtilerinden bir diğeri ise şiddetli ve sürekli olarak devam eden böbrek ağrılarıdır. Ağrıların genelde sağ böbrekte olduğu görülürken, her iki böbrekte birden de ağrı olması mümkündür.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri
 • İştah Kaybı
 • Kusma
 • Sık Sık Bulantı
 • Uyku Sorunu
 • Gözlerde Şişlik
 • Göğüs Ağrıları
 • Kalıcı Kaşıntılar
 • Baş Ağrısı
 • Hipertansiyon
 • Erkeklerde Ereksiyon Sorunu
 • Hastanın böbrek bölgesine yapılan elle muayenede de bir kitlenin varlığı rahatlıkla fark edilebilir. Özellikle ileri seviyelerde bu kitle çok daha belirgin bir hale gelir. Böbrekte görülen ağrı, böbreklerin olduğu bölgede ele gelen kitle ve idrar değişimleri böbrek kanserinin en belirgin belirtileri olarak bilinir. Bu belirtilerin yanı sıra ufak çaplı ve diğer birçok hastalıkta da görülen belirtiler ortaya çıkar. Ansızın yükselen ateş, iştahsızlık ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı, geçmek bilmeyen yorgunluk ve halsizlik hissi, böbrek kanserinin diğer belirtileri olarak bilinir.

  Tedavisi

  Böbrek kanseri tedavisi, genel olarak böbreğin tamamen alınması, böbreğin kanserli kısmının alınması veya böbrek nakli olarak yapılır. Tedavi için hastanın böbreklerinde yer alan tümörün ne seviyede olduğu belirlenir. Eğer acil ameliyat gerektirmiyorsa, bir süre ilaç tedavileriyle ve kemoterapi gibi yöntemlerle tedavi uygulanır. Genel olarak ilaç tedavisi ve kemoterapinin çok sonuç verdiği söylenemez ancak yine de denenir. Hastanın durumu daha ileri seviyedeyse açık ameliyat veya kapalı ameliyat yöntemi uygulanabilir.

  İlaç tedavisi, tedavi sürecinin her aşamasında uygulanır. Aksi halde hastanın yaşamış olduğu sorunlar gündelik yaşamını büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden ilaç tedavisi uygulanarak, oluşabilecek semptomların en aza indirilmesi sağlanır.

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu