Bilim

Biyokimyasal Testler Nelerdir?

Biyokimya nedir?

Biyokimya, biyolojik dokuların ve maddelerin fonksiyonlarının incelendiğini bir bilim alanıdır. Proteinlerin, karbonhidratların, nükleik asitlerin ve lipidlerin canlı sistemindeki etkileşimlerini incelerler. Gelişmiş ya da gelişmemiş tüm canlıların kendine ait özel bir kimyası vardır. Bundan dolayı tüm canlılar biyokimyanın konusu haline gelmiştir. Biyokimyanın bazı alt disiplinleri bulunmaktadır. Bu alt disiplinler biyofizik, yapısal biyoloji, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji, adli bilimler ve farmakoloji disiplinleridir. Biyokimya, canlı hücrelerinden ayrıştırılan tüm maddelerin o canlının fonksiyonlarında görevlerinin bulunduğunu bizlere göstermektedir.

Tüm canlı mekanizması bir denge halinde çalışmaktadır. Bu çalışan dengede meydana gelebilecek tek bir bozukluk zincirleme bir şekilde pek çok sorunu ortaya çıkarır. Bazen de dengede gelebilecek herhangi bir sorundan dolayı da bu denge bozulabilir. Biyokimya tahlilleri bir kan tahlili çeşididir. Bu alınan tahliller neticesinde vücudunuzdaki madde dengesizliğini ve bu dengesizliği ne anlama geldiğinin tespiti için vardır. Biyokimya testleri kandan alınıyor çünkü kan dokuları her türlü fonksiyonun çalışmasından sorumlu bir dokudur. Biyokimya canlının kimyasını inceleyen bilim dalıdır.

İlgili Makaleler

Biyokimyasal Testler Neden Yapılır?

Biyokimya testleri neden yapılır, aslında çevrenizde görebileceğiniz hastaneye giden herkes en azından bir kez biyokimya testi yaptırmıştır. Bu testler doktorlar tarafından istenmektedir. Doktorlar pek çok durumu analiz etmek ve doğru teşhisi koymak için bu testlere başvurur. Zaten biyokimya testlerinin yapılma amaçlarından en önemlisi hastalıkların teşhisini kolaylaştırması içindir. Özellikle hastalıkların erken teşhisi ve müdahale edilebilmesi için biyokimya testleri kullanılır bu testlerin önemi sağlık açısından aşırı derecede fazladır. Biyokimya testleri laboratuvarlarda yapılmaktadır. Bu testleri yapabilmeniz için dahiliye bölümünden bir uzman hekime görünmeniz gerekmektedir.

Biyokimya vücudumuzda yer alan tüm dokuları inceleyen bilim dalı olduğundan genellikle kan yoluyla alınır. Genellikle diyorum çünkü bazı durumlarda idrara da bu testler için başvurulabilir. Bu testlerde özellikle kanın kullanılmasındaki sebep kan tüm vücudu sarar. Bundan dolayı vücudumuzdaki organların işlev görmesi için gerekli olan her şeyi kan iletir. Kanın vücudumuzda bu kadar aktif olması kan tahlillerinde birçok hastalığın teşhisini koymamıza olanak sağlıyor. Unutmayın biyokimya testleri hastalıkların erken teşhisi için önemlidir.

Biyokimyasal Testler Nasıl yapılır?

Biyokimya testleri, genellikle bireylerden kan tahlili alınarak gerçekleştirilen bir test türüdür. Bazı durumlarda kan tahlili dışında idrar örneği alınarak biyokimya testi yapılabilir. Biyokimya testleri genellikle gebelik testlerinde ve tümörlerin tespit edilmesi için başvurulan bir test türüdür. Biyokimya testleri hastanelerin dahiliye bölümlerinden yapılmaktadır. Siz eğer bu testi yaptırmak istiyorsanız bu bölüme gidip biyokimya testi yaptırmak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Dahiliye bölümüne gelen hastalar biyokimya testinin yapılması için hematoloji laboratuvarına gönderilir. Hematoloji laboratuvarları kan alma yerleri olarak bilinir. Kan alma birimlerine gelen hastadan gerekli miktarda kan alındıktan sonra incelenmesi için laboratuvarlara gönderilir.

Laboratuvarda incelemeler neticesinde sonuçlar hekiminize iletilir. Tahlilleri yaptırmadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Biyokimya testleri bütün tahlillerin genel adı olduğundan biyokimya testi yapılmadan 12 saate kadar hiçbir şeyin tüketilmemesi gerekmektedir. Hastaların bu testi aç karnına yapması sonuçların daha net ve doğru çıkmasını sağlayacaktır. Kan şekerinizin düşmesi durumuna karşın her zaman yanınızda küçük bir atıştırmalık taşımanız sağlığınız için yararlı olacaktır.

Biyokimya Testlerinin Sonuçları Ne zaman Çıkar?

Biyokimya testleri yapılan bütün tahlillerin genel adı olarak bilinir. Bu nedenle biyokimya testi yapılmadan 12 saat kadar önce testi yaptıracak kişinin hiçbir şey yememesi gerekmektedir. En az 10 ideal olarak ise 12 saat biyokimya testi yaptıracak olan hastanın hiçbir şey yememesi testin doğru sonuçlar vermesi açısından önemlidir.

Biyokimya testleri sonucunda çıkma süresi, test sayısı ve hangi bölümle ilgili çalışma gerektirdiğine göre değişkenlik gösterecektir. Ayrıca hastanede yoğunluk var ise bu da sonuçların çıkmasında etken olacaktır. Biyokimya test sonuçlarının çıkma süreleri yoğunluk olmadığı zamanlarda aşağı yukarı bu saatler arasındadır:

 • Eğer hormon testi yaptırdıysanız 3 ya da 4 saat aralığında test sonucunuz çıkacaktır.
 • Eğer hemogram testi yaptırdıysanız 3 ya da 4 saat aralığında test sonucunuz çıkacaktır.
 • Eğer fibrojen testi yaptırdıysanız 3 ya da 4 saat aralığında test sonucunuz çıkacaktır.
 • Eğer kan grubu veya kan pıhtılaşma süresini ölçen bir testi yaptırdıysanız 3 ya da 4 saat aralığında test sonucunuz çıkacaktır.
Biyokimya Testi Hangi Konularda Bilgi Verir?

Biyokimya testleri normal alınan kan tahlillerinden farklılıkları bulunmaktadır. Biyokimya testlerinde vücutta yer alan tüm dokulara ait fonksiyonluklar incelenir.  İncelemelerinde vücutta yer alan tüm dengesizlikler bozukluklar bu testte ortaya çıkar. Biyokimya testi bazı hastalıkların teşhisi için kullanılır. O hastalıklar şunlardır.

 • Pankreas fonksiyonları
 • Vücudun su dengesinin değerlendirilmesi
 • Vücudun elektrolit dengesinin değerlendirilmesi
 • Hormonal bozuklukların tespiti
 • Kolesterol hastalıklar
 • Endokrin bozukluklar
 • Metabolik bozukluklar
 • Şeker hastalıklarının tespitinde
 • Kan şeker değerinin tespitinde
 • Bilirubin miktarının ölçülmesinde
 • Karaciğer fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığının kontrolünde
 • Kalp rahatsızlıklarının tespitinde

Biyokimya testlerine başvurulur. Bu testlerin hekim onayına göre yapılması ve aç karnına yapılması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu