EğitimBilgi TeknolojisiTeknoloji

Bilişim Teknolojileri Nedir?

Bilişim teknolojileri, (bilgi teknolojisi) günümüz dünyasında sıkça duyduğumuz kelimelerdir. Hayatımızda oldukça geniş yer tutan teknolojinin evrilmesi ve incecik bir yapı olan bilgiyle iç içe vazgeçilmez olması bu konuya merakı gitgide arttırıyor. Kısa bir tanımlama ile bilgi teknolojisi, bilgisayar tabanlı bilgi sistemlerinin, özellikle yazılım uygulamalarının ve bilgisayar donanımının incelenmesi, tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması, desteklenmesi veya yönetilmesidir.

Teknoloji Nedir?

Bu yazımızda konunun detaylarını ele alıp; Bilgi , Bilgi teknolojisi nedir? Ne durumdadır? Neden bu kadar ilgi halinde? Konunun detaylarını ele alalım istiyoruz. Başlayalım o zaman.

Bilişim teknolojileri, BT ile ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip bireyler için güvenli pozisyonlar sunan hızla büyüyen bir daldır. Mühendislikten desteğe kadar, bilgi teknolojisinin farklı bileşenleri ile ilgilenen bir dizi uzmanlık vardır. Sağlam teknik becerilere sahip olan öğrencilerin yanı sıra bilgi toplama ve veri yorumlama becerisi bu sektörde başarılı olacaktır.

BİLGİ TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Bilişim teknolojileri, veya BT alanı, telekomünikasyon ve bilgisayar sistemlerinin desteklenmesi yönetimini ya da tasarımını kapsar. Bu alandaki bazı pozisyonlar arasında sistem analistleri, yazılım programcıları, bilgisayar bilimcileri, bilgisayar destek uzmanları, ağ ve veri tabanı yöneticileri bulunmaktadır.

BT alanındaki kariyerlerin çoğu, yazılım uygulamaları, ağlar ve bilgisayar donanımı bileşenleri ile ilgili operasyonel veya tasarım görevleri gerektirir. Profesyoneller sistemleri güvenilir ve verimli tutacak uygun bilgisayar ağlarını kurmak veya desteklemek için kuruluşlar ya da işletmelerle birlikte çalışır.

BT bilginin oluşturulması, saklanması ve erişilmesinde kullanılan tüm yazılım ile donanımı kapsar. BT uzmanlarının birlikte çalışabileceği bazı teknolojilere Internet, ağlar, medya depolama aygıtları, veri tabanları ve güvenlik duvarları verilebilir.

bilişim teknolojileri uzmanları
bilişim teknolojileri uzmanları

İSTEKLİ BT UZMANLARI İÇİN EĞİTİM BİLGİLERİ

Çoğu durumda istekli Bilgi Teknoloji uzmanları ağ oluşturma, programlama, bilgi sistemleri yönetimi veya bilgisayar bilimi gibi teknoloji ile ilgili bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Derecesi olmasa bile yardım masası pozisyonundaki deneyim, BT profesyonellerine mesleki eğitim veya profesyonel sertifika ile kariyerlerini ilerletmede yardımcı olabilir. Öğrenciler teknik teori, ağ oluşturma, programlama ve bilgisayar donanımı hakkında bilgi edineceklerdir.

Belli ana dallara bağlı olarak öğrenciler veri tabanı yönetimi, sistem analizi, bilgisayar devresi, web sitesi geliştirme ve BT yönetimi hakkında da bilgi edinebilirler. Bir bilgisayar araştırması bilim adamı olarak pozisyon almak için, öğrencilerin muhtemelen doktora derecesine sahip olmaları gerekecektir.

IT SERTİFİKALARI

Neredeyse tüm yazılım ve donanım üreticileri, Bilişim Teknolojileri profesyonellerinin belirli teknolojilerdeki yeterliliklerini kanıtlamalarını sağlayan sertifika seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca iletişim, yazılım ve genel donanım teknolojilerinin ileri veya temel anlayışını kapsayan bir dizi endüstri standardı bilişim teknolojileri sertifikası vardır. Her ne kadar bu alanda kariyer yapmak için sertifikasyon her zaman gerekli olmasa da birçok işveren başvuru sahiplerinin bir tür yeterlilik sergilemelerini tercih eder.

Profesyonel sertifikalar arasında Oracle Sertifikalı İş Ortağı, Sun Sertifikalı Java Programcısı, CompTIA’nın A + Sertifikaları, Cisco Sertifikaları ve Microsoft Sertifikalı Çözümler Uzman Bilgileri bulunabilir.

 

Bilginin insan aklının alabileceği gerçek, olgu ve ilkelerin tümüne denildiğini söyleyebiliriz. Bilgisayar ya da bilişim dünyasına evrilmiş haline veri diyoruz. Kısacası bir bilgisayara bilgi girildiğinde ve bir bilgisayarda saklandığında, buna genellikle veri denir şeklinde bir açıklama doğrudur.

İşlemden sonra -biçimlendirme ve yazdırma gibi- çıktı verileri tekrar bilgi olarak algılanabilir. Veriler ham bilgilerdir ve bilgisayarın verileri anlayabilmesi için kendi dili (0,1) vardır. Teknoloji ilerledikçe ve değiştikçe, yıllar boyunca veriler farklı tanımlanmaktadır ve yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriler de dahil olmak üzere veriyi nasıl kullandığımızı ve analiz ettiğimizi, büyük veri hacimlerine büyük veri denirken; veri bütünlüğü veya veri gibi eski ifadeler madencilikte bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Büyük veri, veri madenciliği, veri tabanı, ham veri, yapısal veri, yapılandırılmamış veri verilerle ilgili bir kaç tanımdır diyebiliriz.

 

Peki Bilgi Teknolojileri Nedir? Hayatımızdaki Yeri Nedir?

 

Bilgi teknolojisi sistemleri bilgisayar yazılımı, donanım yazılımı, bilgisayar donanımı , telekomünikasyon yeteneklerinin (tüm ses, veri ve video dahil) ve diğer benzer veya ilgili otomatik, bilgisayarlı, ve yazılım sistemleri satıcı tarafından işlemler için kullanılan veya güvenilen diğer tüm ağlar veya sistemler ve ilgili hizmetlerdir. Bilgi teknolojileri son yıllarda etkileyici bir şekilde büyüyerek tüm dünyada bilişim çağını, siber dünyayı doğurmuştur. Bu büyümeyle beraber olumlu ve olumsuz yanlar gelişmiş, ortaya çıkan olumsuz sonuçlar neticesinde ise çeşitli çalışmalarla beraber yeni meslek grupları oluşmuştur. Bilginin güvenliğini, mahremiyetin gizliliğini korumak için siber güvenlik alanında çalışan bilgi güvenlikçileri diyebiliriz. Bilgi teknolojileri (BT) sistemleri ve verilerine yönelik genel tehditler şunları içerir:

 

  1.  Güç kaybı veya veri bozulması gibi donanım ve yazılım hatası,
  2. Malware ( bilgisayar çalışmasını bozmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılım),
  3. Virüsler -onay almadan yüklenme, malicious software, exploit, keylogger, rootkit, spam, trojen horses, worms, browser hijacking, trap doors, kayıt screenlogger, casus yazılımlar kendini kopyalayıp bir bilgisayardan diğerine yayılabilen ve genellikle bilgisayar işlemlerini bozabilen bilgisayar kodları.
  4. Spam, dolandırıcılık ve kimlik avı – insanları kişisel bilgilerini ifşa etmeye veya hileli mal satın almaya kandırmaya çalışan istenmeyen e-postalar
  5. İnsan hatası – yanlış veri işleme, dikkatsiz veri imhası veya virüslü e-posta eklerinin yanlışlıkla açılması.

Bilgi iletişim teknolojileri “bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu” bölümleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Bilişim Devrimi ve Bu Devrimin İlerleyen Süreçleri

Bilişim sektörünün ilerlemesi ve sosyal hayatla iç içe geçmesi siber bir dünya oluşmasına ve internetin, sosyal hayatın, alışveriş, arkadaşlık hatta sporun dahi online ortama geçmesi bilişim devrimini doğurmuştur. İş dünyasında, sosyal yaşantı da yeni bir dijital dünya oluşturan bilişim teknolojileri hızla büyümeye devam ederken bir çok avantaj ve dezavantaj sunuyor.

Buluttaki yazılım platformları, her şeyi dijital olarak takip edebiliyor. Bu da şirketlerin maliyet tasarrufu yapması ve daha fazla gelir elde etmesi için güçlü algoritmalara daha ulaşabilir olmasını sağlıyor. İşletmeler ayrıca, iş süreçlerini insan çalışanlardan daha güvenilir olan bilgisayar sistemlerine emanet edebiliyorlar. Devletler ve ticari faaliyet gösteren kuruluşlar makbuzları, fiyatları, vergileri ve stokları takip etmek için uzun süredir teknolojiyi kullanıyor. Marketler, eğitim kurumları, IOT gelişmesiyle beraber evimizdeki klimalar dahi internet dolasıyla da teknolojinin etkisindedir.

Gelen ihtiyaç doğrultusu ve daha fazla gelişme, yenilenme arzusu ile daha hızlı ve daha verimli yöntemler keşfedilmesini sağladı. Bilgi Teknolojisi devrimi ile bu kez hızlanmada da önemli bir gelişme yaşandı. Siber çağın büyülü ve derin dünyası gitgide büyümekte ve birçok konuda da bu dünyadan yararlanılmaktadır.

İlerleyen süreçlerde de bu konu da daha derinlemesine çalışmalar yapılmaktadır. Hatta araştırmacılara göre insan vücudunun dahi internete bağlanılacağı ve haberleşmeyi sağlayacağı konuşuluyor. Sizce de bu büyük ve büyülü dünya birazcık korkunç görünmüyor mu?

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu